جام جهانی 2018 ایران

کی روش: نمی خواهیم برابر پرتغال فقط یک بازنده سربلند باشیم

فوتبال ترایب- کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در نشست خبری پیش از آغاز دیدار حساس و سرنوشت ساز کشورمان مقابل پرتغال شرکت کرد.
تیم ملی ایران با 3 امتیاز در رده سوم گروم دوم جام جهانی قرار گرفته و با یک پیروزی در روز پایانی برابر پرتغال می تواند برای اولین بار در تاریخ به دور بعدی جام جهانی صعود کند.

کارلوس کی روش گفت: این افتخاری برای ایران است که امروز اینجا هستیم و می توانیم هنوز برای رویایمان بجنگیم تا به دور دوم برسیم. همان طور که قبلا گفتم، پرتغال نه تنها رقیب قدرتمندی است، بلکه یکی از شانس های قهرمانی هم هست. ما با تمام افتخار و توان مان مقابل پرتغال قرار می گیریم مثل همان نمایش هایی که برابر مراکش و اسپانیا داشتیم. دوست داریم با نتیجه مناسب زمین را ترک کنیم.

دوست دارم قدردانی ام را از روسیه و طرفداران روس که در بازی های قبلی از ما حمایت کردند هم اعلام کنم. آنها بسیار مهربان و صمیمی بودند.

ایران در بازی با پرتغال می تواند تبدیل به تیم بهتری شود. ما فلسفه خودمان را براساس احترام، واقع گرایی و روح فداکاری و تعهد و صداقت بنا می کنیم. رهبر اصلی تیم ما، خود تیم ما است و فردا در مقابل پرتغال بزرگ، لازم نیست توضیحات بیشتری ارائه بدم. فقط تیم خودمان را تحسین می کنم و تلاش می کنیم بهتر باشیم. در مقابل مراکش بسیار خوب عمل کردیم. در مقابل اسپانیا هم می توانستیم نتیجه بهتری کسب کنیم، ولی خب فوتبال همین است. فلسفه ما این نیست که به عنوان بازنده خوب از اینجا برویم. آمده ایم تا با افتخار و کرامت رقابت کنیم تا وظیفه مان در مقابل طرفدرانمان آماده کنیم.

موقع اشاره به پرتغال، در مورد بازیکنان بزرگی صحبت می کنیم که برای پرتغال بازی می کنند و آنها تیم ملی قدرتمندی در اختبار دارد و بسیار خوب هدایت و سازماندهی شده است.

همیشه مربیان در مورد داوران صحبت می کنند و فقط در موارد خاصی است که داور ممکن است مساله داشته باشد. اجازه بدید در مورد کشورم صحبت کنم. در کشورمان، پرتغال، موج های بزرگی داریم که رکوردشکن هستند. وقتی در مورد داوری صحبت می کنم، انگار این موج ها روی سرمان می شکنند. برای همین ترجیح می دهم در مورد داوری صحبت نکنم. مهم است که بگویم فوتبال به مردم تعلق دارد و این نمی تواند تغییر کند. لازم است که روشن فکرها مساله را پشت پرده جور دیگری تحلیل نکنند. بازی باید روشن باشد و همه چیز واضح باشد. در 2014 در برابر آرژانتین، می دانستیم شکست نتیجه اشتباه انسان است و سیستم وار آنجا نبود که اشتباهات انسان را پوشش دهد. برای همین اینجا موضوعی اصولی مطرح است. باید ببینیم قواعد چیست.

مثلا اگر مشکلی برای بازیکنان یا امنیت مسابقه پیش بیاید، مسابقه متوقف می شود. بازیکنان ما باید بدانند چه کسی داوری می کند. این برای مردم است. مردم باید قواعد را مشخصا بدانند. این امور به اعتقاد من باید روشن و واضح باشد. فکر نمی کنم بشود بازی را در این جهت حرکت داد. باید وضعیت داوری مشخص باشد. اینجا دیگر اشتباه غیرانسانی است. اینجا مهم مردم است و باید قواعد بازی را بدانند.

مطبوعات پرتغال اینجا حضور دارند. نمی توانم جواب سوال شما را دهم چون سریعا مخابره می شود. باید بگم اگر مراکش و اسپانیا سخت بودند، پرتغال سخت تر هم هست. فقط بگویم که بازیکنانم بسیار هیجان زده اند و می خواهیم بیشترین تلاش مان را انجام دهیم. ما چیزی برای از دست دادن نداریم و اگر کمی شانس داشته باشیم، می توانیم حتی برنده شویم. گروه بسیار سختی داشتیم. بعضی ها می گویند مراکش مقابل پرتغال بسیار خوب بود و اگر پرتغال این قدر خوب نبود، نمی توانست آنها را شکست دهد.
روز بسیار خاصی است. دنیا خواهد دید قرمز و سبز چه نمایشی خواهند داشت. نمی دانم این برای رسانه های بین المللی معنادار است یا نه، ولی ما در پرتغال می گوییم دوستان دوست هستند، ولی فوتبال چیز دیگر است. این یکی از نمونه هایی است که با دوستان تان بازی می کنید، ولی در عین حال تلاش می کنید برنده شوید.