اروپا ایتالیا

جانلوئیجی بوفون: از زندگی بدون فوتبال نمی ترسم

فوتبال ترایب- جانلوییجی بوفون، سنگربان افسانه ای تیم ملی ایتالیا و یوونتوس، پیش از دیدار مقابل اسپانیا در مقدماتی جام جهانی با روزنامه مارکا چاپ این کشور مصاحبه مفصلی را انجام داد که دیروز منتشر شد. بوفون در این مصاحبه حرف های جالبی زد و راجع به موضوعات مختلفی صحبت کرد.

دروازه بان 39ساله آتزوری در ابتدا به این سوال که چرا دروازه بان شد صحبت کرد.او بیان کرد: “وقتی کودک بودم، افسانه ای در زندگی ام حضور داشت: توماس انکونکو، دروازه بان تیم ملی کامرون. جام جهانی 1990 بازی‌های او را در تیم ملی کامرون دیدم و از همان زمان، بعد از ایتالیا، عاشق تیم ملی کامرون شدم. اولین بازی تورنومنت را به یاد دارم، آرژانتین مقابل کامرون بازی می‌کرد و کامرون پیروز بازی شد، از آن بازی تصمیم گرفتم که دروازه بان شوم.”

جی جی راجع به اینکه چرا این همه سال در یوونتوس ماند گفت:” چرا که احساس تعلق خاطر به این باشگاه داشتم. 10 سال در پارما بودم و 17 سال هم در یوونتوس. همیشه دوست دارم با یک گروه تثبیت شده از بازیکنان که احساس راحتی در میان آنان دارم، کار کنم. وقتی شما احساس می‌کنید که به روح این مجموعه تعلق دارید، تصمیم می‌گیرید تا ابد آن‌جا بمانید.”

– در فوتبال امروز، احساس نمی کنی که این تعلق خاطر از بین رفته است؟

” قطعاً همینطور است، فوتبال توسط تجارت احاطه شده است. فوتبال چیزی برای دیدن و سرگرم شدن است. برای من تمام سال‌های حضورم در پارما و یووه، زیبا و راضی کننده بوده است، چراکه در آن لحظات، همیشه یک احساس نزدیکی به تمام هوادارانتان در دنیا دارید.”

بوفون در مواجهه با این سوال که در کاردیف و فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل رئال مادرید، چه اتفاقی رخ داد گفت.

” اتفاقی که افتاد، نمایش عالی ما در نیمه نخست بود و این تفکر غلط که در بازیکنان به وجود آمد که ما می‌توانیم 90 دقیقه رئال مادرید را اینگونه اذیت کنیم، فکر می‌کردیم این گونه رئال مادرید را با مشکلات بیشتری روبرو خواهیم کرد. امّا داستان فرق می‌کرد، آن‌ها تیم برتر میدان بودند و با شایستگی فاتح لیگ قهرمانان اروپا شده اند. آن شب، فوتبال درس سخت‌گیرانه ای به یوونتوس داد، طبیعتاً دیدار بعدی مان با رئال مادرید در فینال، با چنین تفکری به میدان نخواهیم رفت. “

جی جی در پاسخ به این سوال که جدایی کاسیاس از رئال مادرید را چگونه دیدی و ایکنه رئال به دوناروما احتیاجی دارد یا نه گفت.

” نمی‌دانم، نمی‌توانم درک کنم، چراکه در فضای باشگاه رئال مادرید نبوده ام، نمی‌دانم چه چیزی پشت این داستان بوده است، امّا طبیعتاً ناراحتم که کاسیاس را در تیم دیگری می‌بینم.

رئال مادرید در 10 سال اخیر، کمبود و فقدان چیزی را احساس نکرده است، آن‌ها هر گاه اراده کرده اند، قوی ترین بازیکنان دنیا را به خدمت گرفته اند. امّا کیلور ناواس دروازه بان بزرگی است. آن‌ها با ناواس دو بار قهرمان اروپا شده اند. فکر نمی‌کنم آن‌ها نیازی به خریدن دوناروما داشته باشند، نتایج که می‌گوید ناواس دروازه بان بزرگی است.”

بوفون همچنین در پاسخ به این سوال که چه مهاجمی بیشترین دردسر را برای تو در دنیای فوتبال به وجود آورده است اظهار داشت.

” در سال های اخیر، فکر نمی‌کنم تعداد این مهاجمان زیاد بوده باشد (می‌خندد)، امّا رونالدو برزیلی، کسی است که همیشه برای شما دردسر ایجاد می‌کند. او نمونه ای از کامل ترین فوتبالیست های تاریخ است، سرعت، قدرت، تکنیک، هرچه که یک بازیکن نیاز داشت او در اختیار داشت، او از آن دست بازیکنانی بود که دهان شما را از تعجب باز نگه می‌داشت. او به گونه ای بود که تصور می‌کردید در یک آزمایشگاه تولید شده است. سخت است تصور کنیم یک بشر این همه استعداد در اختیار داشته باشد.”

بوفون تمام نشدنی در مواجهه با این سوال که از زندگی بدون فوتبال میترسی گفت.

” نمی‌ترسم، عاشق زندگی کردن هستم. از بستن یک پرانتز از زندگی ام به هیچ عنوان نمی ترسم. دین زیادی به فوتبال دارم، چراکه به من فرصت داد که احساسات باورنکردنی را تجربه کردم و همین احساسات است که به شما ارزش ادامه زندگی را می‌دهد.”

وی در انتهای صحبت هایش در پاسخ به این سوال که چه رویایی داری که دوست داری تحقق پیدا کند گفت:“فکر کردن به رویا، آن هم با زندگی که من داشته ام، قدرنشناسی خواهد بود. تنها چیزی که دوست دارم، زندگی سالم در کنار خانواده ام است، این که بتوانم فرزندام را بزرگ کنم، در کنار همسرم و اینکه هر روز صبح با خوشحالی از خواب بیدار شویم.”

-اولین روز بدون فوتبالت چگونه خواهد بود؟
“خوبشختانه تابستان خواهد بود و یک تعطیلات فوق العاده را سپری خواهم کرد.”