جام جهانی 2018 اروپا

به بهانه غیبت ایتالیا در جام جهانی 2018؛ وقتی بزرگان ناکام بودند

فوتبال ترایب- تیم ملی ایتالیا بی شک بزرگترین غایب جام جهانی روسیه محسوب می شود. در ادوار اخیر بارها رخ داده که تیمی بزرگ حتی از راهیابی به جام جهانی نیز محروم شده باشد و ما در ادامه غایبان مهم تورنمنت های اخیر را بررسی خواهیم کرد؛

تیم ملی انگلیس؛ جام جهانی 1974

سه شیرها در آن سالها عملکرد بسیار ضعیفی داشتند و حتی در دهه 70 قادر به صعود به یک تورنمنت نیز نبودند. انگلیس باید در دیدار پایانی مرحله مقدماتی برابر لهستان پیروز می شد اما در مسابقه ای که همه از آن به عنوان معجزه توماژوفسکی سنگربان لهستان نام می برند، انگلیس از راهیابی به جام جهانی باز ماند.

تیم ملی فرنسه؛ جام جهانی 1994

تیم ملی فرانسه با انبوه ستارگانی مانند دیوید ژینولا، اریک کانتونا، برنارد لاما، ژان پیر پاپن و بسیاری دیگر از کاندیدای حتی قهرمانی نیز محسوب می شد و در حالیکه از 2 بازی آخر خود در مرحله مقدماتی تنها یه یک تساوی برای صعود نیاز داشت، با گل فراموش نشدنی امیل کاستادینوف مغلوب بلغارستان شد تا آنها راهی جام جهانی شده و با صعود به نیمه نهایی یکی از شگفتی سازان بزرگ جام لقب گیرند.

تیم ملی انگلیس؛ جام جهانی 1994

تیم ملی انگلیس که در یورو 1992 هم عملکرد خوبی نداشت، در مرحله مقدماتی با هلند همگروه بود اما سه شیرها که ستاره هایی چون گاسگویین، پل اینس، آلن شیررو و بازیکنان بزرگ دیگری را نیز در ترکیب در اختیار داشتند، در نهایت مقابل هلند مغلوب شده و با توجه به برتری لاله های نارنجی برابر لهستان در هفته آخر نتوانستند به جام جانی ایالت متحده صعود کنند.

تیم ملی پرتغال؛ جام جهانی 1998

نسل طلایی فوتبال پرتغال و ستاره هایی مانند لوئیس فیگو، روی کاستا و ژائو پینتو پرتغال شانس زیادی برای درخشش در جام جهانی داشتند اما همانند جام های جهانی 1990 و 1994 پرتغال باز هم در راه صعود به جام جهانی ناکام ماند و در گروه خود بعد از آلمان و اوکراین سوم شد تا تیمی از آنها به عنوان پدیده احتمالی جام جهانی فرانسه یاد می شد حتی قادر به راهیابی به مسابقات هم نباشد.

تیم ملی هلند؛ جام جهانی 2002

البته هلند در جام جهانی فعلی نیز حاضر نسیت اما آن نسل لاله های نارنجی با ستاره هایی مانند رود فان نیستلروی، مارک اورمارس، فان درسار، ادگار داویدس، کلارنس سیدورف، یاپ استام و بسیاری دیگر قادر به صعود به جام جهانی نبود. تیم لوئیس فان خال در مرحله مقدماتی بعد از پرتغال و ایرلند سوم شوم نارنجی پوشان در دیدار پایانی در دوبلین مغلوب ایرلند شدند و تا در  رسیدن به جام جهانی 2002 ناکام بماند. البته هلند در این جام حهانی نیز غایب است اما پرستاره ترین نسل این تیم مربوط به سال 2002 بود.

تیم ملی ایتالیا؛ جام جهانی 2018

ایتالیا اگرچه در این دوره یکی از ضعیف ترین تیم های تاریخ خود را در اختیار داشت، اما به هر حال همیشه از این تیم به عنوان یکی از مدعیان سنتی جام جهانی نام برده شده اما آنها در مرحله گروهی بعد از لاروخا دوم شده و در پلی آف نیز در مجموع 2 دیدار رفت و برگشت مغلوب سوئد شدند تا بوفون و همبازیانش بعد از جام 1958، برای اولین بزرگ ترین تورنمنت فوتبالی جهان را از خانه تماشا کنند.

به نظر شما غیبت کدام تیم در جام های جهانی بیشتر حس شد؟

Vote to see the results
32% - 3 votes
31% - 7 votes
31% - 2 votes
31% - 4 votes
30% - 10 votes
31% - 80 votes