اروپا

همه تیم های زلاتان ابراهیموویچ؛ از مالمو تا لس آنجلس

فوتبال ترایب- زلاتان ابراهیموویچ، ستاره باتجربه سوئدی، یکی از آن دسته بازیکنانی است که در طول دوران حرفه ای اش در باشگاه های زیادی بازی کرد و تقریبا در همه آنها موفق بود. به بهانه پیوستن او به باشگاه آمریکایی لس آنجلس گلکسی، در اینجا نگاهی خواهیم داشت به دوران حرفه ای او.

مالمو

زلاتان دوران حرفه ای اش را از باشگاه مالمو، شهر زادگاهش، آغاز کرد. او در سال 1996 به این باشگاه پیوست و در سال 1999 به تیم اول این باشگاه راه پیدا کرد. در اولین فصل حضور زلاتان در مالمو، این تیم به دسته دوم سوئد سقوط کرد اما یک فصل بعد به دسته اول برگشت. بازی های خوب او در مالمو، توجه آرسن ونگر، سرمربی آرسنال را جلب کرد اما از آنجا که توپچی ها خواستار حضور آزمایشی زلاتان در تیم شان شدند، او ترجیح داد به این باشگاه نرود.

آژاکس

بعد از رد پیشنهاد آرسنال، زلاتان با انتقالی 8.9 میلیون یورویی راهی آژاکس شد. این لئو بین هاکر، مدیر فنی آژاکس، بود که بازی او در مقابل یک تیم نروژی را دید و تصمیم به خرید او گرفت. زلاتان سه فصل برای آژاکس بازی کرد و نمایش های درخشانش در لیگ هلند و چمپیونزلیگ، توجهات زیادی را جلب کرد. اما آنچه باعث جدایی ناگهانی او از آژاکس شد، خطای شدید او روی رافائل فن در فارت، هم تیمی اش، در دیدار سوئد مقابل هلند بود. فن در فارت او را متهم کرد که قصد دارد تعمدا به او آسیب برساند و در نهایت جنجال ها پیرامون این اتفاق باعث جدایی زلاتان شد.

یوونتوس

از بین همه پیشنهادهایی که زلاتان از باشگاه های مختلف داشت، او در نهایت ترجیح داد به یوونتوس برود تا زیر نظر فابیو کاپلو کار کند. کاپلو که در زمان حضور در میلان، با مارکو فن باستن کار کرده بود، ویدئوی بازی های این ستاره هلندی را به زلاتان داد تا با دیدن آنها، به یک مهاجم بهتر تبدیل شود. زلاتان دو فصل در یووه بازی کرد و با این تیم دو بار قهرمان سری آ شد اما این دو قهرمانی به اتهام تماس مدیران یووه با داوران و رسوایی کالچو پولی، از یوونتوس گرفته شد. مدیران یووه تمایل داشتند تا زلاتان و سایر بازیکنان بزرگ شان را حفظ کنند اما این ستاره سوئدی ترجیح داد از یووه جدا شود.

اینتر

با جدایی از یووه، زلاتان با انتقالی 25 میلیون یورویی به اینتر رفت؛ باشگاهی که ادعا کرد در دوران نوجوانی طرفدار آن بود. با سقوط یوونتوس و افت میلان، اینتر به تیم اول سری آ تبدیل شده بود و زلاتان ستاره اصلی این تیم بود. در سه فصل حضور در نرآتزوری، زلاتان نمایش های درخشانی در ترکیب اینتر ارائه داد و علاوه بر سه قهرمانی در سری آ، دو قهرمانی در کوپا ایتالیا هم به دست آورد و آقای گل سری آ و بهترین بازیکن این رقابت ها نیز شد. او که تنها جای قهرمانی در چمپیونزلیگ را در کارنامه اش خالی می دید، در حالی که در اینتر بسیار محبوب بود، در سال 2009 به بارسلونا رفت.

