لیگ ایران پرسپولیس

آزمون وفاداری مسلمان- کمال و فرشاد؛ از گریزمان یاد بگیرید

فوتبال ترایب- ستاره هایی چون محسن مسلمان، کمال کامیابی نیا و فرشاد احمدزاده بهتر است کمی سرنوشت آنتوان گریزمان را مرور کنند.

یک سال قبل و در ماه تابستان، بارسلونا که به شدت به دلیل از دست دادن نیمار تحت فشار بود، بهترین گزینه را جذب آنتوان گریزمان می دید و این ستاره فرانسوی نیز علاقمند به انتقال به بلوگرانا یا یونایتد بود؛ اما یک اتفاق تلخ برای باشگاه اتلتیکومادرید باعث شد برنامه ریزی گریزمان برای توپ طلا، فتح لیگ قهرمانان، قرارداد هنگفت و درخشش در یکی از پر هوادارترین تیم های دنیا برای یک سال به تاخیر افتد.

در روزهایی که هنوز تکلیف پنجره تابستان سرخپوشان نامشخص است و چه در لیگ قهرمانان آسیا، چه در سوپرجام و چه در لیگ برتر با توجه به اوج گیری استقلال و احتمال احیا شدن سپاهان و تراکتور شرایط پرسپولیس از همیشه بی ثبات تر بوده، شنیدن شایعات راست یا دروغ جدایی چند بازیکن پرسپولیس از همیشه آزاردهنده تر شده است.

بیایید از همین ابتدا با هم بدون تعارف صحبت کنیم؛ در صورت انتقال یک بازیکن بزرگ به یک تیم بزرگ، بی شک هر 2 تیم معامله برد- برد را انجام داده و سود برده اند، اما اگر بازیکنی نامدار به تیمی کوچک تر یا بازیکنی گمنام راهی تیم بزرگی شوند، کفه ترازو به سمت طرف ناشناخته تر سنگینی خواهد کرد.

در مورد مثلث فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان و کمال کاکمیابی نیا اما خوشبختانه یا متاسفانه گزینه آخر است که راه حل معادله محسوب می شود.

در زمان پایان سربازی فرشاد احمدزاده از پرسپولیس، کمتر هواداری وی را لایق دریافت شماره 10 می دانست اما با اعتماد برانکو و البته توانایی های فنی قابل قبول او، این بازیکن حتی در مقاطعی در سودای پیراهن تیم ملی نیز بود و حالا به یکی از محبوب ترین بازیکنان این تیم تبدیل شده است.

مس کرمان، راه آهن، شهرداری تبریز و حتی نفت تهران نیز آنچنان رزومه پرباری برای کمال کامیابی نیا نساخته بود که در هنگام عقد قرارداد او با سرخپوشان، هواداران این تیم از جذب یک هافبک دفاعی طراز اول مطمئن باشند و او در قامت یک بازیکن متوسط راهی پرسپولیس شد.

اما در مورد محسن مسلمان اوضاع متفاوت است. تصاویری که از چشمان مانند کاسه خون او در زمان عقد قرارداد منتشر شد، تا مدت ها عامل استهزای پرسپولیس از سوی هواداران تیم های رقیب بود و این بازیکن زمانی راهی پرسپولیس شد که سر نخواستنش بین فولاد و ذوب آهن آشوب بود.

اگر محسن مسلمان طبق گفته گرشاسبی به شرط فیکس بازی کردن قرار است در پرسپولیس باقی بماند، همان بهتر که این تیم را ترک کند زیرا حتی زمانیکه گرت بیل هم به عنوان گران ترین بازیکن وقت تاریخ فوتبال راهی رئال مادرید شد نیز چنین شرطی نگذاشت و همانطو که می بینیم این ستاره ولزی در سالهای اخیر بارها نیمکت نشینی را تجربه کرده است.

حالا این 3 بازیکن که بی شک بیشتر به دلیل توانایی های فنی خودشانو البته تدبیر برانکو در 3 فصل اخیر تبدیل به بازیکنان بزرگی حداقل در سطح فوتبال ایران شده اند، در مورد تمدید قرارداد مردد بوده و هنوز نشانه مثبتی برای ماندن ساطع نکرده اند.

دیروز که جان لوییجی بوفون، سنگربان دوست داشتنی یوونتوس طی مراسمی فراوش نشدنی و در میان بدرقه از سوی شاید تمام هواداران فوتبال در جهان از یوونتوس جدا شد، در سالگرد یازدهین سال بازگشت یوونتوس به سری آ از فوتبال خداحافظی کرد؛ تصادفی طعنه آمیز که موید اهمیت وفاداری در ثبات در دنیای فوتبال خواهد بود. بوفون نیز می توانست در سال 2006 با ترک یوونتوس ختی در رقابت توپ طلا با فابیو کاناوارو شرکت کند؛ اما حالا کاناوارو در چین مربیگری می کند و بوفون اسطوره بی بدیل بیانکونری هاست.

پرسپولیس آسان یا سخت، فصل تابستان را پشت سر خواهد گذاشت و هواداران این تیم نیز بهتر است بدانند قرار نیست یک تیم همیشه بهترین نتایج را بگیرد، اما بعد از گذشت این ماه ها بی شک بازیکنانی که جدا شده اند طرف متضرر این معادله نام خواهند گرفت؛ برای تبدیل کردن این فرضیه به نظریه، کافیست سرنوشت بازیکنانی چون رضا حقیقی، پیام صادقیان، محمد نوری و … بسیاری دیگر را مرور کنید.

اگر بازیکنان پرسپولیس حس می کنند بهتر است در لحظات آخر به پیشنهاد تمدید پاسخ مثبت داخه و به یکباره در قامت یک منجی و قهرمان در افکار عمومی ظاهر شوند، سخت در اشتباهند زیرا غالب جامعه حرف امثال احمد نوراللهی که از همان لحظه اول مدعی شد تحت هر شرایطی می ماند را دلنشین تر می دانند.

آنتوان گریزمان در یک فصلی که به دلیل بسته بودن پنجره نقل و انتقالات اتلتبکومادرید پیشنهاد بارسا را رد کرده و در واندامتروپولیتانو باقی ماند، حتی در مقاطعی به دلیل گل نزدن های متوالی از سوی هواداران مورد شماتت قرار گرفت اما حالا در نهایت، او پس از یک سال ماندن هم راهی بارسلونا خواهد شد و هم نامش در تاریخ وفاداران روخی بلانکوس باقی خواهد ماند؛ معامله ای دو سر سود.

بهتر است بازیکنان جدایی طلب پرسپولیس نیز پیش از تصمیم نهایی یک بار سرنوشت ستاره فرانسوی را مرور کنند.