اروپا

قطعی شدن استفاده از کمک داور ویدئویی در جام جهانی 2018

فوتبال ترایب- فیفا استفاده از کمک داور ویدیوئی را در دیدارهای جام جهانی تایید کرد. در اوایل این هفته برد بین المللی فوتبال که در جلسه سالانه خود در زوریخ به صورت رسمی کمک داور ویدیوئی را تصویب کرد.

در مجمع فیفا که روز جمعه در کلمبیا تشکیل شد رئیس مجمع، جیانی اینفانتینو تصمیم استفاده از این تکنولوژی را تایید کرد.

اینفانتینو در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت:”ما همچنین در مورد فوتبال صحبت کردیم. جام جهانی 2018 روسیه اولین تورنومنتی خواهد بود که در آن از سیستم کمک داور ویدیوئی استفاده می شود. این مسئله تایید و تصویب شده و همه از این تصمیم بسیار خوشحال و راضی اند.”

این تکنولوژی در حال حاضر در رقابت های بوندس لیگا، سری آ، ام ال اس امریکا و کانادا و لیگ آ استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در رقابت های جام حذفی و جام اتحادیه انگلیس به صورت آزمایشی از ویدیو چک استفاده میشود. فیفا همچنین سال گذشته از این سیستم در جام کنفدراسیون ها و جام باشگاه های جهان استفاده کرده است.

هدف استفاده از کمک داور ویدیوئی چهار مسئله کلیدی است:”گل ها، پنالتی ها، کارت قرمز مستقیم و اشتباه گرفتن بازیکن خاطی در زمین.

همواره نقدهایی بر استفاده از این تکنولوژی وجود داشت زیرا بر این باور بودند که زمان زیادی از بازی خواهد گرفت و همچنین موجب سردرگمی مربیان و هواداران می شود.

اینفانتینو پیش از این اعلام کرده بود مشتاق است استفاده از این تکنولوژی را در رقابت های جام جهانی ببیند البته سپ پلاتر با توئیتی عدم تمایلش به کاربرد ویدیو چک را ابراز کرده است.

لالیگا اعلام کرده است که از فصل بعد از این تکنولوژی در اسپانیا استفاده خواهد کرد اما یوفا گفته است فعلا از ویدیو چک در چمپیونزلیگ استفاده نمی کند.