ژاپن جام جهانی 2018

در فاصله دو ماه تا جام جهانی؛ سرمربی ژاپن تغییر کرد

فوتبال ترایب- فدراسیون فوتبال ژاپن اعلام کرد که وحید هلیلهوژیچ، سرمربی تیم ملی این کشور، به دلیل نتایج ضعیف در دیدارهای اخیر برکنار و آکیرا نیشینو، سرمربی سابق گامبا اوزاکا و مدیر فنی فعلی فدراسیون فوتبال ژاپن، جانشین او خواهد شد.

هلیلهوژیچ توانست ژاپن را به ششمین جام جهانی پیاپی برساند اما نتایج ضعیف در دیدارهای دوستانه اخیر باعث شد تا فدراسیون فوتبال ژاپن اعتمادش به این مربی 65 ساله بوسنیایی را از دست بدهد و تصمیم به قطع همکاری با او بگیرد.  

کوزو تاشیما، رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن، در مورد این تغییرات گفت:” هلیلهوژیچ بعد از تحویل گرفتن تیم از خاویر آگیره (سرمربی قبلی ژاپن)، در مدتی کوتاه تیم را جمع کرد و به رقابت های جام جهانی رساند. او اشتیاق و علاقه زیادی به فوتبال دارد.

با این وجود، او ارتباط ضعیفی با بازیکنان داشت و بعد از دیدارهای دوستانه در اروپا، اعتماد آنها را ازدست داد. این یک تصمیم جمعی بود. ما می خواهیم احتمال قهرمانی مان در جام جهانی را افزایش بدهیم؛ حتی اگر 1 تا 2 درصد باشد. ما باید کاری برای این مسئله می کردیم.”

هلیلهوژیچ در مارس 2015 جانشین خاویر آگیره مکزیکی روی نیمکت سامورایی های آبی شد. اما تساوی 1-1 مقابل مالی و شکست 2-1 مقابل اوکراین در بلژیک، باعث شد تا فدراسیون فوتبال ژاپن تصمیم به کنار گذاشتن او بگیرد.

آکیرا نیشینو، سرمربی جدید ژاپن، 63 ساله است و از سال 2016 به عنوان مدیر فنی تیم ملی این کشور فعالیت می کند. او در 270 بازی در جی لیگ یک روی نیمکت تیم های گامبا اوزاکا و ناگویا گراپوس نشسته است.

او در 10 سالی که هدایت گامبا اوزاکا را برعهده داشت، با این تیم در سال 2005 قهرمان لیگ ژاپن و در سال 2008 قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شد.