اروپا انگلیس

به بهانه جدایی روی فاریا از مورینیو؛ دستیارانی که مربی شدند

فوتبال ترایب- باشگاه منچستریونایتد شب گذشته اعلام کرد که روی فاریا، دستیار قدیمی ژوزه مورینیو، در پایان این فصل از این باشگاه جدا می شود تا دوران حرفه ای اش را به عنوان سرمربی آغاز کند.

به همین بهانه، نگاهی داشتیم به دستیارانی که با جدایی از مربیان بزرگ، خود در باشگاه های مختلف به عنوان سرمربی فعالیت کردند. 

روی فاریا (18-2001)

او که در سال 1997 و در یک سمینار در نوکمپ با ژوزه مورینیو آشنا شد، از زمان حضور آقای خاص در یونیائو لیریا وارد کادر فنی او شد و بعد از اینکه در ابتدا به عنوان مربی بدنساز کار کرد، رفته رفته به دستیار اول مورینیو تبدیل شد. او در پورتو، چلسی، اینترمیلان، رئال مادرید، چلسی (مقطع دوم) و منچستریونایتد هم با مورینیو بود و اکنون در 42 سالگی تصمیم گرفته وارد مرحله بعدی دوران حرفه ای اش شود. 

پل کلمنت (17-2009)

او پیش از پیوستن کارلو آنچلوتی به چلسی، در آکادمی جوانان باشگاه لندنی فعالیت می کرد. اما با حضور مربی ایتالیایی در این باشگاه، به دستیار اول او تبدیل شد و پس از آن در پاری سن ژرمن، رئال مادرید و بایرن مونیخ هم در کنار او بود. او در سرانجام در سال 2017 از آنچلوتی جدا شد و هدایت سوانسی را برعهده گرفت.  

تیتو ویلانووا (12-2007)

دوست قدیمی گواردیولا با حضور او در تیم دوم بارسا، به دستیار اول او تبدیل شد و بعد از حضور پپ در تیم اول بارسا، ویلانووا هم او را همراهی کرد. بعد از 4 سال باشکوه و با جدایی گواردیولا، تیتو هدایت بارسا را برعهده گرفت اما بیماری باعث شد تا تنها برای یک فصل سرمربی آبی و اناری ها باشد. او در تابستان 2013 از بارسا جدا شد و 10 ماه بعد درگذشت.

آندره ویلاس بواس (09-2004)

او که پیش از 20 سالگی مدارک مربیگری حرفه ای اش را دریافت کرد، بعد از اینکه برای مدتی کوتاه به عنوان مدیر فنی تیم ملی ویرجین آیلندز فعالیت کرد، در سال 2004 به کادر فنی چلسی پیوست و به یکی از معتمدان مورینیو تبدیل شد؛ به طوری که مربی پرتغالی از او به عنوان چشم و گوشش یاد کرد. او در اینتر هم در کادر فنی آقای خاص بود اما در سال 2009 از او جدا شد تا هدایت آکادمیکا را برعهده بگیرد. 

پاکو آیاستاران (2007-1996)

او در سال 1996 دستیار رافا بنیتس در اوساسونا شد و در اکسترآمادورا، تنریف، والنسیا و لیورپول هم این مربی را همراهی کرد. اما جدایی آنها چندان دوستانه نبود. بنیتس، دستیار قدیمی اش را متهم کرد که بدون اطلاع او با باشگاه های دیگر وارد مذاکره شده و در مقابل آیاستاران هم اعلام کرد بنیتس اصول قدیمی اش را فراموش کرده است.

ژوزه مورینیو (2000-1994)

مورینیو در سال 1992 به عنوان مترجم بابی رابسون کارش را در پورتو آغاز کرد اما هوش و درک بالای او فوتبال باعث شد تا خیلی زود به عنوان دستیار این مربی پرتغالی فعالیتش را آغاز کند. او بین سال های 94 تا 96 در پورتو و پس از آن یک فصل در بارسا، دستیار این مربی انگلیسی بود. با جدایی رابسون از بارسا، مورینیو در این باشگاه ماند و به عنوان دستیار لوئی فان خال به کارش ادامه داد.