ایران

به خاطر کم‌تجربگی کل فوتبال از جام جهانی حذف شدیم

فوتبال ترایب- اکبر محمدی، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان، با اشاره به عملکرد تیم ملی جوانان در مسیر جام جهانی اظهار داشت:” به کادر فنی، بازیکنان، کمیته جوانان و مسئولان فدراسیون خسته‌نباشید می‌گویم. یکی از راه‌های پیشرفت فوتبال حضور در تورنمنت‌های سطح بالای جهانی است. امیدوارم که این روند ادامه داشته باشد و ما مانند گذشته هر ۲۰، ۳۰ سال یک بار به جام جهانی صعود نکنیم. وقتی به جام جهانی صعود می‌کنیم فارغ از هر نتیجه‌ای بازیکنان صاحب تجربه ارزشمندی می‌شوند که در رده‌های بالاتر از آن استفاده می‌کنند.”

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال جوانان در فوتبال پایه اصل پیشرفت و ساخته شدن بازیکنان را مهم تر از نتیجه می‌داند و می افزاید: “در یک دید کلی به سخنان ایویکا اوسین یکی از تئوریسین‌های بزرگ جهان اشاره می‌کنم که می‌گوید توجه به تربیت بازیکنان فردا باید اولویت نخست باشد تا اینکه به نتیجه توجه کنیم. “

او به دیر تشکیل شدن اردوی تیم ملی جوانان و عدم همکاری باشگاه ها برای در اختیار قراردادن بازیکنان اشاره کرد و اظهار داشت: ” باشگاه‌ها بازیکنان را خیلی دیر به کادر فنی تیم ملی تحویل دادند. این وظیفه فدراسیون فوتبال بود که سازوکار لازم را برای تیم ملی فراهم کند تا کادرفنی بتواند به خوبی تیم را آماده کند. در قهرمانی آسیا این شرایط وجود داشت و ما توانستیم مجوز جام جهانی را کسب کنیم. “

محمدی تجربه کم کل فوتبال ایران در تورنمنت های جهانی را عامل اصلی عدم صعود تیم دانست و تاکید کرد:”معتقدم کم تجربگی فوتبال‌مان باعث این نتیجه شد نه کم تجربگی کادر فنی و بازیکنان. ما کمتر تجربه حضور در چنین رقابت‌هایی را داشتیم و باید آنقدر در این رقابت‌ها حضور داشته باشیم تا مربیان، مدیران و بازیکنان آب دیده شوند. مطمئن باشید این تیم همانطور که توانست مجوز جام جهانی را بعد از ۱۶ سال کسب کند شاید بتواند بعد از ۴۰ سال به المپیک برود.”

او با تاکید بر حمایت از کادر فنی تیم ملی جوانان از منتقدان درخواست کرد:” باید الان احساسی فکر نکنیم. یا کادرفنی را حفظ کنیم، یا این کادر را تقویت کنیم. باید از این کادر و بازیکنان به عنوان قهرمان یاد شود. زامبیا قهرمان آفریقا بود و قبل از ما هم پرتغال را برده بود. پرتغال جزو تیم‌های پرطرفدار جهان است. ما باید از این رقابت‌ها درس بگیریم تا در آینده موفق شویم. پیشرفت فوتبال مقطعی نیست و از کارشناسانی که به خاطر شکست این تیم صاحب تریبون می‌شوند می‌خواهم که منصفانه قضاوت کنند.”