لیگ ایران استقلال

جام حذفی به رنگ آبی؛ اقتدار استقلال در 4 دهه

فوتبال ترایب- استقلال که امروز در فینال جام حذفی به مصاف خونه به خونه خواهد رفت، با 6 قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ جام حذفی محسوب می شود. استقلال همچنین با 4 نایب قهرمانی در این زمینه نیز رکورددار است. در ادامه 6 قهرمانی آبی پوشان را به اختصار مرور خواهیم کرد.

اولین بار استقلال در سال 1357 موفق شد در جام حذفی به مقام قهرمانی برسد. در دومین دوره این رقابت ها آبی پوشان در فینال برابر همای تهران قرار گرفته و با 2 گل پرویز مظلومی و هادی مراقی موفق به غلبه بر رقیب و فتح این رقابت ها شدند.

آبی پوشان برای کسب دومین قهرمانی خود در این رقابت ها 13 سال صبر کرد و در سال 1370 دوباره این جام را فتح کرد. استقلال در فینال این بار برابر ملوان قرار گرفت و بعد ا آنکه بازی در 120 با تساوی بدون گل به پایان رسید، استقلال در ضربات پنالتی با برتری 5-6 جام را از آن خود کرد.

5 سال بعد این بار استقلال باز هم در جام حذفی و در دیداری رفت و برگشت به مقام قهرمانی دست یافت. در فصلی که پرسپولیس با تیم امید خود شرکت کرده بود، استقلال در بازی رفت در شیراز 1-3 برق شیراز را مغلوب کرده و در آزادی نیز با 2 گل این تیم را شکست داد تا در روزی که به دلیل اخراج بهزاد غلامپور، در دقایق پایانی بازی برگشت علیرضا منصوریان درون دروازه قرار گرفت آنها سومین جام خود را فتح کنند.

در سال 1379، استقلال که کورس قهرمانی را به پرسولیس باخته بود، با هدایت منصور پورحیدی در فینال جام حذفی برابر بهمن قرار گرفته و با برتری 1-3، برای چهارمبن بار فاتح جام حذفی شد. این آخرین بازی رسمی باشگه بهمن بود و بعد از آن امتیاز این باشگاه به پیکان واگذار شد.

2 سال بعد و باز هم با هدایت منصور پورحیدری، استقلال این بار در فینال برابر دیگر نماینده شیراز یعنی فجر قرار گرفت و در بازی رفت موفق شد 1-2 در شیراز به پیروزی برسد. در دیدار برگشت آبی پوشان علیرغم تساوی 2-2 در آزادی، در مجموع 3-4 پیروز شده و برای پنجمین بار فاتح جام حرفی شدند.

آخرین قهرمانی استقلال در جام حذفی به سال 1387 باز می گردد که حاصل تلاش ناصر حجازی، فیروز کریمی و البته امیر قلعه نوعی بود. استقلال که در لیگ سیزدهم شده بود، در فینال و در بازی رفت با یک گل مغلوب پگاه رشت شد اما در بازی برگشت با برتری 0-3، در روز خداحافظی علیرضا منصوریان و درگذشت پدر مجتبی جباری، برای آخرین بار این رقابت ها فتح کرد.