ایران

گزارش سایت فیفا درباره ریشه های فوتبال خانواده پیروانی

فوتبال ترایب- در آستانه سومین دیدار تیم ملی جوانان ایران در جام جهانی زیر 20 ساله ها، سایت فیفا گزارشی ویژه در مورد امیرحسین پیروانی، سرمربی تیم ایران منتشر کرد؛ گزارشی که به ریشه های فوتبال در خانواده پیروانی می پردازد:

” در بعضی خانواده، ورزش در خون اعضای آن است. یکی از بهترین مثال ها می تواند خانواده پیروانی باشد.

امیرحسین پیروانی در حال حاضر سرمربی تیم جوانان ایران است و این تیم در آستانه کسب بهترین نتیجه اش در رقابت های جام جهانی زیر 20 ساله هاست. او از یک خانواده کاملا ورزشی آمده است. او که 7 برادر و خواهر دارد، یکی از سه پسر خانواده پیروانی است که در فوتبال ایران نامی برای خود دست و پا کرد.

از بین این سه، غلام بزرگترین است که 16 سال بزرگتر از امیر است و از یک مدافع نه چندان مطرح به یک مربی شناخته شده تبدیل شد؛ در حالی که برادر کوچکتر، افشین، در رقابت های جام جهانی 1998 فرانسه بازی کرد و پس از آن برای مدتی هدایت تیم بزرگ ایرانی، پرسپولیس، را برعهده داشت.

هرچند این سه درخت فوتبالی خانواده را در جهات مختلف رشد دادند اما دوره کوتاهی هم بود که مسیر فوتبالی آنها با متلاقی داشت و آن دوران حرفه ای غلام بود که روی برادران کوچکتر تاثیر زیادی داشت.

امیر به سایت فیفا گفت:” هر سه ما در لیگ برتر ایران در برق شیراز بازی کردیم.

غلام مدافع میانی بود، افشین مدافع راست و من هافبک دفاعی. برای هواداران جالب بود که از 11 بازیکن تیم، سه تا با هم برادر هستند. وقتی برای اولین بار راه مان جدا شد و به تیم های متفاوت رفتیم، برای مان دشوار بود که مقابل هم بازی کنیم اما در فوتبال باید خویشاوندی را کنار گذاشت.”

دوئل به عنوان مربی

بعد از همه رویارویی ها در زمین، آنها این رقابت را در کنار زمین هم ادامه دادند و در مقطعی، این خانواده یک ششم از کل نیمکت های سطح اول فوتبال ایران را اشغال کرده بودند.

امیر در مورد دوران حضور طولانی برادرش، غلام، روی نیمکت تیم کوچک فجرسپاسی گفت:” همه به غلام به عنوان مربی و به خانواده ما احترام می گذاشتند. او در خانواده ما از نظر فوتبالی یک الگو و نماد بود.”

در رقابت های بازی های آسیایی 2010 گوانگژو که تیم زیر 23 ساله های ایران به عنوان چهارم رسید، امیر دستیار برادر بزرگترش بود.

” من همیشه مربی منضبطی بودم و به این شکل پیامم را به بازیکنان منتقل می کنم. دو مسئله برای من در مربیگری کلیدی است؛ یک باور است و دیگر تلاش. در دنیای ارتباطات فعلی، تکنیک و تاکتیک موضوع متداول تری شده است اما این دو موضوع خیلی مهم هستند. این خیلی کمک کرد تا سطح مان را بالا ببریم.”

البته ورزش در نسل بعدی خانواده پیروانی ادامه دارد. دختر امیر در قایقرانی مدال آسیایی دارد و برادرزاده او هم در تیم المپیک است. بنابراین هرچند شانس ایران در کره برای رسیدن به مراحل بالاتر زیاد است، خانواده پیروانی هم می تواند به کسب موفقیت های بیشتر در آینده امیدوار باشد.