جام جهانی 2018 ایران

به بهانه لیست تیم ملی؛ استقلال بالاخره از پرسپولیس پیشی گرفت

فوتبال ترایب- با اعلام لیست نهایی کارلوس کی روش مشخص شد که بیرانوند و امیری از پرسپولیس و مجید حسینی، امید ابراهیمی، روزبه چشمی و پژمان منتظری به عنوان نماینده استقلال راهی جام جهانی می شوند.

در طول ادواری که در جام جهانی حضور داشتیم، مجموعا 18 ملی پوش از استقلال و 17 تا از پرسپولیس در لیست حضور داشتند و انتخاب اخیر کی روش باعث شد آبی پوشان بالاخره پیش افتند.

گفتنی است این لیست بر اساس تیم بازیکنان دقیقا در همان مقطع جام جهانی بوده و عضویت سابق آنها در پرسپولیس یا استقلال لحاظ نشده است.

 

جام جهانی 1978

استقلال: در جام حهانی 1978 استقلال با 4 نماینده در تیم ملی در این زمینه رکوددار بود و بازیکنانی چون ایرج دانایی فرد که اولین گل ایران در جام جهانی را به ثمر رساند، حسن روشن، آندرانیک اسکندریان و حسن نظری از آبی پوشان ملی پوش در جام جهانی بودند. مرحوم ناصر حجازی در آن مقطع عضو شهباز بود و با لباس این تیم راهی جام جهانی شد.

پرسپولیس: اما قرمزپوشان در آن جام جهانی تنها 2 نماینده داشتند که شامل جواد الله وردی و علی پروین بود اما فراموش نکنیم کاپیتان تیم ملی در آن بازی های علی پروین بود و او یکی از ستاره هعی مهم تیم ملی در جام 78 لقب داشت.

جام جهانی 1998:

استقلال: افول آبی پوشان در آن سالها مانع آن شد که سهمیه 4 ملی پوش این تیم کاهش پیدا کند و علیرضا منصوریان، پرویز برومند، مهدی پاشازاده و جواد زرینچه به عنوان بازیکنان آبی پوش راهی فرانسه شدند که البته از این بین پاشازاده و زرینچه در بین بازیکنان فیکس تیم ملی قرار گرفتند.

پرسپولیس: تیم پرستاره و فوق العاده پرسپولیس در آن مقطع باعث شد احمدرضا عابدزاده، مهدی مهدوی کیا، نعیم سعداوی، افشین پیروانی، نیما نکیسا، رضا شاهرودی و مهرداد میناوند به عنوان بازیکن پرسپولیس راهی جام جهانی شوند و بازیکنان بزرگی مانند علی دایی و کریم باقری نیز از همین تیم لژیونر شده بودند تا آن جام جهانی بهترین مقطع تاریخ پرسپولیس از این حیث لقب گیرد.

جام جهانی 2006:

استقلال: اگرچه تنها یک ماه قبل از آغاز جام جهانی استقلال با اقتدار قهرمان لیگ برتر شده بود، اما برانکو ترجیح داد تنها از وحید طالب لو، رضا عنایتی و امیر حسین صادقی به عنوان 3 نماینده از استقلال دعوت کند و نکته عجیب این بود که هیچ یک از این 3 بازیکن در ترکیب جایی نداشتند تا 2006 بدترین جام جهانی استقلال لقب گیرد.

پرسپولیس: افزایش نام لژیونرهای فوتبال ایران در آن مقطع باعث شده اوضاع پرسپولیس نیز تعریف آنچنانی نداشته و سرمربی کروات تیم ملی تنها نام مهرزاد معدنچی و جواد کاظمیان به عنوان بازیکن وقت پرسپولیس را در لیست قرار داد اما معدنچی که در آن مقطع در اوج بود در 2 دیدار در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفت.

جام جهانی 2014:

استقلال: علیرغم اینکه استقلال در آن مقطع یکی از بهترین تیم های تاریخ خود را در اختیار داشت، کارلوس کی روس نام 4 بازیکن که شامل امیر حسین صادقی، خسرو حیدری، آندرانیک تیموریان و هاشم بیک زاده را در لسیت قرار دارد که آخری به دلیل مصدومیت خط خورد اما 3 بازیکن دیگر تقریبا جایگاهی ثابت در ترکیب تیم ملی داشتند.

پرسپولیس: اگرچه قرمزپوشان در آن سالها نتایج خوبی نمی گرفتند اما رویانیان تیم پرستاره ای را جمع کرده بود و سید جلال حسینی، حسین ماهینی، رضا حقیقی و مهرداد پولادی به عنوان بازیکنان قرمزپوش راهی برزیل شدند و سید جلال و پولادی بازیکن فیکس بودند.