تراکتورسازی

شفق یا سپاه؛ چه کسی مالک تراکتورسازی است؟

فوتبال ترایب- موضوع ادعای مالکیت تراکتورسازی با مهلت هفت روزه فدراسیون به مدیران فعلی باشگاه وارد فاز دیگری شد. حال معاونت حقوقی سپاه وارد موضوع شده است تا ادعای ناصر شفق را رد کند.

موضوع مالکیت باشگاه تراکتورسازی همانند ادعاهای دیگری که درباره تیم هایی همچون پرسپولیس یا نساجی مطرح شده بود بیشتر به استفاده از ضعف های نظام اداری ما برمیگردد. فردی در جریان یک سری کاغذ بازی های صوری و تشکیلاتی مدرکی به دستش داده میشود که میگوید یک نهاد مالکیت جایی یا چیزی را به او واگذار کرده است در حالی که عملا نه مزایده و مناقصه ای برقرار شده است و نه آن نهاد مالکیتش مسجل است که حال قصد فروش داشته باشد.

داستان شفق و تراکتور بیشتر به این شرایط میماند. گویا در اواسط دهه 80 که بنیاد تعاون سپاهان کارخانه تراکتورسازی تبریز را خریداری کرد، ناصر شفق از عدم تمایل بنیاد به تیمداری استفاده کرد و تیم تراکتورسازی را از کارخانه خرید.حال این خرید به چه صورت بوده و چه مبلغی رد و بدل شده است مشخص نیست. از آن زمان تا به امروز شفق بنا به ملاحظات نامشخصی اداره تیم را به لشگر عاشورای تبریز سپرد.
پس از زمزمه هایی که این روزها درباره واگذاری باشگاه تراکتورسازی به گوش رسید، شفق به مساله واگذاری واکنش نشان داد و این مساله را غیر قانونی توصیف کرد. او یا اسناد و مدارکی که از معامله سال 87 در دست داشت دیدارهایی با روسای تراکتورسازی و فدراسیون انجام داد و این مدارک را ارایه کرد.

تا اینجا به نظر میرسد که فدراسیون نسبت به این موضوع حساس شده و این مدارک آنقدر محکم هست که ایجاد شبهه کند. بنابراین فغانپور عزیزی، مسؤول امور حقوقی فدراسیون فوتبال سوم خردادماه با ارسال نامه‌ای به حیدر بهاروند، رییس سازمان لیگ عنوان کرده طبق مستندات و مدارک ارائه شده، «ناصر حاجی‌حسینلو(ناصر شفق)» مالک باشگاه تراکتورسازی است و مالکان فعلی باشگاه یا باید مدارکی در رد این اسناد ارایه کنند یا باشگاه را تحویل دهند.

بر این اساس حیدربهاروند نیز در نامه دیگری خطاب به مصطفی آجورلو مدیرعامل کنونی باشگاه یک هفته فرصت پاسخگویی به ادعای شفق تعیین کرد.

از سوی دیگر معاونت حقوقى سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد که مستندات آقاى شفق را در سنوات گذشته مورد بررسى قرار داده و آن را فاقد ارزش قانونى دانسته که این موضوع به ایشان نیز اعلام شده است.

با این اوصاف بحث مالکیتی باشگاه به روزهای اوج خود رسید و با توجه به درگیر بودن نهاد قدرتمندی همچون سپاه در ماجرا باید دید مدارک ناصر شفق تا چه حد استحکام دارد و خواهد توانست به نتیجه برسد.