بارسلونا

تنها فصل حضور زلاتان در نوکمپ اصلا آنطوری که این ستاره سوئدی انتظار داشت، پیش نرفت. او در مجموع عملکرد خوبی در این باشگاه داشت اما اختلافش با پپ گواردیولا و عدم ارتباط نزدیکش با ستاره های تیم، باعث شد تا نتواند چندان در این باشگاه دوام بیاورد. ضمن اینکه او برخلاف آنچه انتظار داشت، نتوانست با بارسلونا در چمپیونزلیگ به قهرمانی برسد. در نهایت او به دلیل آنچه بدتر شدن رابطه اش با پپ گواردیولا عنوان کرد، از بارسلونا جدا شد و به میلان رفت. او بعدها در زندگی نامه اش به شدت به گواردیولا حمله و او را فردی بزدل توصیف کرد.

میلان

زلاتان دو فصل برای میلان بازی کرد که اولین فصل آن قرضی و فصل دوم با قرارداد دائمی بود. روسونری که چند فصل دچار افت شده بود، با به خدمت گرفتن زلاتان بار دیگر به روزهای خوبش برگشت در فصل 11-2010 توانست قهرمان سری آ شود. او فصل بعد هم در سری آ برای میلان 28 گل زد و آقای گل این رقابت ها شد اما میلان قهرمانی را به یوونتوسِ کونته واگذار کرد. در حالی که انتظار می رفت میلانی ها زلاتان را حفظ کنند، با آغاز مشکلات مالی این باشگاه، در نهایت این ستاره سوئدی به همراه تیاگو سیلوا به پاری سن ژرمن فروخته شدند.

پاری سن ژرمن

زلاتان در پاری سن ژرمن هم به نمایش های درخشانش ادامه داد و این تیم را به سه قهرمانی پیاپی در لیگ فرانسه رساند. ضمن اینکه با گلزنی های پیاپی، به بهترین گلزن تاریخ این باشگاه تبدیل شد (رکوردی که این فصل توسط ادینسون کاوانی شکسته شد). اما نکته جالب اینکه طلسم ناکامی های او در لیگ قهرمانان اروپا با پیراهن پاری سن ژرمن هم شکسته نشد و او با این باشگاه پاریسی هم نتوانست جام گوش دراز را بالای سر ببرد.

منچستریونایتد

در حالی که شایعات زیادی در مورد رفتن زلاتان به لیگ آمریکا، چین یا حوزه خلیج فارس شنیده می شد، او با انتقالی غیرمنتظره به منچستریونایتد رفت. اولین فصل حضور او در جمع شیاطین سرخ بسیار خوب پیش رفت. او در لیگ برتر و لیگ اروپا، نمایش های درخشانی داشت و کمک کرد تا منچستریونایتد به فینال لیگ اروپا برسد اما یک مصدومیت غیرمنتظره، او را برای 8 ماه از میادین دور کرد. باشگاه منچستریونایتد ابتدا تصمیم گرفت قرارداد او تمدید نکند اما پس از بهبودی زلاتان، قرارداد او تمدید شد ولی در بازگشت به میادین، او نتوانست انتظارات را برآورده کند و در نهایت قراردادش را فسخ کرد.

لس آنجلس گلکسی

انتقالی که انتظار می رفت دو سال قبل رخ بدهد، سرانجام نهایی شد و زلاتان به لس آنجلس گلکسی پیوست. او که در چند سال اخیر، هیچ گاه از تعریف کردن از خودش کم نگذاشته، این بار هم در اقدامی عجیب این انتقال را با چاپ یک آگهی در روزنامه لس آنجلس تایمز اعلام کرد. او همچنین در اولین مصاحبه اش اعلام کرد خودش را بنجامین باتن توصیف کرد تا نشان بدهد قصد ندارد در ام ال اس تنها اولین روزهای بازنشستگی را سپری کند.