جام جهانی 2018 ایران

کی روش: چشمی مدرن ترین دفاع ایران 10 سال گذشته ایران است

فوتبال ترایب- کارلوس کی روش، سرمربی پزتغالی تیم ملی ایران بعد از تمرینات امروز تیم ملی در مقابل خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنها پاسخ داد. کی روش در این مصاحبه پاسخ بسیاری از سوالات را با طعنه داد تا نشان دهد از شرایط موجود خیلی راضی نیست.

کی روش گفت: بازی آخر ما یک بازی استثنایی بود و من آن را به عنوان هدیه از طرف خدا در نظرمی گیرم. ما این شانس را داشتیم که در یک بازی آماده سازی مقابل تیم خوبی مثل لیتوانی قرار بگیرم، تنها فرصتی که بتوانیم قبل از جام جهانی دریک بازی دوستانه خودمان را محک بزنیم.

خبرنگار از کی روش درباره برخی از انتقادها در روزهای پایانی دوران آماده سازی تیم ملی سوال کرد که کی روش چنین پاسخ داد: همیشه به انتقادهایی که همراه با احترام است روی خوشی نشان می دهیم چون فوتبال مسابقه ای است که هرگز نمی توانید خود را به دور از نظرات دیگران قرار بدهید. اما وقتی بعضی از این انتقادها مکرر می شود و در بردارنده منافع آدم های خاصی است و باشگاه های خاص از جاهای مشخص شده بیرون می آید، برای ما قابل قبول نیست. این چیزی است که در ایران اتفاق می افتد والبته علیه تیم و بعضی ازبازیکنان است. من هرگز به این انتقادها توجه نمی کنم.

او سپس حرف خود را اینطور ادامه داد که: ما با 4 مدافع وسط به روسیه آمده ایم وقتی مرتضی پورعلی گنجی برای دفاع وسط انتخاب کردم انتقادهایی را از جانبه ایران متوجه خودم دیدم و حالا هم که سیدمجید حسینی را به عنوان بازیکن جوان در اختیار داریم اوضاع به همین ترتیب است. ما همچنین روزبه چشمی را داریم که متعلق به نسل جوان است و به نظرم 4 مدافع وسط در روسیه برای ما کافی است.

کی روش سپس به تمجید از مدافع مورد اعتقاد استقلال در تیم ملی پرداخت و او را مدرن ترین دفاع ایران در 10 سال گذشته نامید و گفت: بعد از 37 سال کار درفوتبال این نظرمن است؛ من که چیز زیادی درباره فوتبال نمی دانم و درباشگاه های بزرگ کار نکردم اما می توانم بگویم دفاع وسط یا هافبک دفاعی خوبی در کیفیت روزبه چشمی در 10 سال گذشته در ایران وجود نداشته است.

خبرنگار دیگری در مورد ترکیب احتمالی تیم ملی و این مساله که آیا از بازی مراکش سورپرایزی وجود خواهد داشت یا نه سوال کرد که کی روش گفت: ما قدرت سورپرایز کردن آنها را داریم چون خیلی خوب مراکش را می شناسیم. راهی که ما در پیش گرفته ایم دقیقا به همین منظور است چون آنها هیچ چیز درباره ما نمی دانند و حالا ما می توانیم شگفت زده شان کنیم.

از کی روش درباره کوتاهی فدراسیون فوتبال در برآورده کردن برنامه های تیم ملی سوال شد و او چنین پاسخ داد: من فکر نمی کنم الان وقت خوبی در این باره باشد اما اگر صادق باشیم فکر نمی کنم تقصیر عدم برنامه ریزی اختصاصی برای تیم ملی که می خواست در جام جهانی شرکت کند، بر گردن فدراسیون باشد. به نظر من این اشتباه ناشی از عدم مسئولیت پذیری جمعی در ایران بود. از رسانه ها آغاز شد به باشگاه رسید و دیدگاه غلط هواداران را شکل داد و همه این ها به اضافه من باعث چنین تصمیماتی شد. مطمئنا وزارت ورزش این دست بالا را دارد که بتواند باشگاه ها را ملزم به آماده سازی برنامه تیم ملی کند اما مسئولیتش با همه ما بوده وهست. اما به نظر من در یک سال گذشته این هدف غایی فوتبال ایران که آماده سازی ویژه برای حضور در جام جهانی بود قرار نگرفت. این مسئولیت اجتماعی رسانه ها هم بود. شما به من این اجازه را دادید یک سری منافع خودخواهانه به برنامه آماده سازی تیم ملی لطمه بزند. شما در رسانه ها، هواداران فوتبال ایران، باشگاه ها، مدیران فدراسیون و وزیر ورزش، شما هدف اصلی فوتبال ایران را لیگ قهرمانان آسیا قرار دادید. این انتخاب از بین دو گزینه بود، جام جهانی یا لیگ قهرمانان آسیا. الان دیگر با این تصمیم کاری نمی شود کرد و باید آن را پذیرفت اما من در یک سال گذشته بارها توجه همه را به اهمیت جام جهانی جلب کردم و بگویم که این تورنمنت یک لحظه خاص برای ایران است. بعد از قرعه کشی سعی کردم به همه اطلاع بدهم که حضور در گروهی که درآن قرار گرفته ایم نیازمند یک برنامه آماده سازی خاص است اما شما لیگ قهرمانان آسیا را انتخاب کردید. باید این موضوع را بپذیرید و با آن کنار بیایید.همه شما؛ باشگاه ها، رسانه ها، فدراسیون، وزارت ورزش و … اما این نظر من نبود. البته من احترام می گذارم و سوتفاهم نشود اما موافق این اتفاق نبوده و نیستم.

