لیگ قهرمانان آسیا استقلال

مامه تیام از استقلال رفتنی شد؟

فوتبال ترایب- پندار توفیقی، معاون ورزشی باشگاه استقلال درباره وضعیت مامه تیام در استقلال واکنش نشان داد و به نوعی شایعات جدایی این مهاجم سنگالی را از استقلال تایید کرد.

پندار توفیقی  گفت: همیشه در فصل نقل‌ و انتقالات چنین شایعاتی وجود دارد و بازیکنی می‌ خواهد با مبلغ بالایی به یک کشور حوزه خلیج فارس برود و این باعث می ‌شود فشار هوادار به خصوص در فضای مجازی افزایش پیدا کند. ممکن است این فشارها کاری کند که باشگاه بازیکنانی را جذب کند که کاربردی را برای تیم نداشته باشند.

ما پارسال که تیام را جذب کردیم دو هفته‌ با او مذاکره کردیم تا به ایران بیاید. تعدادی از دلالان ایرانی از حضور چنین بازیکنانی در کشور جلوگیری می‌کردند. ما او را راضی کردیم که فقط به ایران بیاید و او را ببیند. بازیکنی نبود که حاضر باشد در ایران قرارداد بندد. آن زمان او تقریبا کارش با باشگاه‌ های قطری تمام شده بود و حتی تیم‌های قطری ویزای کار نیز برای تیام فرستاده بودند. ما از قطر او را راضی کردیم که به استانبول بیاید و بعد از آن شبانه او را به تهران آوردم.

با هماهنگی  که با افتخاری انجام داده بودیم، تا فردای آن روز کارهای قراردادی ما طول کشید که تیام دو شرط برای امضای قرارداد با ما داشت؛ اول این که گفت من نیم فصل در ایران بیشتر نمی ‌مانم و همین چند بازی را می‌خواهم در کنار استقلال باشم و می خواست  به این وسیله راهی برای ترانسفر به دیکر تیم ها برای خود ایجاد کند. از آن طرف نیز ما هم برای جذب مهاجم تحت فشار بودیم.  ما نیز متقابلا به او پیشنهاد دادیم که به جای یک نیم فصل، سه نیم فصل با استقلال قرارداد ببندد تا در صورت جدایی مبلغی نیز به باشگاه ما برسد. ۳۰۰ هزار دلار با تیام قرارداد داشتیم که ۲۰۰ هزار دلار آن را برای فسخ قرارداد گذاشتیم.

تیام در سفری که به کویت داشت به ما اطلاع داد که می‌خواهد خانواده‌اش را به مکه ببرد که بعد از آن شایعه پیشنهاد باشگاه الکویت پیش آمد که مشخص نیست چقدر این پیشنهاد مهم است. ما مستندی ندیدیم. من طی مکالماتی که با تیام چه به صورت صوتی و چه تصویری و چه پیامکی داشتم و همه آنها موجود است، ایشان مدیر برنامه جدیدی را به من معرفی کرد. من به صورت مستقیم با این مهاجم سنگالی صحبت کردم و رابطه خوبی با او دارم. سیستم فرهنگی او با ما متفاوت است و شخص دیگری را به عنوان مدیر برنامه به ما معرفی کرد که من با او درباره مطرح شدن پیشنهاد الکویت مذاکره کردم. جا به جا شدن چنین مبالغی در کویت برای ما غیر قابل باور بود. من می‌خواستم با او و تیام در کشوری به غیر از کویت مذاکره کنیم زیرا این کشور به سختی به ایرانی‌ها ویزا می‌دهد. ما حتی بلیت پرواز و هتل برای او گرفتیم و با افتخاری و یکی از حامیان باشگاه برای مذاکره به ترکیه سفر کردیم. 

ما سعی کردیم کاری را انجام دهیم که برای فوتبال ایران مهم است و سعی کنیم این بازیکن را برای ادامه‌ بازی‌هایمان نگه داریم. باشگاه نیز با حامی خصوصی خود به طور کامل از این قضیه حمایت کرده‌اند و پیشنهاد خود را به تیام دادیم. سپس قرار شد که ظرف ۲۴ ساعت تیام به ما پاسخ دهد. دیروز (شنبه) یک ساعت با این مهاجم سنگالی صحبت کردم و او به من گفت‌ که مشکل در حال‌ حاضر به هیچ وجه پولی و مادی نیست و یک بهانه جدید آورد. او به ما گفت‌ که گرفتاری‌های خانوادگی و مشکلات شخصی همانند دعوت به تیم‌ ‌ملی فوتبال سنگال دارد.

من به او پاسخ دادم که اگر قرار باشد از تیمی به تیم‌ ‌ملی‌ات دعوت شوی آن تیم استقلال خواهد بود. درخشش او در لباس استقلال در لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند پایه گذار حضورش در تیم‌ ‌ملی فوتبال سنگال شود. سپس تیام ادامه‌ داد که من پیشنهاد از تیم‌های ترکیه‌ای و حوزه خلیج فارس دارم و خانواده‌ من راضی به بازگشت من به ایران نیستند و مشاوران من نیز همین عقیده را داشتند. من نیز به تیام گفتم ما شش ماه در ایران برای تو تمام امکانات را فراهم کرده‌ایم و رفتار مردم ایران با خود را دیدی و امنیت بی نظیر ایران را نیز ملاحظه کردی. نتیجه‌ این شد که ما هنوز پیگیر وضعیت او هستیم و منتظر هستیم که این مهاجم سنگالی به ما پاسخ دهد.