لیگ ایران پرسپولیس

قهرمانی دوباره پرسپولیس؛ تعریف واژه اقتدار

فوتبال ترایب- دیروز پرسپولیس رسما چهارمین قهرمانی خود در همه ادوار لیگ برتر و دومین عنوان متوالی خود را با غلبه بر سپیدرود جشن گرفت.

پرسپولیس این فصل نیز با اقتدار و از هفته ها زودتر قهرمانی خود را مسجل کرده بود و حالا در فصل آتی برای تبدیل شدن به پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر تلاش خواهد کرد.

رکوردشکنی برانکو ایووانکویچ

سرمربی کروات موفق پرسپولیس حالا تبدیل به اولین مربی خارجی لیگ برتر شده که در قهرمانی دبل می کند. البته پیش از او استانکو بعد از انقلاب روی نیمکت پرسپولیس به 2 قهرمانی متوالی رسیده بود اما در لیگ برتر این اتفاق برای اولین بار است که رخ می دهد.

پیش از برانکو، فرانچیچ در فولاد و کرانچار در سپاهان نیز خارجی های بودند که فاتح لیگ برتر شدند.

فتح لیگ بدون ستاره ها

در کمتر از یک سال تاخیر، پرسپولیس 3 مهره ارزشمند خود یعنی رامین رضاییان، سروش رفیعی و مهدی طارمی را هر کدام به دلایل مختلفی از دست داد اما خللی در مسیر تیم برانکو ایجاد نشد و این تیم از هفته ها قبل و با اقتدار، دومین قهرمانی خود در لیگ برتر را قطعی کرده بود.

پرسپولیس در زمستان هم از جذب بازیکن محروم شده بود و بر خلاف دیگر تیم ها نتوانست ستاره جدیدی را به ترکیب اضافه کند.

قهرمانی با اقتدار در همه عرصه ها

اگرچه عامل بی انگیزگی باعث شد در هفته های اخیر پرسپولیس 3 باخت را تجربه کند، اما به هر حال تیم برانکو در همه عرصه ها بی رقیب بود.

بیشترین گل زده، کمترین گل خورده، بیشترین پیروزی، کمترین شکست، بیشترین پیروزی متوالی (از هفته 12 تا 15 با 4 پیروزی) و شکست دادن هر یک از تیم های لیگ حداقل برای یک بار، دستاورد بزرگ پرسپولیس و برانکو برای قهرمانی مقتدرانه در لیگ هفدهم بود.

ثبات؛ رمز موفقیت برانکو

اسکلت اصلی تیم برانکو در سالهای اخیر حفظ شده و ثبات عامل مهمی در قهرمانی های متوالی نیمه قرمز پایتخت لقب گرفته است.

ستاره هایی چون محمد انصاری، کمال کامیابی نیا، محسن مسلمان، علی علیپور، سید حلال حسینی، حسین ماهینی، محسن ربیع خواه و وحید امیری، در 2 فصل اخیر جای ثابتی در ترکیب برانکو داشته اند و این سرمربی کروات یک بار اهمیت عامل ثبات در ترکیب برای قهرمانی را به اثبات رساند.

در یک قدمی سپاهان

حالا پرسپولیس با فتح چهارمین عنوان لیگ برتری خود، تبدیل به دومین تیم پرافتخار این رقابت ها شده و تنها یک عنوان از سپاهان که سالهاست صدرنشین بلامنازع است فاصله دارد.

البته پرسپولیس در مجموع لیگ سراسری ایران از ابتدا با 11 قهرمانی با اقتدار در صدر قرار داشته و استقلال با 8 عنوان در رتبه دوم قرار دارد.

آیا پرسپولیس می تواند از قهرمانی اش در رقابت های فصل بعد لیگ برتر دفاع کند؟

Vote to see the results
32% - 110 votes
32% - 37 votes