کی روش به سوال بعدی درباره تحریم اعمال شده از سوی کمپانی نایکی چنین پاسخ داد: موضوع کفش تنها موضوع ما نیست، مساله اصلی مشکلات دیگری است که درراه آماده سازی ما قرار گرفت؛ مسائلی که در چیدمان بازی ها، رزرو کردن هتل ها، انتخاب کمپ ها و … به وجود آمد و ما را آزار داد. ولی شما در رسانه شاید این اجازه اخلاقی را نداشته باشید که از نایکی انتقاد کنید چون وقتی زمان آماده سازی تیم ملی بود به تیم ملی پشت کردید و شما هم به نوعی تیم را تحریم کردید. چراکه بین جام جهانی با پتانسیل خوشحال کردن 80 میلیون و لیگ قهرمانان که هیچ کس نمی تواند قهرمان آخرین دوره اش کیست دومی را انتخاب کردید. با این کنار بیایید.

در این لحظه یک خبرنگار به کی روش گفت: ما هم مثل شما اهمیت مسابقات جام جهانی را به مسئولان گوشزد کردیم اما کسی حرف ما را نشنید که سرمربی تیم ملی جواب داد: پس با هم یک دکتر پیدا کنیم برای کسانی که صدای ما را نمی شنوند. واقعیت قضیه این است که ممکن است شما مقصر نباشید اما در ایران افرادی هستند که وقتی منافع تیم ملی را با حرف هایشان مورد حمله قرار می دهند همه به زانو در می آیند و کسی مقابل آنها نمی ایستد.

در حالی که کی روش اصرار داشت گفت و گو زودتر به پایان برسد خبرنگار بعدی سوال خود را از کی روش چنین مطرح کرد که هواداران تیم ملی ظاهرا قرار است در شکل بازی تیم ملی سورپرایز شوند که کی روش این سوال را اینطور پاسخ داد که: در تیم ملی تنها چیزی که تغییر نمی کند تفکر پیروزی، تفکر جنگیدن تا آخرین لحظه و متعلق بودن به تیم ملی است. البته ما چند مشکل هم داریم که سعی می کنیم آنها را رفع کنیم. چیزهایی مثل مصدومیت ها … فعلا زود است که درباره ترکیب و نوع بازی تصمیم بگیریم. آقایان فرقی نمی کند کدام بازیکن برای تیم ملی بازی می کند مطمئن باشید هر کدام از آنها که به میدان بروند جانشان را برای این تیم خواهند داد.

در سوال بعدی خبرنگاری حضور مربیانی مثل جان توشاک که دیشب به تراکتورسازی پیوسته را بخشی از میراث کارلوس کی روش لقب داد که با تعجب دیگران همراه بود با این حال کی روش درپاسخ به این سوال گفت: نمی دانم اما آرزوی من این است که فوتبال ایران هر روز پیشرفت کند. مربیان در ایران دارند بهترین تلاش خودشان را می کنند اما اگر بهترین رهبران ارکستر هم پیانوی کوک شده ای نداشته باشند کارشان به نتیجه نمی رسد.

کی روش سپس حرف های خود را اینطور جمع بندی کرد: 8 روز مانده به اولین بازی فقط می خواهم در مورد چیزهایی صحبت کنم که مرتبط به اولین بازی ماست. مطلب اول تلاش خواهیم کرد که بهترین عملکردمان را ارائه بدهیم اما اگر بخواهیم بهترین عملکردمان را به نمایش بگذاریم پیش شرطی به نام بهترین آماده سازی وجود دارد. چندروزی باقی مانده بیایید تمرکزمان را روی آماده سازی بگذاریم ولی نمی توانیم چشمان را بر افرادی ببندیم که در یک سال گذشته ذهن شان را باز نکردند که در برنامه آماده سازی تیم ملی کمکی به ما باشند. خیلی شفاف بگویم آنهایی که دهانشان را باز کردند تا نظرات متفاوتشان را بیان کنند، آن احساس مسئولیت پذیری را به نمایش نگذاشتند. اما وقتی همین افراد صورتشان را پشت برخی رنگ ها پنهان می کنند، همه از آنها خواهند ترسید نه فقط من.