جام جهانی 2018 ایران

خط به خط با عملکرد تیم ملی ایران برابر ترکیه

فوتبال ترایب- تیم ملی ایران در دیدار برابر ترکیه نمایش پرفراز و نشیبی داشته و در برخی مقاطع بازی نیز عملکرد امیدوار کننده از خود بروز داد.

تیم ملی ایران بازی را با ترکیب علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی، مرتضی پورعلی‌گنجی، رامین رضاییان، میلاد محمدی، کریم انصاری‌فرد، احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، مسعود شجاعی و سردار آزمون آغاز کرده و 6 تعویض نیز انجام داد؛ ترکیبی که می توان آن را احتمالا 11 بازیکن اصلی ایران در بازی اول برابر مراکش دانست.

سنگربان: علیرضا بیرانوند

علیرغم دریافت 2 گل که در دومی بیرانوند می توانست عکس العمل بهتری نشان دهد، او یکی از بهترین روزهای خود در ماه های اخیر را سپری کرد. بیرانوند در دقیقه 2 با خروج خوب خود یک تک به تک را از ترکیه گرفت و در ادامه بازی نیز چند عکس العمل خوب نشان داد تا گلر مورد اعتماد کی روش لقب گیرد.

مدافعان: روزبه چشمی، مرتضی پورعلی‌گنجی، رامین رضاییان، میلاد محمدی

در پست مدافعان میانی، روزبه چشمی همانند دیدارهای قبلی آسیب پذیر نشان داد و در صحنه گل او دریبل مبتدیانه ای خود تا نشان دهد کی روش هنوز به زوج مناسبی برای جام جهانی نرسیده است. مرتضی پورعلی گنجی اگرچه فوق العاده نبود اما باز هم تقریبا مدافع مقتدری خصوصا  در نبردهای هوایی نشان داد.

رامین رضاییان به دستور کی روش در این بازی کمتر نفوذ کرد و این مورد در خصوص میلاد محمدی خصوصا در نیمه اول مشابه بود تا ما کمتر از روی ارسال ها به نتیجه برسیم.

خط میانی: احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، مسعود شجاعی

حاج صفی که دیگر مدت هاست برای کی روش در پست هافبک با خصوصیاتی دفاعی بازی می کند، یکی از بهترین بازیکنان ایران بود اما در نیمه اول بهترین بخت گلزنی ما را در موقعیتی تک به تک از دست داد.

علیرضا جهانبخش نیز اگرچه نتوانست نمایشی در سطح درخشش خود در فصل جاری داشته باشد، اما در نیمه اول چند بار با حرکات خود در عرض دفاع ترکیه را آزار داد و در صورت رسیدن به شرایط آرمانی می تواند خطرناک ترین مهره ما لقب گیرد.

مسعود شجاعی نیز اگرچه چند بار در ارائه حرکات تکنیکی و جا گذاشتن بازیکنان حریف موفق بود، اما نمایشی تقریبا متوسط داشت اما تفاوت او با همیشه شرکت در امور دفاعی بود.

خط حمله: مهدی طارمی، کریم انصاری فرد و سردار آزمون

تخصص کمتر بازیکنانی مانند طارمی و انصاری فرد که هر 2 مهاحم نوک هستند برای بازی در پست وینگر، کمی کارآیی آنها را کاهش می دهد و این 2 بازیکن در بین بازیکنان معمولی ایران در دیدار برابر ترکیه بودند.

اما سردار مقابل ترکیه نیز دوندگی زیادی در خط حمله داشته و با حرکات بدون توپ توانست خط دفاع این تیم را آزار بدهد و در یک صحنه نیز با تیزهوشی در آستانه باز کردن دروازه ترکیه بود که خطای او اعلام شد.

بازیکنان تعویضی: 58- وحید امیری، 58- سامان قدوس، 67- امید ابراهیمی، 71- اشکان دژاگه، 75- مهدی ترابی، 80- رضا قوچان‌نژاد

در بین بازیکنان تعویضی قوچان نژاد تحرک خوبی به خط حمله داه و یک پنالتی گرفت، وحید امیری نیز بسیار دونده نشان داد و دژاگه نیز تک گل ایران را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند اما دیگر بازیکنان فرصت چندانی برای ابراز توانایی خود پیدا نکردند.