استقلال

خریدهای استقلال در تابستان 96: ولخرجی یا اقتصادی؟

فوتبال ترایب- استقلال در حالی فصل گذشته به عنوان گرانترین تیم لیگ برتر نایل شد که در نهایت با حضور جوانان ارزان قیمتش به نایب قهرمانی لیگ برتر دست یافت. این تیم امسال هم دست به خریدهای گران قیمت زد و باید دید این بار چه اندوخته ای به دست خواهد آورد.

استقلالی ها با خرید جنجالی و گران قیمت داریوش شجاعیان دست به قمار خطرناکی زدند. شجاعیان با احتساب هزینه رضایت نامه اش چیزی نزدیک به دو نیم میلیارد تومان برای این تیم آب خورد. این در حالی است که شجاعیان علی رغم کیفیت فنی بالایش، بازیکن خیلی شاخصی در لیگ نبود و انجام هزینه ای با این عدد تعجب بسیاری از علاقه مندان را برانگیخت.

به این خرید اضافه کنید قیمت یک میلیارد و سیصد میلیون تومانی حسن بیت سعید را که او هم مهاجم تیزچنگی است ولی به نظر میرسد هزینه چنین مبلغی برای او بیشتر به کم تجربگی مسئولین خرید استقلال و تلاش برای پر کردن چشم هواداران برگردد تا قیمت واقعی بیت سعید.

همه اینها وقتی عجیب تر به نظر میرسد که مدیران قرمز و آبی با شعار جلوگیری از ریخت و پاش وارد این باشگاه شده اند و در حالی که خودشان زخم خورده مدیریت های ولنگ و واز دوره های گذشته هستند ولی عملا جا پای آن مدیران گذاشته اند. این در حالی است که میلیاردها بدهی تلنبار شده دو باشگاه در برابر منابع مالی نامشخص باشگاه ها قرار گرفته است. تا جایی که دخل و خرج تیمها روز به روز و لحظه به لحظه است و صحبت از برنامه و ثبات مالی برای آنها به شوخی شبیه است.

مدیران استقلال امسال در آخرین لحظات موفق شدند چکهای سنگین طلب بازیکنان را پاس کرده و فعلا از مهلکه تنگنای مالی بگریزند ولی مشخص نیست که سال بعد هم امدادهای غیبی به کمک آنها بیاید.

در کنار اینها نباید از جوان گرایی کادر فنی گذشت و به آن اعتبار نداد. تاکید بر تیم ب اگر فقط در ظاهر نبوده و روی برنامه و اسلوب مشخص صورت گیرد شاید استقلالی ها را در فصل های بعد از این خریدهای نجومی و دهان پر کن راحت کرده و حتی به درآمدزایی از انتقال بازیکنان ساخته شده در آکادمی باشگاه بینجامد.