آسیا

سایه تیره شدن روابط قطر و عربستان بر جام جهانی 2022

فوتبال ترایب- فیفا اعلام کرده است با برگزارکنندگان جام جهانی 2022 به طور منظم و مداوم در اتباط است و با توجه به مشکلات دیپلماتیکی که در رابطه با قطر به وجود آمده است آماده سازی برای این رقابت ها دچار اختلال شده است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین اعلام کردند که از روز دوشنبه ارتباط خود را با قطر قطع خواهند کرد.

عربستان سعودی از طریق یک شبکه خبرگزاری ملی بیانیه ای منتشر کرد که همسایگانش را به پناه دادن تروریست ها و فرقه هایی که خواهان ایجاد بی ثباتی در منطقه هستند متهم کرد.

در حالی که این کشورها مرزهای خاکی و هوایی و آبی خود را با قطر بسته اند، قطر این تصمیم را غیرعادلانه خوانده است و به دنبال آن وزارت امور خارجه قطر بیانیه ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است:”قطر ناراحتی عمیق خود را از تصمیم عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین برای قطع روابط دیپلماتیک و بستن مرزهایشان به روی این کشور اعلام می کند. این اقدامات بدون داشتن هیچ گونه مدارکی علیه قطر صورت گرفته است و ادعایی بی پایه و اساس است. کاملا مشخص است که این اتهامات بی اساس تنها برای ضربه زدن به قطر انجام شده است.”

با توجه به شرایط پیش آمده نگرانی ها در مورد اینکه قطر بتواند میزبان دیدار فینال جام جهانی 2022 باشد را افزایش داده است. سخنگوی فیفا در پاسخ به این نگرانی ها به خبرنگاران گفت:”فیقا به طور مرتب با کمیته برگزاری بازیها در قطر در تماس است و تلاش می کند تا مسائل را کنترل کند. فعلا بیش از این نمی توانیم نظری بدهیم.”

قرار بود در مدت 5 سال هشت ورزشگاه برای این رقابت ها آماده شود و همچنین مسیرهای مترو نیز طراحی شده تا عبور و مرور را تسهیل کند. این در حالی است که باشگاه الاهلی عربستان توافق اسپانسری خود با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز را لغو کرد.