لیگ ایران استقلال

به بهانه درخشش مامه تیام؛ بهترین خارجی های لیگ برتر

فوتبال ترایب- مامه تیام، مهاجم گلزن و سنگالی استقلال در ماه های اخیر عملکرد فوق العاده ای داشته و این هفته نیز با هت تریک برابر ذوب آهن، یک تنه استقلال را به دور بعد لیگ قهرمانان رساند.

در ادامه، بهترین بازیکنان خارجی شاغل در لیگ برتر ایران در سالهای اخیر را بررسی خواهیم کرد؛

جی لوید ساموئل

این هافبک ترینداد و توباگویی که سابقه بازی در لیگ برتر و در تیم های مانند بولتون و آستون ویلا را در کارنامه داشت، در اواسط لیگ یازدهم راهی استقلال شد و دو فصل و نیم پیراهن این تیم  را برتن داشته و با این تیم موفق به کسب قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی نیز شد. این هافبک تنومند که متاسفانه 2 روز قبل در یک تصادف درگذشت، در نهایت بعد از یک فصل بازی در پیکان، ایران را ترک کرد.

لئوناردو پادووانی

این مدافع برزیلی در لیگ سیزدهم عملکرد بسیار خوبی در فولاد داشت و یکی از عوامل قهرمانی فولاد خوزستان لقب گرفت. پاددوانی بعد از آن 2 فصل بسیار خوب را در نفت تهران نیز سپری کرد و با اصرار علیرضا منصوریان راهی استقلال شد. این مدافع برزیلی که در فصل جاری نیمکت نشین بود، در دیدار با فولاد دچار مصدومیت شدیدی از ناحیه گردن شد و ادامه فوتبال او در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جاسم کرار

این هافبک تندخو در تراکتور سازی و زیر نظر فراز کمالوند تبدیل به یکی از بازیکنان مهم لیگ برتر شد اما اخلاق او اجازه نداد 2 دوره حضور جاسم کرار در استقلال طولانی مدت شود و در نهایت این هافبک عراقی این فصل را در صنعت نفت آبادان سپری کرده و عملکرد خوبی از خود ارائه داد.

ابراهیم توره

بعد از فصلی درخشان در پیکان، ابراهیم توره با حواشی فراوان راهی پرسپولیس گردید اما حضور ناموفق او باعث انتقال او بعد از یک فصل به سپهان شد. توره با سپاهان 2 فصل قهرمان لیگ برتر شده و ۳۶ گل برای این تیم به ثمر رساند. توره مجموعا طی 4 فصل بازی در لیگ ایران موفق به زدن ۶۰ گل زده شده که عملکردی فوق العاده است.

لوسیانو ادینیو

این مهاجم برزیلی در مس کرمان فوق العاده ظاهر شد و این درخشش در تراکتوسازی هم ادامه یافت. در فصلی که تبریزی ها قهرمانی را در ثانیه های آخر از دست دادند او موفق به کسب عنوان آقای گلی لیگ برتر شد. فراموش نکنیم ادینیو بهترین گلزن خارجی تاریخ لیگ برتر ایران با ۷۵ گل است.

عماد رضا

ستاره عراقی فولاد بعد از یک فصل راهی سپاهان شده و با لباس این تیم به قدری درخشان بود که با 70 گل، بهترین گزن تاریخ این باشگاه لقب گرفت. عماد رضا در 5 فصل بازی در سپاهان دو بار قهرمانی لیگ ، یک بار قهرمان جام حذفی و یک بار هم آقای گلی لیگ ایران را تجربه کرد تا در بین خارجی های درخشان جای داشته باشد.

عبدالوهاب ابولهیل

عبدالوهاب ابولهیل سابقه بازی در استقلال اهواز، سپاهان و فولاد را در کارنامه دارد. عملکرد درخشان در استقلال اهواز باعث انتقال او به سپاهان شد و ابوالهیل یکی از بازیکنان کلیدی سپاهان در سال ۲۰۰۷ و در نایب قهرمانی این تیم در آسیا بود. فتح جام حذفی و نایب قهرمانی در لیگ برتر باعث شد ابولهیل یکی از بازیکنان خارجی ماندگار در لیگ ایران شود.

 

بهترین بازیکن خارجی لیگ برتر به نظر شما کیست؟

Vote to see the results
31% - 30 votes
31% - 3 votes
32% - 1 vote
32% - 1 vote
30% - 2 votes
32% - 0 votes
31% - 4 votes
32% - 2 votes