پرسپولیس

آنالیز سایت ای اف سی از پیروزی پرسپولیس مقابل لخویا

فوتبال ترایب- پرسپولیسی ها که در دیدار رفت مرحله یک هشتم نهایی با ضعف در زدن ضربات آخر، نتوانستند لخویا را شکست بدهند، در دیدار برگشت به لطف نمایش خوب دفاعی شان، توانستد از سد حریف قطری عبور کنند و راهی مرحله بعد شوند. سایت ای ف سی به آنالیز این دیدار پرداخته است:

” پرسپولیس ایران با پیروزی 1-0 در قطر به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا رفت؛ در حالی که بازیکنان لخویا احساس می کردند شایسته نتیجه بهتری هستند.

در این دیدار لخویا 58.1 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و 10 شوت از داخل محوطه جریمه داشت (در مقابل 2 شوت پرسپولیس) اما نتوانستند خط دفاعی سرسخت پرسپولیس را تسلیم کنند. در مقابل چنین فشار هجومی، خط دفاعی پرسپولیس توانست انسجامش را حفظ کند و با کسب یک پیروزی باارزش خارج از خانه، راهی مرحله بعد لیگ قهرمانان شود.

عملکرد بسیار خوب محمد انصاری

پرسپولیس برای حفظ برتری شکننده اش، باید در مقابل 40 ارسال لخویا در طول 90 دقیقه مقاومت می کرد. در نمایش دفاعی خوب تیم ایرانی، بهترین عملکرد را محمد انصاری داشت؛ با 12 دفع توپ، یک بلاک، 9 قطع توپ و 5 پس گرفتن توپ.

او با همکاری سید جلال حسینی که با یک بلاک بسیار خوب، جلوی گلزنی یوسف العربی را گرفت، کمک کرد تا پرسپولیس جلوی حملات لخویا بایستد.

در مجموع، پرسپولیس در 55.8 درصد از دوئل های هوایی به پیروزی رسید و 56.1 درصد از همه نبردهای نفر به نفر را از آن خود کرد تا قدرت دفاعی اش را نشان بدهد.

دقت پایین ارسال های لخویا

علاوه بر عملکرد دفاعی خوب پرسپولیس، آنچه به آنها کمک کرد تا دروازه شان را بسته نگه دارند، ضعیف لخویا در ارسال های متعددشان بود که نمی توانستند توپ را به منطقه مناسب ارسال کنند.

در حالی که آمار حاکی از 12.5 درصد موفقیت در ارسال ها دارد اما در واقع از 40 ارسال بازیکنان لخویا، تنها یکی از آنها در محوطه جریمه به بازیکن خودی رسید (بقیه ارسال های صحیح در خارج از محوطه به بازیکنان لخویا رسید.)

از 28 ارسالی که در جریان بازی صورت گرفت، تنها دو تا از آنها به بازیکنان لخویا رسید و بیشتر آنها تنها به از دست رفتن مالکیت توپ منجر شد.

بی دقتی بازیکنان لخویا تنها روی ارسال ها نبود. در حالی که از 12 شوتی که آنها به سمت دروازه پرسپولیس زدند،10 تای آنها از داخل محوطه جریمه بود اما در مجموع تنها دو شوت در چهارچوب داشتند.

انرژی تیمی، عامل موفقیت پرسپولیس

هرچند خط دفاعی پرسپولیس در این پیروزی پررنگ ترین نقش را داشت، اما شرکت در کارهای دفاعی از جلوی زمین شروع می شد و هر 11 بازیکن تیم در آن نقش داشتند.

پرسپولیس در طول بازی، در مجموع 38 قطع توپ داشت که در کنار موفقیت بالای آنها در هوایی، کار لخویا برای پیشروی را دشوار کرده بود.

سروش رفیعی، هافبک میانی قرمزها، با 11 پس گرفتن توپ و 4 قطع توپ در میانه زمین، بیشترین نقش را در پرسینگ پرسپولیسی ها داشت و در فاز انتقال، چندین حمله را برای این تیم شکل داد.

علی رغم مالکیت توپ کمتر، حملات سریع پرسپولیس باعث شد تا بازیکنان لخویا 13 خطا انجام بدهند تا مجبور به کاهش فشار از روی تیم خود شوند. ضمن اینکه تعداد شوت های درون چهارچوب پرسپولیس به اندازه حریف بود (2 شوت). روی یکی از همین حمله های سریع بود که پرسپویس به گل پیروزی بخش رسید.”