جام جهانی 2018 اروپا

بررسی گروه های مرگ جام جهانی در ادوار مختلف

فوتبال ترایب- در جام جهانی 2018، در گروه های هشت گانه شاید بتوان گروه چهارم با حضور آرژانتین، نیجریه، کرواسی و ایسلند را گروه مرگ دانست. آلبی سلسته با لیونل مسی یکی از کاندیدای اصلی فتح رقابت هاست، نیجریه تا به حال 3 بار راهی مرحله یک هشتم شده، کرواسی نیز با خط میانی قدرتمند خود از کاندای صعود است و ایسلند نیز در یورو 2016 نشان داد نمی توان آنها را دست کم گرفت.

البته به جز گروه چهارم، شاید بتوان گروه دوم با حضور اسپانیا، پرتغال، مراکش و ایران و همچنین گروه پنجم با حضور برزیل، سوئیس، کاستاریکا و صربستان را نیز از دیگر گروه های دشوار جام دانست.

به این بهانه، گروه های مرگ در جام های جهانی گذشته را بررسی خواهیم کرد؛

1982؛ برزیل- ایتالیا- آرژانتین

در گذشته، مرحله دوم جام جهانی نیز به شکل گروهی و با 3 تیم برگزار می شد و در جام 1982، ایتالیا و آرژاتین و برزیل 3 قدرت بزرگ فوتبال جهان در یک گروه قرار گرفتند و با توجه به اینکه تنها یک تیم صعود می کرد، آتزوری به لطف برتری 2-3 برابر برزیل و تساوی 2-2 مقابل آرژانتین، به عنوان تنها تیم صعود کرده راهی نیمه نهایی شد و با برتری برابر لهستان و آلمان غربی در نهایت قهرمان جام جهانی شد.

1994؛ ایتالیا- ایرلند- مکزیک- نروژ

برای اولین و آخرین بار در تاریخ جام های جهانی، هر 4 تیم یک گروه در پایان هم امتیاز بودند و این گروه دشوار برای تعیین صعود کننده ها به تفاضل کشیده شد. مکزیک با ستاره هایی چون لوییز گارسیا و هوگو سانچس با بیشترین گل زده راهی مرحله بعد شد و ایتالیا و همچنین ایرلند به عنوان تیم سوم برتر صعود کردند که در نهایت آتزوری تا فینال نیز پیش رفت اما در ضربات پنالتی مغلوب برزیل شد.

2006؛ آرژانتین- هلند- صربستان- ساحل عاج

در جام 2006، آرژانتین با ستاره هایی چون ریکلمه و مسی جوان، هلند با نیستلروی و روبن، صربستان با استانکوویچ و ساحل عاج با دروگبا، گروه مرگ جام جهانی را تشکیل داده بودند.

اما در نهایت آرژانتین و هلند با 7 امتیاز راهی مرحله بعد شدند که لاله های نارنجی در خشن ترین بازی تاریخ جام جهانی در مرحله بعد مغلوب پرتغال شد و آرژانتین نیز اگرچه ابتدا مکزیک را مغلوب کرد، اما در یک چهارم در ضربات پنالتی به آلمان میزبان باخت.

2014؛ اسپانیا- هلند- شیلی- استرالیا

مدافع عنوان قهرمانی جام جهانی کار دشواری برابر هلند، شیلی و استرالیا داشت و در اولین بازی با نتیجه عجیب 1-5 مغلوب شاگردان فان خال شد. در نهایت اسپانیا خداحافظی تلخی با جام داشت و هلند و شیلی راهی مرحله بعد شدند که شیلی در یک هشتم در ضربات پنالتی مغلوب برزیل شد و لاله های نارنجی نیز گرچه تا نیمه نهایی پیش رفتند، اما در نهایت در ضربات پنالتی مغلوب آرژانتین شده و به فینال نرسیدند.

2014؛ ایتالیا- انگلیس- کاستاریکا- اروگوئه

دیگر گروه مرگ جام 2014، با برتری ایتالیا برابر انگلیس آغاز شد اما آتزوری در هر 2 بازی بعدی مغلوب شد تا در نهایت و در کمال تعجب، از این گروه کاستاریکا و ارگوئه راهی دور بعد شده و ایتالیا و انگلیس حذف شوند. البته اروگوئه در همان یک هشتم مغلوب کلمبیا شد و تیم شایسته کاستاریکا نیز دور بعد در ضربات پنالتی قافیه را به هلند واگذار کرد.