لیگ ایران آسیا

خطر جدی کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا

فوتبال ترایب- کنفدراسیون فوتبال آسیا رنکنیگ جدید لیگ های آسیایی را منتشر کرد و لیگ برتر ایران با یک پله صعود، در رتبه هفتم جای گرفت اما هنوز این احتمال وجود دارد که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا کاهش پیدا کند.

رنکینگ باشگاه های عضو ای اف سی براساس عملکرد باشگاه های هر کشور در چهار فصل اخیر مشخص می شود و درخشش تیم های ایرانی در رقابت های این فصل و صعود سه تیم پرسپولیس، استقلال و استقلال خوزستان به جمع 16 تیم برتر آسیا، باعث صعود ایران به رتبه هفتم شد اما آنچه خطر کاهش سهمیه را باعث شده، نتایجی است که تیم های ایرانی در سه فصل گذشته کسب کردند و باعث شدند تا لیگ ایران همچنان تیم چهارم منطقه غرب آسیا باشد.

البته کاهش امتیاز عملکرد تیم های ملی هم در این مورد بی تاثیر نبوده، به طوری که ایران علی رغم کسب 10 امتیاز کامل (به دلیل صدرنشینی تیم ملی ایران در بین تیم های آسیایی)، لیگ ایران نتوانسته فاصله اش با رقبا را کاهش بدهد.  

این در حالی است که عملکرد خوب تیم های لیگ امارات آنها را در صدر رنکینگ ای اف سی قرار داده و لیگ های قطر و عربستان هم به عنوان لیگ های دوم و سوم منطقه غرب آسیا، در این رنکینگ سوم و پنجم هستند.

براساس مقررات ای اف سی، تیم های اول و دوم هر منطقه (غرب و شرق) سهمیه 3+1 دارند (سه تیم در مرحله گروهی و یک تیم پلی آف) در حالی که تیم سوم هر منطقه سهمیه 2+2 دارد و این سهمیه برای تیم چهارم 2+1 است.

البته دلیل اینکه سهمیه ایران در فصل اخیر کاهش پیدا نکرد، توزیع سهمیه لیگ های عراق و کویت بین کشورهای دیگر بود که باعث شد ایران همچنان از 4 سهمیه برخوردار باشد.

قرار است در اجلاس پیش روی ای اف سی در آذرماه، بار دیگر در این مورد تصمیم گیری شود و شاید این بار کابوس کسر سهمیه برای فوتبال ایران رقم بخورد.

البته عملکرد پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا هم می تواند تا آن زمان برای فوتبال ایران چاره ساز باشد اما با توجه به اینکه در این مرحله، دو تیم از عربستان حضور دارند (الهلال و الاهلی)، احتمال اینکه فاصله امتیازی لیگ ایران با لیگ عربستان افزایش پیدا کند، بیشتر است.

این در حالی است که در منطقه شرق، لیگ های کره جنوبی، چین، ژاپن و استرالیا در رتبه های اول تا چهارم قرار دارند.