اسپانیا

مسی یا رونالدو؛ کدامیک در ال کلاسیکو می درخشد؟

دیدار امشب رئال مادرید و بارسلونا در سانتیاگو برنابئو، تقابل دو نفر از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال است که برای پیروزی تیم های شان روبرو هم قرار می گیرند.

کریس رونالدو بی تردید ستاره اصلی رئال در هر دیداری است که این تیم به پیروزی نیاز دارد؛ در حالی که لیونل مسی از زمان ظهورش در فصل 05-2004، خود را به عنوان ستاره غیرقابل جانشین بارسا معرفی کرد.

این دو تیم در سال های اخیر به اندازه ای از سایرین فاصله گرفته اند که پیش از این هرگز سابقه نداشته و رسیدن 9 توپ طلا به این دو    از سال 2008، خود گویای همین مسئله است اما از بین این دو، کدام بازیکن بهتری هستند.

طرفداران ستاره آرژانتینی، به 5 توپ طلای او و جام های متعددش با بارسا اشاره خواهند کرد. در مقابل هواداران ستاره پرتغالی ها خواهند گرفت که او نه تنها با رئال، که در لیگ برتر با منچستریونایتد هم به موفقیت رسید و تیم ملی کشورش را هم برای اولین بار در یک تورنمنت بزرگ به قهرمانی رساند.

شاید معقول ترین پاسخ این باشد که هیچ جواب مشخصی به اینکه کدام یک از این دو ستاره، بازیکن بهتری است، وجود ندارد اما آمار این دو در فصل 17-2016 شاید نشان بدهد که کدام یک از آنها در حال حاضر در فرم بهتری قرار دارد.

آمار کلی:

بازی ها: رونالدو 38، مسی 45

گل ها: رونالدو 31، مسی 45

میانگین گل در هر دیدار: رونالدو 0.82، مسی 1

مجموع شوت ها: رونالدو 220، مسی 160

میانگین شوت در هر دیدار: رونالدو 5.79، مسی 3.55

شوت به سمت دروازه: رونالدو 80، مسی 85

میانگین شوت به دروازه در هر دیدار: 2.11، مسی 1.88

درصد شوت به سمت دروازه: رونالدو 36.4، مسی 53.1

پاس گل ها: رونالدو 11، مسی 14

میانگین پاس گل در هر دیدار: رونالدو 0.29، مسی 0.31

اولین آماری که در این بین جلب توجه می کند، این است که مسی در این فصل، 14 گل بیش از رونالدو به ثمر رسانده است. در حالی که رونالدو فصل گذشته 10 گل بیش از ستاره رقیب گل زد (51 در برابر 41) اما در این فصل این مسی است که از نظر گلزنی به مراتب بهتر کار کرده است.

این مسئله هم به بهتر شدن شرایط مسی در این فصل، نسبت به فصل قبل برمی گردد و هم این واقعیت که رونالدو در این فصل در گلزنی به اندازه فصول قبل موفق نبود؛ هرچند در دو دیدار اخیر مقابل بایرن در لیگ قهرمانان، موفق شد 5 بار دروازه حریف را باز کند.البته این را هم باید در نظر گرفت که مسی بازی های بیشتری از رونالدو انجام داد اما میانگین گل های زده ستاره آرژانتینی هم او را بالاترین از رقیب قرار می دهد؛ حتی با در نظر گرفتن اینکه او در دو دیدار مقابل یوونتوس، در گلزنی توفیقی نداشت.

کمتر گل زدن رونالدو در این فصل به دلیل این نیست که او کمتر از مسی برای گلزنی تلاش می کند و همانطور که دیده می شود، او به طور میانگین در هر دیدار، تقریبا دو شوت بیشتر از ستاره بارسا به سمت دروازه حریفان می زند. اما در حالی که تنها 36 درصد از شوت های رونالدو در چهارچوب است، مسی نیمی از شوت هایش را به سمت دروازه می زند.

وقتی به پاس گل ها نگاه می کنیم، فاصله به اندازه گل ها نیست اما در این بخش هم مسی به رونالدو برتری دارد و سه پاس گل بیش از حریف داده است. البته این را می توان با توجه به بازی های بیشتر ستاره آرژانتینی توجیه کرد.

البته ال کلاسیکو با هر دیدار دیگری کاملا متفاوت است و برای اینکه ببینیم در دیدار امشب باید چه انتظاری داشته باشیم، بهتر است به آمار این دو فوق ستاره در رویارویی های قبلی نگاه کنیم:

آمار ال کلاسیکو:

تعداد بازی: تعداد بازی 26، مسی 33

گل ها: رونالدو 16، مسی 21

میانگین گل در هر بازی: رونالدو 0.61، مسی 0.64

مجموع شوت ها: رونالدو 121، مسی 118

شوت در هر دیدار: رونالدو 4.65، مسی 3.57

شوت در چهارچوب: رونالدو 52، مسی 52

میانگین شوت در چهارچوب در هر دیدار: رونالدو 2، مسی 1.57

درصد شوت در چهارچوب: رونالدو 43، مسی 44.1

پاس گل: رونالدو 1، مسی 13

میانگین پاس گل در هر دیدار: رونالدو 0.03، مسی 0.4

بار دیگر وقتی به آمار گل زده نگاه می کنیم، مسی برتر از حریف است؛ در واقع ستاره آرژانتینی با 21 گل زده، بهترین گلزن تاریخ ال کلاسیکو محسوب می شود. اما در این مورد هم تعداد بازی های بیشتر ستاره بارسا، این مسئله را به راحتی توجیه می کند؛ به ویژه اینکه وقتی به میانگین گل ها نگاه کنیم، او تنها 0.03 درصد بیشتر از رونالدو گلزنی کرده است.

رونالدو در ال کلاسیکوها هم شوت بیشتری به سمت دروازه ها داشته اما نسبت به میانگین کلی او، به مراتب کمتر است که با توجه به قدرت بارسا، این مسئله عجیب نیست.

قابل توجه ترین آمار، تفاوت بین پاس گل های این دو ستاره است. در حالی که مسی 13 پاس گل در ال کلاسیکوها داده، با میانگین 0.4 در هر دیدار، رونالدو در 26 بازی مقابل بارسا، تنها 1 پاس گل داده است.

این آمار نشان می دهد که مسی نه تنها در این فصل در مقابل دروازه حریفان بهتر از رونالدو کار کرده، بلکه در یک دهه گذشته، در دیدارها بارسا و رئال نقش پررنگ تری از رونالدو داشته است.

اما رونالدو این فرصت را دارد که امشب نشان بدهد این آمار گویای همه حقیقت نیست و با کمک به پیروزی تیمش، رئال را به اولین قهرمانی اش در لالیگا در 5 سال گذشته نزدیک تر کند.