لیگ قهرمانان اروپا اسپانیا

جنجالی ترین نیمه نهایی های لیگ قهرمانان اروپا

فوتبال ترایب- با برگزاری دیدار برگشت تیم های رم و لیورپول، تکلیف دومین فینالیست این فصل لیگ قهرمانان هم مشخص شد. اما آنچه از دیدارهای نیمه نهایی این فصل باقی ماند، تصمیم های جنجالی داوری بود که حرف و حدیث های زیادی ایجاد کرد. در اینجا نگاهی داریم به جنجالی ترین دیدارهای نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا:

چلسی- بارسلونا ( فصل 09-2008)

دیدار برگشت چلسی و بارسلونا در فصل 09-2008 در استمفوردبریج، یکی از جنجالی ترین دیدارهای تاریخ لیگ قهرمانان در مرحله نیمه نهایی است. در دیدار تام هنینگ اووربو، داور نروژی، خطاهای زیادی برای چلسی اعلام نکرد؛ از جمله برخورد توپ به دست پیکه در محوطه جریمه بارسا که می توانست پنالتی باشد.

بعد از بازی، بازیکنان چلسی، به ویژه دیدیه دروگبا، به شدت به تصمیمات اووربو اعتراض کردند و به همین دلیل با جریمه و محرومیت مواجه شدند. دروگبا توسط کمیته انظباطی یوفا با محرومیتی 6 جلسه ای روبرو شد.

اینتر 3-1 بارسلونا (فصل 10-2009)

فعال شدن کوه های آتشفشانی در ایسلند، باعث کنسل شدن پروازهای بسیاری در اروپا شد و بارسایی ها هم مجبور شدند فاصله 1000 کیلومتری بین بارسلونا تا میلان را با اتوبوس بروند. در سن سیرو هم شاگردان پپ گواردیولا کار سختی مقابل خط دفاعی پرتعداد تیم ژوزه مورینیو داشتند.

اینتر در نهایت با نتیجه 3-1 شکست خورد اما پدرو پروئنچا، داور پرتغالی بازی، یک گل دیگو میلیتو را به اشتباه مردود اعلام کرد تا خیال شاگردان مورینیو برای برگشت کاملا راحت نباشد.

بارسلونا 1-0 اینتر (فصل 10-2009)

اینتری که در دیدار رفت 3-1 به پیروزی رسیده بودند، باید در دیدار برگشت مانع از رسیدن بارسا به دو گل می شدند. 

اما وقتی تیاگو موتا در دقیقه 28 اخراج شد، کاری برای اینتری ها خیلی سخت شد. در تصاویر آهسته مشخص شد که دست تیاگو موتا برخوردی جزئی به صورت سرخیو بوسکتس داشته اما هافبک بارسا جوری خودش را روی زمین انداخت که گویی ضربه ای سخت به صورتش خورده است. پس از آن کارگردان تلویزیونی تصویری از بوسکتس نشان داد که در حالی که روی زمین افتاده بود، زیر چشمی منتظر تصمیم فرانک د بلیکر، داور فرانسوی بازی بود.

در دقایق پایانی داور یک تصمیم علیه بارسا گرفت گل اریک آبیدال را به دلیل خطای هند، مردود اعلام کرد اما تصمیم او اشتباه بود. در نهایت نرآتزوری علی رغم شکست 1-0، با برتری 3-2 در مجموع دو دیدار راهی فینال شد.

رئال مادرید 0-2 بارسلونا (فصل 11-2010)

در یکی از حساس ترین نیمه نهایی های لیگ قهرمانان اروپا، بارسلونای گواردیولا و رئال مادرید مورینیو مقابل هم قرار گرفتند. مورینیو، په په  را مسئول مهار مسی کرده بود و تا دقیقه 60 همه چیز خوب می رفت اما وولگانگ اشتارک، داور آلمانی، تکل په په روی دنی آلوس را یک صحنه خطرناک تشخیص داد و مدافع پرتغالی را با کارت قرمز مستقیم جریمه کرد. با بیرون رفتن په په، مسی کاملا آزاد شد و در دقایق پایانی دو بار دروازه رئال را باز کرد.

رئال مادرید 2-2 بایرن مونیخ (فصل 18-2017)

بایرنی ها که برای جبران شکست 2-1 دیدار رفت به سانتیاگو برنابئو رفته بودند، اما اشتباهات داوری این فرصت را از آنها گرفت. در دقیقه 45، ارسال جاشوا کیمیچ به دست مارسلو برخورد کرد اما داور دستور به ادامه کار داد. این تصمیم در حالی گرفته شد که علاوه بر داور وسط، کمک داور و داور پشت دروازه هم به صحنه نزدیک بودند.

رم 4-2 لیورپول (18-20017)

رمی ها در دیدار رفت با نتیجه 5-2 مغلوب شده بودند و برای اینکه به فینال کیه برسند، باید با اختلاف سه گل به پیروزی می رسیدند. اما داور در دو صحنه، پنالتی های رم را اعلام نکرد. ابتدا در دقیقه 50، برخورد لوریس کاریوس با ادین ژکو در محوطه جریمه لیورپول، پنالتی تشخیص داده نشد و 13 دقیقه بعد، وقتی ضربه الشعراوی با دست الکساندر آرنولد برخورد کرد، باز هم خبری از پنالتی نبود.

در نهایت لیورپول با برتری 7-6 به فینال رسید و کلوپ تایید کرد که تیمش با خوش شانسی به دیدار نهایی رسید.