ایران

تحلیل ای اف سی؛ ایران چگونه ازبکستان را برد و به جام جهانی رفت؟

فوتبال ترایب- سایت کنفدرسیون فوتبال آسیا در تحلیلی مفصل، به پیروزی تیم ملی ایران مقابل ازبکستان و صعود این تیم به جام جهانی 2018 به عنوان اولین تیم آسیایی پرداخت:

نتیجه گرایی یکی از ارکان اصلی فلسفه مربیگری کارلوس کی روش است و مربی پرتغالی یک بار دیگر به کمک استحکام دفاعی و فرصت طلبی در فاز هجومی، توانست ایران را مقابل ازبکستان به پیروزی برساند و صعود تیم ملی به جام جهانی 2018 را قطعی کند.

پنجمین صعود به جام جهانی و اولین حضور پیاپی در این رقابت ها، بار دیگر جایگاه ایران در صدر رنکینگ بهترین تیم های اسیا را تثبیت کرد؛ موفقیتی که با یک نمایش خوب دیگر به دست آمد.

سردار آزمون و مهدی طارمی گل های صعود ایران را به ثمر رساندند اما این پیروزی هم بار دیگر به لطف استحکام دفاعی که کی روش در این تیم به وجود آورد، به دست آمد. این یازدهمین دیدار در مرحله مقدماتی جام جهانی بود که ایران گلی دریافت نکرد.

عزت اللهی، کلید برتری ایران در کارهای دفاعی

هرچند تجربه جلال حسینی نقش مهمی در سازماندهی خط دفاعی ایران داشت، این حضور سعید عزت اللهی، هافبک دفاعی جوان ایران بود که باعث شد تا نقشه های هجومی حریف خنثی شود.

او که جانشین جواد نکونام، کاپیتان سابق ایران، در این پست شده، در کنار سردار آزمون، یکی از نام های ثابت ترکیب برانکو هستند؛ هرچند تجربه زیادی دارد.

نقشه حرارتی مناطق حرکت سعید عزت اللهی در دیدار با ازبکستان

او بار دیگر در این دیدار تاثیرگذاری اش را به نمایش گذاشت و با در اختیار گرفتن فضایی نیمه زمین حریف و با همکاری علی کریمی، اجازه نداد تا حملات ازبکستان آغاز شود.

این دو یک پوشش مناسب در مقابل خط دفاعی ایران ایجاد کردند و اجازه ندادند تا ازبکستان در تمام طول بازی یک شوت هم به سمت چهارچوب بزند. همچنین این اطمینان را برای مدافعان کناریف رامین رضاییان و میلان محمدی ایجاد کردند تا بدون دغدغه، در حملات شرکت کنند.

آزمون در نقش علی دایی

هر مهاجم نوکی که در یک دهه اخیر پیراهن تیم ملی را به تن کرده، با علی دایی، مهاجم اسطوره ای ایران، مقایسه شده اما سردار آزمون بیش از هر مهاجم دیگری، با گلزنی در دیدارهای حساس، نشان داده که شباهت بیشتری با دایی دارد.

او در پیروزی 1-0 ایران مقابل کره جنوبی در اکتبر سال قبل، تنها گل تیم ملی را به ثمر رساند و جایگاه تیم ملی به عنوان شانس اصلی صعود از گروه را تقویت کرد. او مقابل ازبکستان هم گل اول تیم را با خونسردی ای به ثمر رساند که معمولا از بهترین مهاجمان سراغ داریم. توانایی گلزنی او با سن پایین اش کاملا در تضاد است.

به نظر می رسد او و طارمی در حال ساختن یک زوخ بسیار خوب هستند که می تواند خاطره یک زوج قدیمی را برای ایرانی ها زنده کند؛ به ویژه اینکه سبک بازی تکنیکی طارمی یادآور یکی دیگر از بهترین بازیکنان سابق آسیا و هم بازی علی دایی، خداداد عزیزی است.

مقابل ازبکستان، آزمون یکی از سه موقعیتی که به دست آورد را تبدیل به گل کرد؛ ضمن اینکه روی گل طارمی  هم نقش موثری داشت؛ ضمن اینکه این گل امیدهای ازبکستان برای امتیاز گفتن از این دیدار را کاملا از بین برد.