جام جهانی 2018 ایران

بررسی گروه بندی جام جهانی 2018 روسیه

فوتبال ترایب- کمتر از 2 ماه دیگر رقابت های جام جهانی روسیه آغاز خواهد شد. گروه های هشت گانه از ماه ها قبل مشخص شده بود و ما در ادامه به اختصار شرایط هر گروه را مرور خواهیم کرد؛

در گروه A روسیه میزبان، اروگوئه، مصر و عربستان قرار دارند. روسیه میزبان به دنبال شگفتی سازی است اما اروگوئه با ستاره هایی چون کاوانی و سوارز مدعی اول صعود از این گروه خواهد بود.

مصر پس از 28 سال با درخشش محمد صلاح به جام جهانی رسیده و عربستان احتمالا در بین آسیایی ها در آسان گروه قرار گرفته است.

با توجه به حضور روسیه به عنوان سرگروه در این گروه، طبیعی بود که از قدرت های بزرگ خبری نباشد و احتمالا نبرد صعود بین میزبان، مصر و اروگوئه برگزار خواهد شد.

شانس های صعود: به نظر می رسد روسیه با توجه به میزبانی شانس خوبی دارد اما اروگوئه و مصر با حط حمله های قدرتمند نیز کم شانس نخواهند بود.

گروه B با حضور اسپانیا، پرتغال، ایران و مراکش گروه مرگ این رقابت ها لقب گرفته است. بی شک دو تیم قدرتمند اروپایی یعنی اسپانیا و پرتغال مدعیان اصلی صعود هستند اما ایران به عنوان قوی ترین تیم آسیا و مراکش آفریقایی به دنبال شگفتی سازی خواهند بود.

ایران با رهبری کارلوس کی روش در سالهای اخیر در آسیا بی رقیب بوده و دومین تیم صعود کننده به جام جهانی لقب گرفته است. 

اسپانیا نیز بعد از دوران افت حالا با لوپتگی قدرتی دوباره یافته و تیم ملی پرتغال به عنوان قهرمان یورو 2016 راهی روسیه خواهد شد.

مراکش نیز با قدرت از گروه خود راهی جام جهانی شد و در کنار ایران به دنبال شگفتی سازی خواهد بود.

شانس های صعود: به نظر می رسد اگر اتفاق خاصی رخ ندهد اسپانیا و پرتغال از این گروه راهی مرحله بعد شوند.

در گروه C فرانسه، استرالیا، پرو و دانمارک حضور دارند. تیم پرستاره دیدیه دشان امید اول صعود از این گروه بوده و بعید است در این راه به مشکل بربخورد.

اما دانمارک با رهبری ستاره ای چون اریکسن در رویای شگفتی سازی بوده و استرالیا و پرو نیز در تلاش برای گرفتن دومین سهمیه صعود هستند.

فرانسه با ترکیبی فوق العاده و پرستاره از بخت های اصلی قهرمانی در جام جهانی خواهد بود و 3 تیم دیگر در سودای صعود در کنار خروس ها هستند.

شانس های صعود: صعود فرانسه تقریبا قطعی است و به نظر می رسد دانمارک از بخت بیشتری نسبت به استرالیا و پرو برخوردار باشد.

در  گروه D  آرژانتین، ایسلند، کرواسی و نیجریه حضور دارند. آرژانتین با خیل ستارگان خود در گروه دشواری قرار گرفته اما بعید است در راه صعود مشکلی پیدا کند.

کرواسی پر ستاره با بدنه ای از بازیکنان رئال مادرید و بارسا بخت دوم صعود است اما ایسلند با تماشاگرهای مشهور خود و نیجریه با تعداد زیادی ستاره در سطح اول فوتبال اروپا نیز به دنبال شگفتی سازی خواهند بود.

آرژانتین که دوره قبل تا مرز قهرمانی نیز پیش رفت، امیدوار است با رهبری لیونل مسی این دوره و بعد از 32 سال دوباره قهرمان جهان شود.

کرواسی پرستاره و ایسلند که از یورو 2016 صاحب آوازه شده، در کنار رقیب همیشگی آرژانتین یعنی نیجریه کار سختی در این گروه خواهند داشت.

شانس های صعود: به نظر می رسد بعد از آرژانتین، بخت کرواسی از 2 تیم دیگر بیشتر باشد.

در گروه E برزیل، سوئیس، کاستاریکا و صربستان قرار گرفته اند. باید برزیل آماده تیته با ستاره هایی بزرگ مانند نیمار، کوتینیو و فرمینو را از همین حالا صدرنشین گروه بدانیم.

گرچه به نظر می رسد سوئیس شانس دوم صعود از این گروه باشد اما به هر حال نمی توان تیم هایی چون کاستاریکا و صربستان را نیز دست کم گرفت.

برزیل که با اقتدار فراوان به جام جهانی صعود کرد، شاید از بیشترین شانس برای قهرمانی و جبران اتفاقات تلخ جام جهانی 2014 برخوردار بوده و به دنبال قهرمانی مجدد بعد از 16 سال است.

شانس های صعود: اگر شگفتی خاصی در این گروه رخ ندهد، احتمالا سوئیس در کنار برزیل راهی دور بعد می شود.

در گروه F آلمان، مکزیک، سوئد و کره جنوبی حضور دارند. به نظر می رسد صدرنشینی ژرمن ها در این گروه قطعی باشد.

اما سوئد که در راه صعود رقبای نامداری مانند هلند و ایتالیا را از پیش رو برداشت در کنار مکزیک می توانند برای کسب دومین سهمیه تلاش کنند و نمی توان خیلی راحت از نام کره جنوبی نیز گذشت.

ژرمن ها که به عنوان مدافع عنوان قهرمانی راهی روسیه خواهند شد، در تلاش برای کسب پنجمین قهرمانی جام جهانی و تبدیل شدن به پرافتخارترین تیم رقابت ها هستند.

شانس های صعود: به جز آلمان، احتمالا رقابت صعود بین سوئد و مکزیک خواهد بود.

در گروه G بلژیک، پاناما، تونس و انگلیس قرار دارند. بلژیک و انگلیس را می توان حتی در بین بخت های قهرمانی در مسابقات قلمداد کرد.

کار تونس و پاناما برای صعود از این گروه بسیار دشوار است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به نظر 2 صعود کننده از همین حالا مشخص هستند.

سه شیرها که سالهاست در حسرت کسب یک عنوان ملی قرار دارند، امیدوارند با نسل فوق العاده خود و با رهبری ساوت گیت بعد از سالها قادر به کسب موفقیت باشند اما در همین ابتدای راه آنها باید به مصاف یکی از مدعیان جام یعنی بلژیک بروند.

شانس های صعود: انگلیس و بلژیک نه تنها بخت اول صعود هستند، بلکه از مدعیان درجه دوم فتح جام نیز به شمار می آیند.

در گروه H لهستان، سنگال، کلمبیا و ژاپن حضور دارند در این گروه لهستان و کلمبیا بیشترین شانس صعود را دارند اما نزدیکی سطح 4 تیم کار را برای پیش بینی دشوار ساخته است.

شاید گروه هشتم نزدیک ترین گروه جام جهانی باشد و هر 4 تیم از بخت مناسبی برای صعود برخوردارند.

لهستان با لواندوفسکی به دنبال تکرار خاطرات گذشته خود در جام جهانی بوده و سنگال با ستاره ای نامدار مانند سادیو مانه، در سودای تکرار درخشش جام جهانی 2002 خواهد بود.

شانس های صعود: به نظر می رسد لهستان و سنگال شانس بیشتری برای صعود داشته باشند.