جام جهانی 2018 ایران

ماجرای دوپینگ سعید عزت اللهی در جام جهانی چه بود؟

فوتبال ترایب- شایعه دوپینگ سعید عزت اللهی که توسط یک کانال تلگرامی روسی مطرح شد، خیلی زود توسط دیگر رسانه های روسی تکذیب شد.

عزت اللهی به دلیل محرومیت یک جلسه ای، اولین دیدار ایران در جام جهانی مقابل مراکش را از دست داد اما در دو دیدار دیگر در ترکیب اصلی قرار داشت و نمایش های خوبی هم ارائه داد.

امروز یک کانال تلگرامی روسی ادعا کرد که آزمایش نمونه دوپینگ اولیه که از سعید عزت اللهی، هافبک تیم ملی ایران، توسط ماموران فیفا گرفته شده، مثبت بوده و اکنون فیفا در حال بررسی دوباره پرونده این بازیکن است.

اما ساعاتی بعد این خبر توسط چند سایت روسی تصحیح شد و اعلام شد که پرونده عزت اللهی به دلیل عدم وجود شواهد کافی، مختومه شده است. براساس اعلام این سایت ها، مواد ممنوعه ای که در نمونه عزت اللهی وجود داشته، تایید کننده استفاده از مواد ممنوعه نبوده و می تواند به دلیل ابتلا به بیماری هم در خون فرد ایجاد شده باشد.

 

رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ایران هم درباره شایعه دوپینگ عزت اللهی گفت:” پیش از آغاز جام جهانی 2018 روسیه و هنگامی که تیم ملی ایران در ترکیه به سر می برد، در روز 2 ژوئن افسران کنترل دوپینگ فیفا در اردوی تیم ملی حضور یافتند و از همه بازیکنان تست ادرار و خون گرفتند.

در نهایت،پاسخی که از فیفا آمد این بود که خوشبختانه تست دوپینگ همه بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران منفی است.

در نمونه سعید عزت اللهی، ماده ای به نام ال.اچ،هورمونی است که اضافه بوده است و به همین دلیل روی نمونه ایشان آنالیزهای بیشتر انجام می شود که متوجه شوند علت افزایش این هورمون چه بوده است.

در نهایت بررسی های کامل صورت می گیرد و سه ماده مختلف شامل آزادکننده های گونادوتروپین،داروهای آنتی استروژنیک و مهارکننده های آروماتوز مورد آنالیز قرار گرفته می شود و آنجا روشن می شود که سعید عزت اللهی هیچ ماده ای را مصرف نکرده و در واقع این افزایش به علت افزایش دارو یا مکمل خاصی نبوده است.

فیفا در نامه‌ای که به ما ارسال کرده تصریح کرده که هیچ ماده غیر طبیعی در نمونه سعید عزت اللهی در آزمایش خارج از مسابقه وجود نداشته و پرونده از نظر فیفا و آژانس مبارزه با دوپینگ بسته شده است.