ایران

ایران 2-4 زامبیا: شکاری که شکارچی شد

فوتبال ترایب- تیم ملی جوانان ایران در دیداری که ابتدا با دو گل از زامبیا پیش افتاد، در نهایت 4-2 شگست خورد تا سرنوشت صعودش به مرحله بعد به دیدار آخر مقابل پرتغال کشیده شود.

شاگردان امیرحسین پیروانی هر دو نیمه را خوب شروع کردند اما 15 دقیقه طوفانی از زامبیا، سه امتیاز بازی را نصیب این تیم کرد.

بازیکنان تیم ملی جوانان ایران با تمرکز و روحیه بهتری وارد زمین شدند. شکست دادن کاستاریکا در دیدار اول اعتماد به نفس بازیکنان شایسته ما را بالا برد و به آنها نشان داد که شکست دادن تیمهای بزرگ کار ناممکنی نیست.

همین تمرکز بهتر باعث شد تا در همان دقایق اولیه فرصت فوق العاده ای نصیب رضا شکاری شود که ضربه او با کما اختلاف از کنار دروازه به اوت رفت. دقایقی بعد فشار بازیکنان ما پاسخ داد و دفع اشتباه دروازه بان زامبیا توپ را نصیب رضا شکاری کرد تا شماره 10 تیم ملی با از پیش رو برداشتن یک مدافع با ضربه پای چپ فنی، دروازه زامبیا را باز کند.

بازیکنان زامبیا که انتظار این اتفاق را نداشتند رفته رفته به خود مسلط شده و فشار خود را بیشتر کردند ولی فشردگی دفاعی بازیکنان ما مانع ازرسیدن توپهای قهرمان آفریقا به دروازه ما شد.

مدیریت بازی در نزد جوانان ما باعث شد موقعیت خاص دیگری روی دروازه زامبیا ایجاد نشود و تلاش رقیب نیز که برنامه اصلیش شوتهای بیرون چهارچوب بود عملا نتیجه ای در بر نداشت.

بهترین موقعیت سبزپوشان آفریقایی در اولین دقیقه وقت تلف شده نیمه اول رقم خورد که ضربه سر مهاجم این تیم با خوش اقبالی بازیکنان ما به تیر عمودی دروازه خورد و به زمین بگشت و دور شد.

بچه های جوان ما نیمه دوم را هم با تمرکز آغاز کردند و دو دقیقه پس از شروع نیمه دوم باز هم در محوطه جریمه صاحب توپ شدند و نور افکن با تیزهوشی یک پنالتی برای کشورمان به دست آورد. رضا شکاری پشت این توپ ایستاد و با فریب دروازه بان دومین گل ایران و خودش را به ثمر رساند.

در ادامه باز هم بچه های ایران به اداره بازی پرداختند و بازیکنان زامبیا که شکست بدی را پیش روی خود میدیدند به رهبری شماره 10خود ساکالا به دروازه ما هجوم بردند. در نتیجه یکی از این حملات در دقیقه 54 توپ در کناره محوطه جریمه به ساکالا رسید که او با عوض کردن پا و ضربه فنی به گوشه پایین دروازه اولیم گل زامبیا را به ثمر رساند.

فشار حملات زامبیا بعد از این گل ادامه داشت و تا اینکه در دقیقه 59، این تیم به گل تساوی رسید. روی یک حرکت هماهنگ در پشت محوطه جریمه ایران، در نهایت با بغل پای دقیق اموِپو، حساب کار 2-2 شد.

برتری زامبیا بعد از این گل هم ادامه پیدا کرد و بعد از چند حمله خطرناک، سرانجام در دقیقه 65، زامبیا گل سوم را زد. یک حرکت عالی از سمت چپ و ارسال به دهانه دروازه ایران، این موقعیت را نصیب باندا کرد که از به هم ریختگی مقابل دروازه ایران استفاده کند و با یک ضربه محکم، کار را تمام کند.

این گل هم پایان کار نبود زامبیا با ادامه حملاتش، در دقیقه 70 به گل چهارم رسید.

این بار هم روی یک شوت از پشت محوطه جریمه بود که پاتسون باکا توانست حساب کار را 4-2 کند.                               

تیم ایران که چیزی برای از دست دادن نداشت، در ادامه پیش کشید و حملات زیادی روی دروازه حریف ترتیب داد و حتی یک بار هم تیر دروازه زامبیا را به لرزه درآورد اما در نهایت توپ دیگری از خط دروازه ها عبور نکرد و بازی با برتری زامبیا به پایان رسید.