لیگ قهرمانان اروپا آلمان

کواچ-بایرن مونیخ؛ همه ابعاد یک انتخاب عجیب

فوتبال ترایب- انتخاب نیکو کواچ به عنوان سرمربی بایرن حواشی فراوانی را به همراه داشته و موافقان و مخالفان زیادی داشته است.

کواچ فردی بی حاشیه است که روی کارش تمرکز کرده و به زبان آلمانی مسلط است که این فاکتور در بایرن اهمیت زیادی دارد. از صفات مهم این سرمربی جوان باید از توانایی بالای او در مدیریت بازیکنان نام برد. کواچ دارای اخلاقی است که مورد نیاز بایرن است و همین نکته بود که باعث در نهایت ناکامی آنجلوتی در مونیخ شد.

مدیریت یک تیم پر ستاره آزمایش خوبی برای کواچ خواهد بود و او در تلاش برای مدیریت ستاه هایی مانند ریبری خواهد بود که در این راه تجربه حضور در فرانکفورت به کواچ کمک خواهد کرد.

او در فرانکفورت معمولا از سیستم های ٢-۵-٣ و ٢-۱-۴-٣ استفاده می کند که باعث ایجاد تحول در سیستم ۴ دفاع در بایرن خواهد شد. رکن اصلی تاکتیکی این سرمربی جوان پرس شدید رقبا از خط میانی است.

اما شاید بزرگ ترین ایراد به کواچ، کم تجربه بودن او در میادین بزرگ است. بایرن معمولا مشکلی برای فتح بوندسلیگا ندارد و هدف اصلی این تیم لیگ قهرمانان است اما کواچ حتی یک بازی در لیگ قهرمانان را تجربه نکرده است.

از نگاه برخی، انتخاب کواچ شبیه انتخاب دیوید مویس برای منچستر یونایتد است، یعنی یک مربی تاریخساز و مهم کنار رفته و یک مربی با روزمه ای نه چندان بزرگ جایگزین شده است.

از طرفی دیگر تجربه نه چندان فوق العاده گواردیولا و معمولی آنچلوتی نشان داد که فلسفه مربیگری در بایرن متفاوت است. برای یک مربی در بایرن شناخت روح و فلسفه ی باشگاه، بیشتر از یک ویترین پر از افتخار لازم است و این موضوعی مهم در انتخاب سرمربی بایرن است اما به هر حال شاید میدان دادن به کسی مانند کواچ، باعث ظهور یک سرمربی بزرگ مانند زیدان یا گواردیولا باشد.