لیگ ایران پرسپولیس

مرور قهرمانی های پرسپولیس در لیگ برتر

فوتبال ترایب- پرسپولیس با پیروزی 1-0 مقابل پدیده مشهد، سرانجام قهرمانی اش در هفدهمین دوره رقابت های لیگ برتر ایران قطعی کرد. قرمزها که از دو هفته قبل منتظر جشن قهرمانی بودند، توانستند در مشهد به امتیاز مورد نظر برسند و از قهرمانی شان در رقابت های این فصل مطمئن شوند. این چهارمین قهرمانی پرسپولیسی ها در لیگ برتر فوتبال ایران است. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به این چهار قهرمانی:

اولین قهرمانی (فصل 81-1380)

در اولین دوره لیگ حرفه ای که 14 تیم در آن حضور داشتند، علی پروین روی نیمکت پرسپولیس حضور داشت. تا آخرین هفته استقلال با 48 امتیاز صدرنشین بود و پرسپولیس با 46 امتیاز در رتبه دوم قرار داشت. با توجه به تفاضل گل بهتر استقلال، این تیم در دیدار آخر مقابل ملوان تنها به یک تساوی نیاز داشت تا جام قهرمانی را بالای سر ببرد اما این تیم در انزلی شکست خورد و در مقابل پرسپولیس در تهران، با تک گل ابراهیم اسدی، فجر سپاسی را از پیش رو برداشت. به این ترتیب در اولین دوره لیگ برتر جام قهرمانی به قرمزها رسید. در آن فصل سهراب انتظاری با 9 گل بهترین گلزن پرسپولیس بود.

دومین قهرمانی (فصل 87-1386)

بعد از چند فصل پرحاشیه و حضور مربیان خارجی مانند راینر زوبل و مصطفی دنیزلی که نتوانستند پرسپولیس را قهرمان کنند، در فصل 87-86، افشین قطبی هدایت این تیم را برعهده گرفت. نتایج خوب پرسپولیس با قطبی باعث فاصله ای 4 امتیازی با سپاهان، نزدیک ترین تعقیب کننده این تیم شد اما جریمه 6 امتیازی فیفا به دلیل بدهی قرمزها به شرکت کوپیان، باعث شد تا این تیم نه تنها برتری اش را از دست بدهد، که دو امتیاز نیز از زردها عقب بیفتد. ولی پرسپولیسی ها خوش شانس بودند که در هفته آخر در آزادی باید مقابل سپاهان قرار می گرفتند و سرنوشت قهرمانی در دست خودشان بود. در این دیدار ابتدا پرسپولیسی ها با گل محسن خلیلی پیش افتادند اما احسان حاج صفی کار را به تساوی کشید. در حالی که به نظر می رسید بازی با همین نتیجه به پایان خواهد رسید، سپهر حیدری در دقیقه 90+6 دروازه سپاهان را باز کرد و قهرمانی پرسپولیس را رقم زد.

سومین قهرمانی (فصل 96-1395)

پرسپولیسی ها برای رسیدن به قهرمانی سوم، 9 سال منتظر ماندند. البته آنها یک فصل قبل هم فاصله چندانی با قهرمانی نداشتند اما تفاضل کمتر نسبت به استقلال خوزستان باعث شد تا جام را از دست بدهند. اما در لیگ شانزدهم به لطف درخشش دوباره مهدی طارمی که در تصمیمی عجیب ریزه اسپور ترکیه را ترک کرد و به پرسپولیس برگشت، توانستند عنوان قهرمانی را از آن خود کنند. این قهرمانی قرمزها سه هفته پیش از پایان فصل رقم خورد که یکی از مقتدرانه ترین قهرمانی های تاریخ لیگ برتر بود.

چهارمین قهرمانی (فصل 97-1396)

قرمزها این بار برای دیدن قهرمانی دوباره تیم شان زیاد منتظر نماندند. تیم برانکو از همان هفته های ابتدایی صدر جدول را در اختیار گرفت و کم کم فاصله با رقبا را آنقدر زیاد کرد که تقریبا از اواسط فصل مشخص بود که این تیم قهرمان خواهد شد. هواداران این تیم انتظار داشتند تا پرسپولیس با کسب یک امتیاز در دیدار برگشت مقابل استقلال، برای دومین بار در یک سال  جشن قهرمانی بگیرد اما آنها 1-0 شکست خوردند و این مسئله انتقادهایی را به همراه داشت. اما در نهایت در هفته بیست و هفتم آنها قهرمانی شان را قطعی کردند تا بار دیگر در فاصله سه هفته به پایان فصل، جشن قهرمانی بگیرند. در این فصل علی علیپور بهترین مهاجم پرسپولیس بود که تا 18 گل به ثمر رسانده است.

کدام قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر خاطره انگیزتر بود؟

Vote to see the results
32% - 31 votes
30% - 23 votes
30% - 8 votes
32% - 16 votes