لیگ قهرمانان اروپا اسپانیا

مسی در راه رونالدو؛ نسخه مشترک برای ستاره ها

فوتبال ترایب- به نظر می رسد به زودی و همانند رونالدو، باید شاهد استراحت دادن به لیونل مسی در برخی بازی های بارسلونا نیز باشیم.

اگرچه رونالدو و مسی به ترتیب 33 و 31 سال دارند، اما همچنان نمایش درخشان این 2 فوق ستاره ادامه دارد و رکوردها همچنان در سیطره این 2 گلزن رئال مادرید و بارسلونا هستند.

اما طبیعتا با افزایش سن، در آینده شاهد افت مسی و رونالدو خواهیم بود و برای کاهش سرعت این فرآیند، راه حل هایی از سوی باشگاه های مذکور در نظر گرفته شده است.

طی 2 فصل اخیر، زیدان به این نتیجه رسیده است که می توان در برخی دیدارهای کم اهمیت تر به ستاره پرتغالی استراحت داد و به دیگر گزینه های هجومی رئال مادرید اکتفا کرد. این تجویز از سوی زیزو در مورد رونالدو به شدت اثربخش بود و تاثیر آن در مراحل پایانی لیگ قهرمانان به خوبی مشخص شد.

رونالدو در 5 بازی پایانی فصل قبل لیگ قهرمانان موفق به زدن 10 گل برابر بایرن مونیخ، اتلتیکومادرید و یوونتوس شد و به نوعی یک تنه باعث قهرمانی کهکشانی ها در لیگ قهرمانان گردید.

این نسخه در فصل جاری نیز از سوی زیدان مورد استفاده قرار گرفته و در مراحل حذفی رونالدو تا به حال 4 بازی 6 گل مقابل پاری سن ژرمن و یوونتوس شده است.

حالا ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا نیز به نوعی در حال تکرار این روش است. در فصل جاری و برای اولین بار در سالهای اخیر، در دیدارهایی مانند یوونتوس و سویا شماره 10 بارسلونا نیمکت نشین بود و سرمربی بلوگرانا دیشب تایید کرد که شاید امشب مسی در دیدار برابر سلتاویگو نیز کار را ز روی نیمکت آغاز کند.

لیونل مسی مدتی دیگر 31 ساله خواهد شد و شاید با توجه به پایین تر بودن قوای فیزیکی نسبت به رونالدو، فصل افت زودتر برای او آغاز شود و به همین دلیل والورده از همین حالا قصد دارد از نبوغ او برای سرنوشت سازترین دیدارهای فصل استفاده کند.

با توجه به حذف غیرمنتظره از لیگ قهرمانان و قطعیت تقریبی فتح لالیگا، در حال حاضر فینال کوپا دلری مهم ترین بازی فصل کاتالان هاست و دیدار هفته آتی برابر سویا می تواند دومین جام فصل را برای بارسا به ارمغان آورد.

به هر حال، افزایش سن 2 فوق ستاره یک دهه اخیر فوتبال اجتناب ناپذیر است اما این نسخه شفابخش می تواند پایان دوران طلایی مسی و رونالدو را به تاخیر اندازد.