پرسپولیس

ماموریت غیرممکن پرسپولیس برای ثبت قرارداد منشا

فوتبال ترایب- ثبت قرارداد گادوین منشا حالا دیگر به یکی از دغدغه های هواداران پرسپولیس بدل شده است. مهاجمی که توانست با یک فصل حضور درخشان در لیگ برتر، مشتری های پرو پا قرصی برای خود دست و پا کند و جذب او یکی از بمب های نقل و انتقالی قرمزها به شمار می‌رود.

اینک با وجود دستورالعملی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال در مورد باشگاه های بدهکار و دارای پرونده انضباطی در مراجع بین المللی صادر کرده اند، پرسپولیس با 15 پرونده صدرنشین فهرست این باشگاه هاست که حق خرید بازیکن خارجی ندارد.

مدیران این تیم اما با این بازیکن قرارداد داخلی بستند و امیدوارند بتوانند به گونه ای از این مانع فدراسیون عبور کنند. حضور منشا در پرسپولیس بازتاب گسترده ای در بین باشگاه های لیگ برتری به خصوص باشگاه هایی بدهکار داشت و به مثابه شکستن تابو به شمار میرود. اینک سازمان لیگ و فدراسیون در شرایط ویژه ای قرار گرفته اند چه اینکه با رسمی شدن قراداد منشا عملا تمام این تمهید بی اثر شده و خواه ناخواه دیگر باشگاهها نیز مدعی خواهند بود.

از همین رو کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان دیروز طی اطلاعیه ای به شفاف سازی دستورالعمل فدراسیون و باشگاههای دارای پرونده پرداخت. بر اساس این اطلاعیه “باشگاه هایی که دارای پرونده محکومیت قطعی با وضعیت نامشخص هستند، موظف هستند مستندات مستدل خود از قبیل دلیلی دال بر مختومه شدن پرونده، مصالحه با طرف دعوی، اعتراض در وقت مقرر و ارجاع به دیوان بین المللی داوری برای ورزش (CAS) و غیره را برای روشن کردن وضعیت پرونده های خود را از طریق دبیرکل فدارسیون تحویل کمیته وضعیت بازیکنان کنند تا در خصوص مورد اتخاذ تصمیم گرفته شود.”

بنابراین پرسپولیس برای رهایی از این مشکل و از دست ندادن منشا باید تکلیف پرونده های خود را مشخص کند. یک تفسیر خوش بینانه میگوید که منظور کمیته تعیین وضعیت چهار پرونده ایست که در فهرست منتشره لفظ نامشخص بر آنها به کار رفته است. و تفسیر بدبینانه اعتقاد دارد که هر 8 پرونده دارای رای باید تعیین تکلیف شود.
برای پرونده فرناندو ریبیرو، تادو، مارکو و دسوزا رای صادر شده ولی از دید فدراسیون وضعیتشان مشخص نیست و مدیران پرسپولیس باید هر چه سریعتر مستنداتی مبنی بر رفع و رجوع پرونده ها و جلب رضایت شاکیان ارایه دهند.

اگر نگاه بدبینانه را در نظر بگیریم وضعیت بغرنج تر هم خواهد شد. پرسپولیس چهار پرونده منجر به رای دیگر نیز دارد که در مرحله تجدید نظر خواهی در دادگاه CAS است. اسکار ادرواردو، فیلیپه ژوزه، مانوئل ژوزه و لوییز پدرو مونیرو سنگهای بزرگی هستند که تکان دادن هر کدام از آنها از جلوی پای باشگاه پرسپولیس بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.

به همه اینها هفت پرونده دیگر را اضافه کنید که در حال بررسی اند و هر لحظه ممکن است حکمشان اعلام شود. بدین ترتیب به نظر می رسد تهیه صلح نامه ای که کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان روی آن دست گذاشته برای پرسپولیسی ها تقریبا غیر ممکن باشد. رسیدگی به این پرونده ها و خلاصی از آنها بودجه بسیار کلانی می خواهد که در حال حاضر تقریبا از توان باشگاه خارج است.

با این تفاسیر، هواداران پرسپولیس باید از دیدن منشا در پیراهن قرمز دست بشویند یا اینکه به سیاق گذشته ها، تبصره ماده هایی وارد قضیه شده و منشا را پرسپولیسی کند.