اروپا اسپانیا

لیونل مسی و بارسلونا؛ پیشتازان رقابت کفش طلا

فوتبال ترایب- اگرچه دیشب لیونل مسی در دیدار مقابل سوسیداد در آخرین هفته لالیگا موفق به گلزنی نشد، اما او پیش از این موفق به زدن 34 گل و فتح عنوان آقای گلی لالیکا و البته کفش طلای اروپا شده بود.

لیونل مسی در این فصل اگرچه در بسیاری از مقاطع پایین تر محمد صلاح قرار داشت، اما در نهایت با افت مهاجم مصری و اوج گیری ستاره بارسا در مقاطع پایانی فصل، این لیونل مسی بود که با 34 گل برای پنجمن بار در دوران حرفه ای خود موفق به کسب این عنوان شد تا بالاتر از رونالدو با 4 کفش طلا، در این زمینه در تاریخ فوتبال رکورددار شود.

اوزه بیو، گرد مولر، جورجسکو، فرناندو گومز، تیری آنری، للی مک کریست، ماریو یاردل، دیگو فورلان و لوییس سوارز نیز 2 بار تا به حال موفق به فتح جایزه کفش طلای اروپا شده اند.

با احتساب این جایزه لیونل مسی، تا به حال ستاره های بارسا در ادوار مختلف با 7 کفش طلا در این زمینه رکوددارند و گلزنان رئال مادرید با 4 جایزه در رتبه بعدی قرار دارند.

اما گلزنانی از  پرتغالی با 8 بار دریافت کفش طلا در صدر قرار داشته و آرژانتینی ها با 6 عنوان و بازیکنان هلندی و اروگوئه ای با 4 جایزه در رتبه بعدی قرار دارند.