پرسپولیس

کابوس سرنوشت پرسپولیس قطبی در انتظار پرسپولیس برانکو

فوتبال ترایب- پرسپولیس امسال ویترین زیبایی داشت. کسب قهرمانی لیگ برتر پس از 9 سال و شکستن بسیاری از رکوردهای فوتبال کشور و ارایه بازیهای جذاب سالی رویایی را برای هواداران این باشگاه ساخت. اما در پس این چهره زیبا تحولاتی در جریان است که ممکن است سالهای بحرانی قرمزها پس از قهرمانی سال 87 را به این تیم بازگرداند.

پرسپولیس افشین قطبی با دل شیر معروف خود و با کسر شدن 6 امتیاز باز هم قهرمان لیگ برتر شد. تیم قطبی با شور بازی میکرد و حبیب کاشانی مدیرعامل تیم هم در بیرون به خوبی تیم را مدیریت میکرد. اما همه چیز درست چند روز پس از قهرمانی قرمزها تلخ شد. حبیب کاشانی برکنار شد و افشین قطبی ایران را ترک کرد و احتمال ادامه حضور در پرسپولیس را منتفی می دانست.

پرسپولیس درگیر کشمکش های درونی شد تا انکه درست دو هفته مانده به آغاز رقابت های لیگ، از طرف وزارت ورزش با قطبی تماس برقرار شد و پس از چندین جلسه مذاکره تلفنی او را به تهران و پرسپولیس برگرداندند. پرسپولیس تمرینات پیش فصل خود را خیلی دیر و در فاصله فقط چند روز به فصل جدید اغاز کرد. تیم تازه قطبی دیگر آن سرزندگی سابق را نداشت و نتیجه نمیگرفت. قطبی هم عوض شده بود و دیگر آن مرد خوش برخورد و امیدوار سابق نبود. حواشی سکوهای مقاومت کادر فنی و بازیکنان را یکی پس از دیگری شکست تا اینکه سرمربی قبل از نیم فصل تیم را برای همیشه ترک کرد و دوران افول قرمزها آغاز شد.

این روزها زوج طاهری – برانکو هم در همان مسیر کاشانی – قطبی گام نهاده اند. بلاتکلیفی طاهری و پالس های منفی وزارت ورزش به او همه چیز را در ابهام فرو برده است. در اوایل زمستان سال گذشته با ورود سلطانی فر به ساختمان وزارت شایعه برکناری طاهری یا جدایی اش از مدیریت پرسپولیس به دلیل ماجرای بازنشستگی قوت گرفت. در آن زمان وزیر به موقع به ماجرا ورود کرد. او با اعلام اینکه با زدن حکم مشاورت وزیر برای طاهری مشکلات احتمالی را از پیش روی مدیرعامل قرمزها برخواهد داشت، به این شایعات پایان داد. آرامشی که به مجموعه باشگاه قدرت داد تا یکی از بهترین فصل های قرمزها را رقم بزنند.

با پایان یافتن لیگ نه تنها از حکم مشاوره طاهری خبری نیست بلکه باز هم زمزمه های تغییر به گوش میرسد. طاهری از جانب نزدیکان وزیر برای کار کردن با اسپانسرهای باشگاه تحت فشار قرار گرفته است. او قرارداد فعلی را به نفع باشگاه ندانسته و مقاومت میکند. به همین دلیل با برخی مدیران باشگاه تماس گرفته شده و گفته شده که برای جذب بازیکنان تازه دست نگاه دارند. این در حالی است که پرسپولیس با جذب منشا و خلیل زاده شروع قدرتمندی در بازار نقل و انتقالات داشت و این حرف و حدیثها عملا ضربه بدی به وجهه این باشگاه در بازار خواهد زد. و وزیر هر چه سریعتر باید موضع خود را مشخص کند.

همین بی ثباتی عملا برانکو را نیز به صرافت بررسی گزینه های جایگزین انداخته است. برانکو که بارها اعلام کرده هدفش رساندن پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیاست، این روزها به جدایی از پرسپولیس هم فکر می‌کند. شاید بندهایی در قرارداد برانکو هست که اجرا نشدن برخی جزئیات یا دریافت نکردن بخشی از مطالباتش به او اجازه دهد که برای فصل آینده در پرپسولیس کار نکند. برای او شادی طاهری مدیر ایده آل نباشد ولی کیست که از تلاطم و جابجایی های یک شبه و بدتر از آن شایعات و شرایط نامتعادل خوشش بیاید.

پرسپولیس این سالها یکی از بهترین تیم‌های ادوار مختلف لیگ بوده و توانایی رسیدن به مراحل پایانی لیگ قهرمانان را هم دارد. وزارت ورزش به عنوان مسئول اصلی پرسپولیس نسبت به هواداران پرشمار این تیم نیز مسئول است و هر چه سریعتر باید تکلیف هیات مدیره و مدیرعامل این تیم را به بهترین نحو و کمترین تنش مشخص کند و اجازه ندهد روند مثبت این تیم دستخوش اما و اگرها و حواشی همیشگی اطراف سرخآبی های پایتخت شود.