ایران

دفاع تمام قد تاج از تیم ملی جوانان

فوتبال ترایب- رییس فدراسیون فوتبال ضمن دفاع از عملکرد تیم ملی جوانان در جام جهانی فوتبال، انتقادهای بی جا را باعث از بین رفتن روحیه و اعتماد به نفس مربیان داخلی دانست.

تیم ملی جوانان کشورمان در چهارچوب رقابت های جام جهانی جوانان کره جنوبی 2017 در گروه خود چهارم شد و از صعود جاماند. این در حالی بود که این تیم بازی اول خود را برد و در دو بازی بعد هم بیش از نیمی از زمان بازی از حریفان قدرتمند خود پیش بود و تاصعود به مرحله بعد راهی در پیش نداشت. این حضور بهترین حضور ایران در جام جهانی جوانان بود و برای اولین بار پس از چهل سال طعم گل زنی و پیروزی توسط جوانان زیر بیست سال ایرانی چشیده شد.

مهدی تاج به رکورد شکنی ها و توفیقات تیم ملی جوانان در این دوره از مسابقات اشاره کرد و گفت:” حضور در مهم ترین رویداد فوتبال در عرصه جوانان در سطح جهان، پس از ۱۶ سال اتفاق مهم و بزرگی است. دلیل اینکه عده ای دقایقی پس از بازی پرتغال شروع به انتقاد کرده اند را نمی فهمم. خدمت این عزیزان عرض می کنم که آیا راهیابی به جام جهانی پس از ۱۶ سال توفیق نیست؟ زدن اولین گل و کسب اولین برد پس از ۴۰ سال تاریخ سازی نیست؟ آیا واقعا دوستان انتظار داشتند قهرمان جام جهانی شویم؟”

او صعود به جام جهانی را از تفکرات همین کادر فنی دانست و عملکرد پیروانی و همکارانش را ستود و ابراز کرد:” تیمی که در رقابت های قهرمانی آسیا خوش درخشید ماحصل تفکرات امیر حسین پیروانی و همین کادر بود. چطور آن زمان این مربی آنچنان مورد تمجید قرار گرفت و امروز مورد کم مهری است؟ مگر آن روز نبود که همه گفتند باید به دانش مربی داخلی تکیه کنیم؟ اینچنین می خواهیم سرمایه های خود را حفظ کنیم؟”

تاج درخصوص انتقادات مطرح شده درباره کیفیت کادر فنی تیم ملی جوانان افزود:” نکته ناراحت کننده در این میان این است که برخی افراد همواره مننقد و همیشه در صحنه بلافاصله پس از هر به زعم خودناکامی در افکار عمومی دیده می شوند. واقعا از این نوع واکنش و برخی اظهارات متاسف و ناراحتم. سوالات من هم مشخص است. مگر همین کادر فنی شایسته نبود که تیم جوانان ایران را پس از ۱۶ سال در آن گروه سخت خود در رقابت های قهرمانی آسیا در بحرین به جام جهانی رساند؟”

او ادامه داد:” من هم ممکن است نظرات خودم را درباره بازی های تیم ملی جوانان در کره جنوبی داشته باشم اما تاج یادآور شد: اینگونه انتقادهای بی جا باعث از بین رفتن روحیه و اعتماد به نفس مربیان داخلی می شود و این رویه صحیحی نیست. فدراسیون حمایتش را از مربیان خود انجام می دهد. هر چند که کمیته ای در نهایت کلیه فرآیندهای مربوط به تیم جوانان را بررسی خواهد کرد تا با کسب تجارب مربوط به میدان جام جهانی با پشتوانه خوبی برای مسابقات آتی گام برداریم.”

رییس فدراسیون به صحبتها درباره کم بودن تدارکات و بازیهای تمرینی این تیم اینگونه واکنش نشان داد:” در بحث تدارک و برنامه ریزی هم فدراسیون فوتبال بر اساس روندی مشخص و با توجه به امکانات خود اقدام کرد. برگزاری ۸ اردو و سفر به کره جنوبی و آلمان و دیدار با تیم هایی نظیر انگلیس، کره جنوبی، نیجریه، سنگال و …آیا برنامه ریزی برای حضور در جام جهانی نیست؟”

تاج در پایان با توجه به نزدیک بودن جام جهانی نوجوانان از منتقدان خواست پیش از آغاز بازیها برای این تیم راهکار دهند تا عیارشان مشخص شود:” ما برای تیم نوجوانان هم همین وضع را داریم و به جام جهانی رفته ایم. برنامه ریزی مدونی برای این تیم صورت گرفته و اردوهای داخلی و خارجی در جریان است.

همین چند روز پیش تیم نوجوانان در تورنمنت پانداکاپ در چین شرکت کرد و تا پایان ماه جاری هم تمریناتش دوباره برای برپایی اردوی جدید از سر گرفته خواهد شد. از دوستان دلواپس خواهش می کنم حتما به ما بگویند برای بازی های جام جهانی نوجوانان در هند باید چه کنیم که تاکنون انجام نداده ایم؟ خواهش می کنم الان بگویند و راهکار ارائه دهند و نه اینکه به وقت مسابقات و پس از پایان بازی ها به صحنه بیایند. یا برای فوتبال ساحلی و فوتسال چه باید می کردیم که نکردیم که سوم دنیا شدیم. هر چند شاید برخی بگویند چرا قهرمان جهان نشدیم.”