اسپانیا

احتمال حذف تیم ملی اسپانیا از جام جهانی 2018

فوتبال ترایب- نشریه اسپانیایی ال پائیس فاش کرد که فیفا در نامه ای به فدراسیون فوتبال اسپانیا، از دخالت دولت در انتخاب رئیس جدید این فدراسیون ابراز نگرانی کرده و هشدار داد که در صورت این اتفاق، ممکن است تیم ملی اسپانیا از جام جهانی 2018 کنار گذاشته شود.

آنخل ماریا ویار، رئیس قبلی فدراسیون فوتبال اسپانیا، تنها دو ماه بعد از انتخاب مجددش برای این پست، در ماه جولای گذشته به اتهام فساد مالی برکنار شد و به جای او، خوان لوئیس لاره آ به طور موقت، روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال اسپانیا نشست.

در این بین پیشنهاد دادگاه عالی اسپانیا در مورد انتخابات ریاست این فدراسیون، از سوی فیفا به عنوان دخالت دولت در امور فدراسیون تشخیص داده شد و به همین دلیل، این نهاد به آن واکنش نشان داد.

فیفا بارها نشان داده که به دخالت دولت ها در امور فدراسیون ها حساس است و در سال های اخیر فدراسیون فوتبال کشورهای مختلفی از جمله ایران و کویت دچار تعلیق شدند.

حتی در سال 2008، فیفا در اقدامی مشابه به اسپانیا هشدار داده بود که اگر از دخالت دولت در کار فدراسیون جلوگیری نکند، از حضور تیم ملی این کشور در یورو 2008 جلوگیری خواهد کرد. هرچند در نهایت شاگردان لوئیس آراگونس در آن رقابت ها حاضر شدند و توانستند عنوان قهرمانی را از آن خود کنند.

تیم ملی اسپانیا در جام جهانی 2018 با تیم های پرتغال، ایران و مراکش همگروه است. آنها در اولین دیدارشان در این رقابت ها مقابل پرتغال قرار می گیرند و در دیدار دوم با تیم ملی ایران روبرو می شوند.