آسیا ایران

آسیایی ها در نیمه نهایی های جام های اروپایی؛دایی، کریمی و بقیه

فوتبال ترایب- مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان با برتری رئال مادرید و لیورپول به پایان رسید و این 2 تیم پرافتخار به فینال راه یافتند.

اما در سالهای دور و نزدیک، ستاره های آسیایی زیادی از جمله از فوتبال ایران در مرحله نیمه نهایی رقابت های بزرگ اروپایی شرکت داشته اند و ما در ادامه کارنامه بازیکنان این قاره را در این مرحله به اختصار مرور خواهیم کرد.

تاکومی مینامینو

این ستاره ژاپنی در فصل جاری در 7 بازی سازبورگ در لیگ اروپا به میدان رفته و موفق به زدن 2 گل و ارسال یک پاس گل شده است اما او در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی برابر مارسی نیمکت نشین بود.

هوانگ هینگ چان

همبازی مینانیمو، در لیگ اروپای فصل جاری سه گل زده است که یکی در مرحله مقدماتی و یکی در برابر لاتزیو در بازی مرحله قبل و بازگشت بزرگ سالزبورگ بود. هوانگ هینگ چان60 دقیقه در برابر مارسی نیز بازی کرد.

پارک جی سونگ (1)

ستاره بزرگ فوتبال کره جنوبی اولین بار در نیمه نهایی لیگ قهرمانان در سال 2004 برابر میلان به میدان رفته و موفق شد گل اول تیمش را وارد دروازه روسونری کند تا اولین ستاره آسیایی لقب گیرد که موفق به گلزنی در این مرحله شده است.

پارک جی سونگ (2)

پارک جی سونگ برای دومین بار با یک لباس متفاوت در نیمه نهایی بازی کرد. او در آن مقطع ستاره بازیکن منچستر یونایتد در لیگ قهرمانان فصل 2007-2008 بود و عملکرد بسیار خوبی در تیم فرگوسن ارائه می داد.

پارک جی سونگ (3)

پارک جی سونگ فصل بعد به عنوان یکی از بازیکانان کلیدی منچستر یونایتد به شمار می آید و گل اول شیاطین سرخ را برابر آرسنال را در نیمه نهایی فصل 2009-2008 به ثمر رساند.

شینجی اونو

شینجی اونو در دیدار فصل 2002-2001 و در جریان پیروزی فاینورد برابر اینتر میلان در سن سیرو در ترکیب تیم فاینورد به میدان رفت. البته این بازیکن ژاپنی در دیدار برگشت در ترکیب تیم هلندی قرار نگرفت.

آتسوتو اوچیدا

آتسوتو اوچیدا یکی از بازیکنان تیم فوق العاده شالکه در فصل 2011-2010 بود که با این تیم آلمانی حتی به نیمه نهایی لیگ قهرمانان هم رسید و تبدیل به اولین بازیکن تاریخ فوتبال ژاپن شد که در این مرحله به میدان رفته است.

علی دایی

بهترین گلزن فوتبال جهان در عرصه ملی، تنها یک فصل برای بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان به میدان رفت اما حضور ستاره هایی مانند البر و یانکر باعث نیمکت نشینی او شد و دایی تنها در دیدار برابر دینامو کیف دقایقی در ترکیب اصلی بایرن مونیخ قرار گرفت.

علی کریمی

انتقال زمستانی علی کریمی به شالکه تعجب بسیاری را بر انگیخت و علیرغم علاقه فیلیکس ماگات به سبک بازی این ستاره ایرانی، وی تنها دقایق کوتاهی را برای شالکه برابر اینتر بازی کرد و در دیدار نیمه نهایی برابر یونایتد نیمکت نشین بود.

چا بوم کوئن (1)

چا بوم کوئن در اولین فصل حضور خود در تیم اینترخت فرانکفورت، به عنوان بازیکن جایگزین در دیدار نیمه نهایی جام یوفا فصل 1980-1979 برای این تیم آلمانی بازی کرد.

چا بوم کوئن (2)

دومین حضور چا بوم کوئن در نیمه نهایی جام یوفا بسیار متفاوت بود زیرا اوبا لباس بایر لورکوزن موفق به فتح این بازی ها شده و در دیدار نیمه نهایی برابر وردبرمن بازیکن ثابت تیمش بود.