اروپا فرانسه

اعتراف پلاتینی به دستکاری قرعه کشی جام جهانی 1998

فوتبال ترایب- میشل پلاتینی، رئیس سابق یوفا، تایید کرد که با یک “دستکاری کوچک” در قرعه کشی جام جهانی 1998، ترتیبی داده شد تا تیم های فرانسه و برزیل، پیش از دیدار فینال با هم روبرو نشوند.

پلاتینی که در حال حاضر به دلیل دریافت یک مبلغ غیرقانونی از سپ بلاتر، از فعالیت های فوتبالی محروم است، در آن زمان مسئول برگزاری رقابت های جام جهانی 1998 فرانسه بود.

براساس قوانین فیفا، تیم میزبان در سید یک قرار می گیرد و بقیه تیم های سید یک براساس رنکینگ فیفا مشخص می شوند. همچنین تیم ها باید به صورت رندوم در گروه های مختلف قرار بگیرند اما در جام جهانی 1998 این اتفاق رخ نداد؛ برزیل به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در گروه A قرار گرفت و فرانسه میزبان هم در گروه C.  به این ترتیب اگر دو تیم در گروه های شان اول می شدند، تا فینال با هم روبرو نمی شدند؛ اتفاقی که در نهایت رخ داد و فرانسه توانست در فینال 3-0 سلسائو را شکست بدهد.

پلاتینی در مصاحبه با رادیو فرانسه گفت:” وقتی ما برنامه بازی ها را مشخص کردیم، یک کلک کوچک به کار بردیم. ما 6 سال برای جام جهانی برنامه ریزی نکردیم که نتوانیم یک کلک کوچک بزنیم. وقتی میزبان رقابت ها هستید، باید بتوانیم از آن لذ ببرید.

فکر می کنید سایر میزبان های جام جهانی از این کارها نمی کنند؟ فرانسه مقابل برزیل، این فینالی بود که برای همه رویایی محسوب می شد.”