اروپا اسپانیا

بارسلونا؛ یک دهه درخشان در لالیگا

فوتبال ترایب- در رقم خوردن دهه پرافتخار بارسا با کسب 7 قهرمانی طی 10 سال اخیر در لالیگا، سرمربیان بزرگی روی نیمکت این تیم نقش آفرینی کرده اند.

این دهه پرافتخار با حضور پپ گواردیولا روی نیمکت بارسا آغاز شد. بازگشت به سبکی که یوهان کرویف آن را پایه گذاری کرده بود باعث بلوگرانا اگرچه شروع فوق العاده ای نداشت، اما در سه فصل حضور پپ و با درخشش ستاره هایی چون مسی، ژاوی و اینیستا موفق به گذر از سد رئال مادرید شده و لالیگا را فتح کند.

در سال 2012 و با ورود مورینیو به لالیگا، رقابت بارسا و رئال مادرید شدیدتر شد اما در فصل ابتدایی، باز هم تیم گواردیولا قهرمانی با ثبت رکورد 100 گل در یک فصل به ثبت رساند.

اما در فصل بعد این مورینیو بود که برای اولین بار با پایتخت نشینان به قهرمانی رسید و گواردیولا ترجیح داد برای استراحت راهی نیویورک شود.

با حضور تیتو ویلانووا روی نیمکت بلوگرانا، این تیم در آخرین فصل حضور مورینیو در لالیگا باز هم با اقتدار قهرمان شد اما اتفاقات تلخی که برای سرمربی بارسا رخ دهد باعث شد تاتا مارتینو هدایت آبی اناری ها را بر عهده گیرد.

سرمربی آرژانتینی بارسلونا طی یک فصل حضور خود توفیقی در نوکمپ نداشت تا دوران پرافتخار لوییس انریکه در بارسا اغاز شود.

در 2 فصل اول حضور انریکه، لالیگا باز هم به دست بارسلونا فتح شد تا ستاره سابق بلوگرانا روی نیمکت هم درخشان ظاهر شود اما آخرین فصل حضور او، توام با ظور پدیده ای به نام زیدان الدین زیدان شد و رئال مادرید در کورسی نفسگیر، بعد از سالها لالیگا را فتح کرد.

اما با حضور ارنستو والورده روی نیمکت آبی اناری ها، بارسلونا یک بار دیگر و برای هفتمین سال طی 10 فصل اخیر لالیگا را فتح کرده تا دهه پرافتخار خود را درخشان تر کرد.