ایران

مهاجم تیم ملی جوانان: آلمان در روستا اردو زده بودیم

فوتبال ترایب- رضا جعفری، مهاجم تیم ملی جوانان، با اشاره به مشکلات پیش روی ملی پوشان و کادر فنی از منتقدان به حذف تیم درخواست کرد که با توجه به این موضوعات عملکرد تیم را بسنجند.

مهاجم تیم جوانان ایران گفت: به‌عقیده من تیم جوانان در جام‌جهانی ناکام نبود و اگر موفق به صعود نشدیم به‌خاطر عدم حمایت لازم از سوی فدراسیون بود. متأسفانه قبل از اعزام تیم به مسابقات حتی پاداش صعود ما به جام‌جهانی را که برای سال گذشته بود ندادند و این موضوع در روحیه بازیکنان تأثیر منفی گذاشت. فدراسیون کلاً برای صعود ما نفری 3 هزار دلار در نظر گرفت که در نهایت یک‌سوم این مبلغ را 4 ماه قبل از جام‌جهانی به ما دادند و قرار شد بقیه قبل از اعزام تیم داده شود که این اتفاق رخ نداد. شاید گفتن این حرف درست نباشد اما در کره به ما 300 دلار پول توجیبی دادند و این مبلغ برای ما که نزدیک یک ماه آنجا بودیم خیلی ناچیز بود.”

او با اشاره به تدارکات نامطلوب تیم پیش از شروع جام عنوان کرد:” وقتی تیمی قرار است راهی چنین مسابقات سطح بالایی شود باید به‌بهترین شکل تدارک ببیند. مطمئن باشید اگر تیم ما با تیم‌های بزرگی بازی دوستانه برگزار می‌کرد مقابل زامبیا و پرتغال بازی برده را واگذار نمی‌کرد. برخی مدعی شده‌اند که تیم جوانان برای جام‌جهانی در آلمان اردو زد اما در آنجا ما را به منطقه‌ای بردند که بیشتر شبیه یک روستا بود و بین کشور آلمان و دانمارک قرار داشت. ما را در اتاق‌هایی اسکان دادند که یک فرش در آن پهن بود و بیشتر شبیه یک زندان بود تا کمپ! در این اردو 3 بازی دوستانه انجام دادیم که اگر بگویم حریفان‌مان در سطح تیم‌های جوانان تهران هم نبودند بیراه نگفته‌ام. بازیکن حریف قبل از بازی با ما نوشابه می‌خورد و یکی دیگر سیگار می‌کشید! این اردو در واقع هیچ سودی برای تیم جوانان نداشت.”

جعفری با اشاره به کمی تجربه تیم در مقابل حریفان اظهار داشت: “در بازی با زامبیا دو بر صفر از حریف جلو بودیم و آن‌قدر بی‌تجربه عمل کردیم که در چند دقیقه 4 گل دریافت کردیم اما دیدید از این بازی درس گرفتیم و در بازی با پرتغال وقتی یک گل زدیم بازی منطقی‌تری را ادامه دادیم و روی اتفاق دو گل خوردیم. منظورم این است که بازی با زامبیا و پرتغال برای ما بیشتر جنبه بازی تدارکاتی داشت چرا که از این دو بازی کلی تجربه کسب کردیم. “

این مهاجم جوان از تدارکات پشت این تیم به شدت انتقاد کرد و افزود:” شاید به حرف من بخندید اما اینکه صعود نکردیم از نظر من به‌نفع بازیکنان شد، از این جهت که بازیکنان واقعاً خسته بودند و اگر یک بازی دیگر انجام می‌دادند با یک لشگر مصدوم به تهران برمی‌گشتیم. در همین بازی با پرتغال در 20 دقیقه پایانی توانی در بازیکنان نمانده بود. دلیل اصلی‌اش این بود که حریفان ما در حفظ توپ بسیار موفق بودند و در بازی‌ها حسابی ما را می‌دواندند. بعد از هر بازی کلی انرژی از ما گرفته می‌شد و متأسفانه فرصت ریکاوری هم نداشتیم. همراه تیم هم فقط یک ماساژور آمده بود و او فرصت نمی‌کرد که بعد از هر بازی بخواهد همه بازیکنان را ماساژ دهد. تیمی که به مسابقات جام‌جهانی اعزام می‌شود حداقل باید 3، 4 ماساژور با خودش ببرد مخصوصاً اینکه فاصله بازی‌ها بسیار نزدیک بود.”
او با حمایت از کادر فنی و سرمربی تیم ملی جوانان تاکید کرد:” چرا باید از پیروانی انتقاد شود؟ مربی‌ای که با همه وجودش در تیم کار می‌کرد و با همه مشکلات ساخت. پیروانی بازیکنانی چون مرا زنده کرد و امثال رضا شکاری، امید نورافکن و مهدی‌خانی‌ها توسط همین مربی چهره شدند. امیرخان برای همه ما مثل یک پدر بود و تیمی را ساخت که با همه کمبود‌ها توانست راهی جام‌جهانی شود و بعد از 40 سال در این رقابت‌ها برد آورده و گلزنی هم بکند. “

جعفری برای نشان دادن وضعیت عجیب کاروان تیم ملی جوانان به ماجرای پس گرفتن پیراهن های تیم ملی از بازیکنان اشاره میکند:” تیم ما از نظر نیروی انسانی هیچ کمبودی از دیگر تیم‌ها نداشت اما فقط چون خوب تدارک ندیده بودیم و بازی‌های تدارکاتی مناسبی نداشتیم، نتوانستیم همه شایستگی خود را ارائه دهیم. این نکته را اضافه کنم که بعد از بازی‌ها مسئولان دو دست از 4 دست پیراهن‌هایی را که به ما داده بودند گرفتند و گفتند “آنها را لازم داریم”. وقتی بازی‌های تیم جوانان تمام شده و پشت پیراهن‌ها هم اسم خورده این لباس‌ها به درد چه‌کسی می‌خورد؟! این مسائل است که واقعاً در روحیه بازیکنان تأثیر منفی می‌گذارد.”