ایران

آیا نکونام گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی جوانان است؟

فوتبال ترایب- با اعلام جواد نکونام به عنوان یکی از گزینه های جدی سرمربی گری تیم ملی جوانان، باز هم تصمیم گیری های احساسی و بدون کار کارشناسی در فدراسیون خبرساز شد.

کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال روز گذشته برای بررسی عملکرد تیم جوانان و انتخاب سرمربی تیم امید تشکیل جلسه داد. مرتضی محصص یکی از اعضای این کمیته پس از جلسه به سایت فدراسیون فوتبال گفت که هیئت رئیسه درباره سرمربی تیم امید در 48 ساعت آینده نظر خواهد داد، اما پس از آن خبرهای غیررسمی درباره انتخاب جواد نکونام به‌عنوان سرمربی تیم جوانان منتشر شد.

از آنجایی که پیش از این صحبت از حضور امیرحسین پیروانی روی نیمکت تیم ملی امید بود، افرادی همچون مصطفی قنبرپور، جواد نکونام و عباس چمنیان و بعضاً امید روانخواه به‌عنوان گزینه‌های هدایت تیم جوانان مطرح شدند.

با اینکه مهدی تاج پس از شایعه سرمربیگری نکونام در تیم جوانان گفت که هنوز انتخاب سرمربی این تیم نهایی نشده اما باید از کمیته فنی فدراسیون به این سوال پاسخ دهند که ملاک حضور نکونام بین گزینه‌های سرمربیگری تیم جوانان چه بوده است؟ جواد نکونام با کدام رزومه کاری در کسوت مربیگری میتواند در تیم ملی جوانان مثمر ثمر باشد و تحولی ایجاد کند؟

تیم های پایه با توجه به مشخصات سنی و شرایط روحی جوانان نیاز به حضور فردی به عنوان سرمربی دارد که از تجربه و اطلاعات کافی در مورد این رده های سنی برخوردار باشد. بازیکنان جوان در اوج هیجان هستند و ممکن است با یک برد به آسمان بروند و با یک باخت از زندگی ناامید شوند و باید شخصی بالای سر انها باشد که در درجه اول روانشناس خوبی بوده و بتواند هیجان آنها را کنترل کند. این تیم ها علی الخصوص تیم های ملی پایه، محل آزمون و خطا و تجربه اندوزی نیستند و باید افرادی در کادر فنی به کار گرفته شوند که سالها با جوانان و نوجوانان کار کرده باشند.

جواد نکونام سالها در تیم ملی ایران حضور داشته است و خدمات زیادی به آن کرده است ولی باید بداند که همانطور که کسی با زد و بند و سفارش به بازیکنی حرفه ای و موفق تبدیل نمی‌شود، با رفاقت و لابی نیز نمیتوان مربی موفق و سرشناسی شد. او باید بیشتر قدر خود را بداند و از تجربه دستیاری کی روش در تیم ملی به عنوان چراغ راه آینده استفاده کند و تلاش کند پله پله مدارج ترقی را روی نیمکت طی کند.