جام جهانی 2018 ایران

کاپیتان های ایران در جام جهانی؛ بازوبندی برای ثبت در تاریخ

فوتبال ترایب- در طی 4 دوره راهیابی به جام جهانی، ستاره های درخشان تاریخ فوتبال ایران بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازوی خود بسته اند.

تیم ملی در 4 دوره حضور در جام جهانی 12 بار به میدان رفته است که علی پروین، نادر محمدخانی، احمدرضا عابدزاده، علی دایی، یحیی گل محمدی و جواد نکونام بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بسته اند.

جام جهانی 1978

در جام جهانی 1978 علی پروین در 3 دیدار مقابل هلند، اسکاتلند و پرو کاپیتان تیم ملی بود و در حضور ستاره هایی چون حجازی، قلیچ خانی، آشتیانی، روشن و دیگران، حشمت مهاجرانی تصمیم گرفت بازوبند را به اسطوره پرسپولیس واگذار کند.

جام جهانی 1998

بعد از 20 سال دوری، ایران یک بار دیگر با غلبه بر استرالیا راهی جام جهانی شد و در دیدار اول برابر یوگسلاوی، به علت غیبت احمدرضا عابدزاده به دلیل مصدومیت این نادر محمد خانی بود که در جریان شکست 0-1 با تک گل دیدنی سینیشا میهایلوویچ، کاپیتان بود.

اما در 2 جدال بعدی برابر آمریکا و آلمان، احمدرضا عابدزاده به ترکیب بازگشت و بازوبند را بر بازو بست که پیروزی برابر آمریکا با نتیجه 1-2 و شکستن مقابل آلمان با نتیجه 0-2، حاصل حضور ایران در فرانسه 98 بود.

جام جهانی 2006؛

مطابق انتظار و در جریان دیدار اول ایران که در نهایت منجر به شکست 1-3 برابر مکزیک بود، علی دایی بازوبند را بر بازوی خود بست.

اما بعد از نمایش ضعیف مهاجم باتجربه تیم ملی، برانکو تصمیم گرفت در دومین دیدار علی دایی را نیمکت نشین کرده و بدین ترتیب، یحیی گل محمدی کاپیتان ما در جدال مقابل پرتغال و شکست 0-2 لقب گرفت.

اما در آخرین دیدار برابر آنگولا که تشریفاتی هم بود، باز هم علی دایی به ترکیب بازگشت تا آخرین بازی ملی خود را با بازوبند تجربه کند.

جام جهانی 2014؛

بعد از یک روره غیبت، این بار با رهبری کارلوس کی روش و به عنوان صدرنشیبن گروه راهی جام جهانی برزیل شدیم.

اگرچه تا لحظات آخر هم اخباری در مورد احتمال دعوت شدن علی کریمی وجود داشت، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد تا جواد نکونام، پرسابقه ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران در هر 3 دیدار مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی کاپیتان باشد.