اروپا

روبرتو کارلوس و اتهام دوپینگ در جام جهانی 2002

فوتبال ترایب- یک شبکه تلویزیونی آلمانی ادعا کرد که دو بازیکن برزیلی که یکی از آنها روبرتو کارلوس بود، در زمان برگزاری جام جهانی 2002، از مواد نیروزا استفاده کرده بودند.

تحقیقات طولانی در رابطه با دوپینگ در ورزش برزیل اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران قرار داد که پزشکی به نام جولیو سزار آلوس بیش از یک دهه مواد نیروزا شامل استروئید و EPO در اختیار تعداد زیادی از ستاره های ورزشی برزیل در رشته های مختلف قرار می داده است.

الین پریرا، دونده برزیلی به هایو سپلت، روزنامه نگار گفت که آلوس از سن هفده سالگی به او مواد نیروزا می رساند. در میان پرونده هایی که علیه دکتر آلوس وجود دارد ادعاهایی وجود داشت که روبرتو کارلوس ستاره فوتبال برزیل  که سه بار قهرمانی چمپیونزلیگ را در کارنامه خود دارد، در جولای 2002 یعنی چند هفته قبل از جام جهانی آن سال به دیدار این پزشک رفته است.

در فیلم هایی که به طور مخفیانه از او گرفته شده است او وانمود می کند که برای افزایش بهبود عملکردش دارو می خواهد. آلوس در صحبت با خبرنگاران گفت:”من روبرتو کارلوس، ملی پوش برزیل را مداوا کردم. اودر اوایل 15 سالگی برای درمان نزد من آمد. او پسری با پاهای لاغر بود و من بودم که ران های او را به آنچه که الان می بینید تبدیل کردم.”

سپلت و تیم او چندین بار تلاش کردند تا واکنش روبرتو کارلوس در مورد ادعای آلوس را جویا شوند و حتی در فینال لیگ قهرمانان  کاردیف هم به دنبال صحبت با ملی پوش سابق برزیل بودند اما کارلوس 44 ساله هیچ گونه پاسخی به ادعاها و اتهامات وارد شده نداد.

اما بعد از انتشار این گزارش، این ستاره سابق فوتبال برزیل این موضوع را کاملا رد کرد:” من اتهامات غیرمسئولانه شبک ARD را قویا رد می کنم و بار دیگر تاکید می کنم که هرگز از موادی که به من کمک کند تا نسبت به هم بازی هایم عملکرد بهتری داشته باشم، استفاده نکردم.”