آسیا

اجرای قانون جدید ضربات پنالتی در جام جهانی زیر 20 ساله ها

فوتبال ترایب- امروز در جام جهانی زیر 20 ساله ها تیم ملی اروگوئه در دیدار مقابل پرتغال توانست در ضربات پنالتی به پیروزی برسد؛ در شرایطی که برای اولین بار در این رقابت ها قانون جدید ضربات پنالتی به اجرا گذاشته شد.

در این دیدار دو تیم در وقت های قانونی و اضافه به تساوی 2-2 رسیدند و در نهایت کار به ضربات پنالتی کشیده شد تا این قانون که پیش از این تنها در رقابت های جام جهانی زیر 17 سال دختران اجرا شده بود، در این رقابت ها نیز اجرا شود.

در این قانون که به ABBA معروف است، ترتیب پنالتی ها از حالت معمول خارج شده و بعد از زدن ضربه اول تیم A، تیم B دو ضربه پنالتی بعدی را خواهد زد و به همین ترتیب دو ضربه بعدی توسط تیم A زده می شود تا پنالتی ها به اتمام برسد.

این تغییر پس از آن صورت گرفت که براساس تحقیقات فیفا مشخص شد زدن ضربه اول برای تیم ها یک عامل روحی مضاعف ایجاد می کند و 60 درصد ضربات پنالتی را تیم هایی می برند که ضربه اول را به سمت دروازه حریف زده اند.

فیفا برای کاهش این احتمال و مساوی کردن شرایط، از این شیوه جدید به صورت آزمایشی در رقابت های اخیر که زیر نظر این سازمان برگزار می شود، بهره گرفت.

جالب اینکه در همین دیدار، بازیکنان پرتغال ضربه پنالتی اول را زدند اما در نهایت این اروگوئه بود که به پیروزی رسید.

این شیوه اجرای ضربات پنالتی شباهت زیادی به “تای بِرِک” در مسابقه تنیس دارد که برای ایجاد شرایط مساوی بین دو تنیسور استفاده می شود.