اروپا اسپانیا

به مناسبت خداحافظی اینیستا از بارسلونا؛ آقای افتخار

فوتبال ترایب- آندرس اینیستا، ستاره 33 ساله و خوش تکنیک بارسلونا دیروز اعلام کرد که در پایان فصل از بارسا جدا شده و برای همیشه این تیم را ترک خواهد کرد.

از سال 2002 و بعد از راهیابی به تیم اصلی بارسلونا، اینیستا انواع و اقسام افتخارات را در این باشگاه درو کرده و نقش مهمی در خلق این افتخارات ایفا کرد تا نهایتا با کوله باری از جام نوکمپ را ترک کند. در ادامه افتخارات سن آندرس در لباس بلوگرانا را مرور خواهیم کرد؛

لالیگا: 1+8 جام

فتح 8 لالیگا طی 16 سال که احتمالا به زودی تبدیل به نهمین جام نیز خواهد شد، آمار فوق العاده اینیستا در لیگ اسپانیا بوده است. 2 لالیگا زیر نظر رایکارد، 3 تا با گواردیولا، یکی با ویلانووا، 2 تا با لوییس انریکه و جام بعدی احتمالی با ارنستو والورده، کلکسیون درخشان اینیستا در سالهای اخیر بوده.

این ستاره 33 ساله طی این سالها در 437 بازی در لالیگا موفق به زدن 35 گل با لباس بارسا شده است.

لیگ قهرمانان؛ 4 جام

یکی از ستاره های همیشگی فینال لیگ قهرمانان، اولین بار و با تیم رویایی رایکارد بعد از بازگشت برابر آرسنال به جام رسید. 3 سال بعد و زیر نظر گواردیولا، بارسا در فینال رم با 2 گل یونایتد را مغلوب کرده و 2 سال بعد نیز این اتفاق را در ومبلی تکرار کرد.

اینیستا برای آخرین بار در سال 2015 و در فینال برلین برابر یوونتوس قهرمانی را تجربه کرده و در 135 بازی موفق به زدن 11 گل شد که گل سال 2009 در دقیقه 90 برابر چلسی بی شک خاطره انگیز ترین آن بود.

سوپرکاپ اروپا: 3 جام

اگرچه اینیستا در لباس بلوگرانا در اولین سوپرکاپ در یال 2006 با 3 گل برابر سویا مغلوب شدند، اما پیروزی برابر شاختار در سال 2009، مقابل پورتو در سال 2011 و برابر سویا در سال 2015 باعث شد مجموعا بارسا و کاپیتنان 33 ساله این تیم 3 بار در یک دهه اخیر این رقابت ها را فتح کنند.

کوپا دل ری: 6 جام

اینیستا برای فتح اولین کوپا دل ری خود با لباس بارسلونا تا سال 2009 و برتری 1-4 برابر بیلبائو صبور بود. 2 سال بعد آنها باز هم بیلبائو را با 3 گل در فینال مغلوب کردند اما طوفان بارسا از سال 2014 آغاز شد و آنها 4 بار متوالی فاتح این جام شدند که آخرین آن هفته گذشته با برتری 0-5 برابر سویا و گلزنی اینیستا بود.

سن آندرس تا به حال 73 بار در کوپا برای آبی اناری ها بازی کرده و موفق به زدن 10 گل شده است.

سوپرکاپ اسپانیا: 7 جام

اینیستا اولین بار و در سال 2005 با لباس بارسلونا و با غلبه بر بتیس این جام را فتح کرده و در ادامه بلوگرانا 6 بار دیگر در سالهای اخیر موفق به فتح این جام شده که خاطره انگزترین آن در 2011 بود که درگیری های زیادی در پایان مسابقه با رئال مادرید در نوکمپ ایجاد شده و اینیستا نیز زننده گل اول بارسا لقب گرفت.

جام باشگاه های جهان: 3 جام

در سال 2006 بارسا در فینال جام باشگاه هاب جهان با یک گل مغلوب اینتر ناسیونال شد اما در 3 حضور بعدی به ترتیب استودیانتس، سانتوس و ریورپلاته مغلوب بلوگرانا شدند تا در دوران درخشان اینیستا، بارسلونا از این حیث بی رقیب باشد.