اروپا اسپانیا

مارک بارترا: می خواهم در جام جهانی برای اسپانیا بازی کنم

فوتبال ترایب- مارک بارترا، مدافع سابق بارسلونا و فعلی بتیس، در مصاحبه ای اختصاصی که سایت فوتبال ترایب هم در آن حضور داشت، در مورد بازگشت به اسپانیا، بازی برای بتیس و احتمال حضورش در جام جهانی گفت:

 

شما تصمیم گرفتید از بروسیا دورتموند جدا شوید و بار دیگر به اسپانیا برگردید و برای رئال بتیس بازی کنید. دلیل این مسئله چه بود؟

می خواستم زمان بیشتری برای بازی پیدا کنم و به همین دلیل از دورتموند جدا شدم. همچنین می خواستم شانس بیشتری برای حضور در جام جهانی پیدا کنم. به همین دلیل، انگیزه زیادی برای خوب بازی کردن برای بتیس داشتم.

در دوران حضورت در آلمان، شروع خیلی خوبی داشتی اما بعد از حادثه حمله به اتوبوس دورتموند، شرایط برای او خیلی دشوار شد و در زمین هم کمی دچار مشکل شدی. از دوران حضور در آلمان، چه چیزی در مورد فوتبال یاد گرفتی؟

 

موافق نیستم. فکر می کنم زیر نظر توماس توخل و پس از آن توماس بوش، به عنوان مدافع میانی خوب بازی می کردم. ما در بازی های زیادی به پیروزی رسیدیم و همه چیز خیلی مثبت به نظر می رسید. فکر می کنم شرایط در نووامبر تغییر کرد؛ زمانی که تغییراتی در دینامیسم تیم ایجاد شد. اشتوگر از من در پست های مختلفی استفاده می کرد و در مورد احتمال بازی کردن من، خیلی روراست بود. بنابراین تصمیم گرفتم که وقتم را هدر ندهم زیرا می خواستم بازی کنم و به همین دلیل به اسپانیا برگشتم.

دوران حضورم در آلمان خیلی خوب بود. ما توانستیم یک جام ببریم و من رابطه خیلی خوبی با هواداران داشتم. بی تردید چیزهای زیادی در مورد بوندس لیگا یاد گرفتم.

بازی کردن زیر نظر کیکا ساتین در بتیس چطور است. او چقدر با مربیان دیگر متفاوت است؟

 

فکر می کنم او مربی خیلی خوبی است. او خیلی خوب کار کرده است. تمرینات ما خیلی استراتژیک است. او می گوید که باید با توپ و بدون توپ چه کاری انجام بدهیم. او خیلی به جزئیات توجه دارد و این برای اعتماد به نفس بازیکنان خیلی مهم است. او همچنین بسیار باتجربه است. او زمانی بازیکن بود و اکنون یک مربی خیلی خوب است.

شما در تمام طول دوران حرفه ای تان در خط دفاعی چهار نفره بازی کرده بودید. اما در بتیس، شما در دفاع سه نفره بازی کردید. در این سیستم چه احساسی داشتید و آیا باعث شد که بازیکن بهتری شوید؟

 

من از بازی در هر دو سیستم راضی هستم. من در سیستم دفاع سه نفره هم راحتم. مهمترین چیز این است که چه کاری با توپ انجام می دهید و فلسفه تیم در زمین چه است. مهم نیست که تیم با سه دفاع بازی می کند یا چهار دفاع.

 

شما قرار است برای اولین بار در دربی آندلس بازی کنی. فکر می کنی چقدر با دربی کاتالونیا بین بارسلونا و اسپانیول متفاوت است؟

هر دو دربی بسیار حساس هستند اما در حال حاضر توجهات بیشتری به دربی آندلس است. حساسیت در اینجا بسیار بالاست و هر دو تیم در حال حاضر برای کسب سهمیه در اروپا تلاش می کنند. این مسئله فشارها در دربی را افزایش می دهد.

چه انتظاری از دیدار این هفته مقابل سویا در دربی آندلس دارید؟

فکر می کنم هر دو تیم واقعا خوب هستند و بازیکنان خیلی خوبی دارند و به همین دلیل، شما شاهد یکی از بهترین بازی های این فصل لالیگا خواهید بود.

به نظر می رسد که این دربی یکی از مهمترین دربی های لالیگاست. چه چیزی باعث می شود که یک دربی ویژه شود؟

یک دربی بازی ویژه ای است زیرا دیداری است که شما نمی توانید در آن تنها از سر و پای تان استفاده کنید؛ شما باید قلب تان را هم به کار بگیرید. یک حرکت ساده در زمین می تواند هزاران نفر را خوشحال کند و این واقعا شگفت انگیز است. به همین دلیل است که دیدارهای دربی مهم هستند.

سویا فصل دشواری داشت. آنها به تازگی برای دومین بار سرمربی شان را تغییر دادند. فکر می کنی این مسئله بتیس را در موقعیت برتر قرار می دهد یا فکر می کنی باعث انگیزه بیشتری سویا برای پیروزی می شود؟

همانطور که گفتم، فکر می کنم شاهد یکی از بهترین بازی های این فصل لالیگا خواهید بود. سویا تیم خوبی است. آنها بازیکنان واقعا خوبی دارند. بنابراین بازی کردن مقابل آنها واقعا دشوار است. بنابراین بازی دشواری خواهد بود.

به نظر شما، بهترین بازی این فصل لالیگا چه بود؟

فکر می کنم بازی ما و رئال در خانه. ما در نیمه اول خیلی خوب بازی کردیم و 2-1 جلو افتادیم. اما آنها در نیمه دوم برگشتند و خوب بازی کردند و بازی را بردند. دیدار دشواری بود اما برای همه دیدار فوق العاده ای بود.

آیا می توانی بگویی که در حال حاضر، در بهترین فرم دوران حرفه ای ات قرار داری و چطور به این سطح رسیدی؟

بله، فکر می کنم شرایط در بتیس خوب پیش می رود و به همین دلیل، من در بهترین فرم ذهنی و فیزیکی ام قرار دارم.

نظرت در مورد صعود مراکش به جام جهانی چیست و چه انتظاری از بازی کردن مقابل آنها داری؟

 

فکر می کنم مراکش برای صعود به جام جهانی فوق العاده کار کرد. آنها واقعا خوب بازی کردند و تیم خوبی دارند. فکر می کنم آنها می توانند در جام جهانی خوب کار کنند.

چقدر امید داری که در جام جهانی بازی کنی؟

 

بی تردید می خواهم که بازی کنم. برای جام جهانی هیجان زده هستم و به همین دلیل نیاز دارم تا جایی که می توانم برای بتیس در لالیگا خوب کار کنم.