پرسپولیس

آنالیز ای اف سی از دیدار برگشت پرسپولیس- الهلال

فوتبال ترایب- الهلال عربستان با پیروزی 6-2 در مجموع دو دیدار، برای دومین بار در 4 سال اخیر، به فینال جام باشگاه های آسیا راه پیدا کرد.

شاگردان رامون دیاز با پیروزی 4-0 در دیدار رفت، گام بلندی به سوی دیدار نهایی برداشتند اما علی رغم این حاشیه امنیت بالا، در دیدار برگشت همه چیز را به قضا و قدر نسپردند.

سبک متفاوت، کارایی مشابه

الهلال در این دیدار با آرایش کمتر استفاده شده 1-4-5 به میدان رفت زیرا انتظار داشتند که پرسپولیس برای جبران 4 گل خورده، از همان دقایق ابتدایی حمله کنند. سلمان الفرج و نیکلاس میلسی در مقابل دفاع 5 نفره بازی می کردند و وظیفه هجوم هم تنها برعهده کارلوس ادواردو، سالم الدوساری و عمر خریبین بود.

این سه متمایل به مرکز بازی می کردند تا در زمان مالکیت توپ، فاصله کمتری از هم داشته باشند و حرکات ترکیبی سریع آنها، ضدحملات خوبی را ایجاد می کرد. خریبین بار دیگر روی فرم بود و دو گل زد تا الهلال کارایی اش در مقابل دروازه را با دقت شوت 37.5 درصد نشان بدهد؛ در حالی که دقت شوت پرسپولیس تنها 25 درصد بود.

تکنیک ادواردو و سرعت الدوساری، خط دفاعی پرسپولیس را بسیار آزار داد. الدوساری فرصت داشت تا در فاصله 5 دقیقه به پایان بازی، گل پیروزی الهلال را بزند اما ضربه او به تیر دروازه برخورد کرد.

سانتر، سانتر و باز هم سانتر

شیوه حمله تیم برانکو ایوانکوویچ، اگر نگوییم قابل پیش بینی، که در جریان بازی کاملا واضح بود. اگر در ابتدا موفق نشدید، فقط سانتر کنید، سانتر و سانتر. در مجموع پرسپولیس 30 ارسال به محوطه جریمه الهلال داشتند. از این تعداد، 14 ارسال توسط محمد انصاری و وحید امیری صورت گرفت و هر دو گل گادوین منشا روی ارسال های این دو بازیکن صورت گرفت. البته پرسپولیس روی های ارسال ها هم چندان خوب نبود و از 30 ارسال آنها، تنها 6 ارسال به بازیکن خودی رسید.

کم دقتی در زدن ضربات آخر باعث شد تا پرسپولیس نتواند به نتیجه ای که می خواهد برسد. سه ضربه داخل چهارچوب منشا، دو گل برای پرسپولیس به همراه داشت اما این تنها موقعیت های داخل چهارچوب قرمزها در کل دیدار بود.

منشا نقطه ضعف الهلال را نشان داد

علی رغم شیوه دفاعی الهلال، گادوین منشا با ارائه یک نمایش درخشان، توانست دو گل بزند. سرعت و تحرک این مهاجم نیجریه ای، مشکلات زیادی بری اسامه هاوساوی پا به سن گذاشته و دیگر مدافعان الهلال ایجاد کرد.

شاگردان رامون دیاز در مرحله گروهی، در دو دیدار، دو گل خورده بودند اما در دیدارهای مرحله حذفی گلی دریافت نکرده بودند ولی بعد از سه کلین شیت پیاپی، پرسپولیس توانست دروازه آنها را باز کند.

الهلال توانست روی ضدحملات، زهرش را به پرسپولیس بریزد و به فینال برسد اما برای دیدار فینال مقابل اوراوا ردز، باید برنامه دفاعی شان تجدیدنظر کنند.

به نظر شما دلیل اصلی ناکامی پرسپولیس در رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا چه بود؟

Vote to see the results
30% - 31 votes
30% - 7 votes
30% - 12 votes
32% - 52 votes