استقلال

حفظ صبا در لیگ، ماموریت ناکام استقلالی ها

فوتبال ترایب- از بین بازیکنان نامدار استقلال و پرسپولیس تعداد اندکی در زمینه مربی گری به موفقیت های طولانی مدت دست یافته اند. صمد مرفاوی از جمله کسانی است که مدتی طولانی در لیگ حضور دارد ولی موفقیت چندانی نداشته است.

بهترین دستاورد مرفاوی در اولین سالهای مربیگری در لیگ برتر در سالهای 86 و 89 در استقلال بود. زمانی که پس از قلعه نویی که تیم را قهرمان لیگ کرده بود، بر نیمکت نشست و یکی از شاداب ترین تیم های استقلال سالهای اخیر را تبدیل به تیمی خسته کننده کرد که در نهایت با ستارگانی مانند جباری در بهترین اسلهای بازی گری خود به مقام های چهارم و سوم دست یابد. وی پس از این دوران به تیمهای متوسط مس کرمان، پیکان و صبا رفت و در رتبه های میانی جدول حضور پیدا کرد.

مرفاوی در حالی ابتدای این فصل به صبا پیوست که دو فصل گذشته با پیکان به لیگ یک سقوط کرده بود و میخواست از اعتبارش اعاده حیثیت کند.

مرفاوی چند استقلالی سابق را هم به ترکیب تیم افزود، رضا عنایتی پا به سن گذاشته، حنیف عمران زاده پر اشتباه، محسن فروزان جنجالی، میثم مجیدی و علیرضا رمضانی که این فصل در لیست فروش منصوریان قرار گرفتند.

صبا با سه تساوی لیگ را آغاز کرد. عدم توان در شکست رقبا باعث شد که تیم تا هفته هفتم پیروزی ای نداشته باشد. تیره روزی های صبا اما از هفته دهم شروع شد، جایی که صبا با هفت شکست پیاپی، 21 امتیاز ممکن را از دست داد.

مدیران صبا در اتفاقی عجیب و جالب، مرفاوی را در تیم حفظ کردند و پای نتایج وی ایستادند. اما تیم آنقدر امتیاز از دست داده بود که چند پیروزی در نیم فصل دوم هم نتوانست وضعیت این تیم را بهبود بخشد.

به اینها بیفزایید اشتباهات تاثیرگذار بازیکنان باتجربه ای مانند حنیف عمران زاده در بازی های مهم مقابل استقلال و پرسپولیس، جنجال آفرینی های محسن فروزان به خصوص روز قبل از بازی پایانی با استقلال خوزستان و کم اثر بودن عنایتی در گل زنی.

صبا با تنها شش برد از 30 بازی و 22 گل زده جز سه تیم ضعیف این لیگ بود و نتیجه نهایی سقوط این تیم با تجربه در لیگ برتر به لیگ یک بود.