اروپا

آزمون: فقط به خاطر بدشانسی گل نمی زدم

فوتبال ترایب- بعد از 72 روز گل نزدن، سردار آزمون در دیدار مقابل روبین کازان دو گل زد و کمک کرد تا تیمش 4-2 به پیروزی برسد.

او که در این مدت با انتقادهای زیادی روبرو شد، تاکید کرد که به دنبال گرفتن انتقام از تیم سابقش نبود. سردار در گفت و گو با ایران ورزشی از این بازی صحبت می‌کند و البته ماجراهایی که در این مدت برایش پیش آمده است.

دو گل در یک بازی حیثیتی. دیدار مقابل روبین کازان که به اعتقاد رسانه‌ها جنبه انتقامی برای تو داشت. واقعا هدفت انتقام بود؟
 بازی حساسی پیش رو داشتیم. برای کسب سهمیه لیگ اروپا باید روبین کازان را می‌بردیم اما واقعیتش من نه کینه‌ای از روبین کازان دارم و نه هدفم انتقام گرفتن بود. اصلا به این فکر نبودم که از روبین کازان انتقام بگیرم. فوتبال است و هزار و یک اختلاف میان باشگاه‌ها با مربیان و بازیکنان پیش می‌آید اما استفاده از لفظ انتقام واقعا جالب نیست.

اما قبلا با روبین کازان به مشکل خورده بودی و آنها هم بارها سعی کردند تو را با کارهایشان بی انگیزه کنند. بخصوص در بازی رفت مقابل این تیم و آن ماجراهایی که در فرودگاه کازلان به‌وجود آوردند.
 گذشته‌ها را باید فراموش کرد. آنها قبلا خوبی‌های بسیاری در قبال من انجام دادند و من هم سعی می‌کنم این لطف آنها را از یاد نبرم. روبین کازان را از صمیم قلب دوست دارم و برای این تیم و هوادارانش احترام بسیاری قایلم.

یعنی ماجرای شکایت روبین کازان از تو به فیفا به پایان رسیده و هیچ چالشی بین تو و این باشگاه نیست؟
 شکایت به فیفا که تمام شد. فیفا رای را به نفع من صادر کرد اما اگر اینطور هم نبود من از انتقام صحبت نمی‌کردم. این بازی برای من جنبه حیثیتی نداشت و فقط تلاش می‌کردم به روستوف کمک کنم تا بازی را ببرد. روبین کازان همان تیمی بود که به من در 17 سالگی بازی داد و کمک کرد تا بتوانم پیراهن تیم ملی ایران را بپوشم. در این تیم واقعا پیشرفت کردم و خوب نیست که از واژه انتقام در مورد این تیم استفاده کنم.

تو در 9 بازی گل نزدی. بازی‌هایی که روستوف در لیگ روسیه انجام داد. اتفاق خاصی رخ داده بود؟ این طلسم شدن ماجرای خاصی داشت؟
 برای هر بازیکنی در دوران فوتبالش پیش می‌آید که دوران سختی داشته باشد. من هم از این قاعده مستثنی نبودم. برای من سخت بود که گل نزنم اما باور کنید هیچ ماجرایی در آن دخیل نبود. من مثل قبل تمرین می‌کردم، تمرکز داشتم اما نمی‌دانم چرا بدشانسی می‌آوردم.

در این مدت انتقادها از تو بسیار بود. خیلی‌ها می‌گفتند سردار افت کرده و دیگر آن مهاجم سابق نیست. چه شد که برگشتی و دوباره همان مهاجمی شدی که همه انتظارش را می‌کشیدند؟
 مثل سال قبل با کمک کادر فنی روستوف و تمریناتی که آنها برای من و سایر مهاجمان تیم در نظر گرفتند، به دوران خوبم برگشتم. تمرین‌های آنها فوق‌العاده بود. اگر من برگشتم و دوباره گل زدم فقط کار مربیان روستوف بود.

تو طی سه، چهار فصل اخیر بارها گل‌های حساسی به ثمر رسانده ای. شاید همین باعث شده تا خیلی‌ها انتظار افت تو را نداشته باشند و وقتی گل نمی‌زنی از تو انتقاد کنند. این را قبول داری که انتظارها از تو بالا رفته است؟
 اینکه خیلی خوب است همه از من انتظار گل زدن دارند. همین انتظار به من انرژی می‌دهد. باز هم تکرار می‌کنم که این گل نزدن من دلیل خاصی نداشت. همه چیز روبه راه بود، فقط من بداقبال بودم. از طرفی روستوف در 5 بازی متوالی به تساوی صفر- صفر رسید. اینها هم جزیی از فوتبال بود. فشار بسیاری روی من بود اما در این شرایط مربی ما حرف جالبی به من زد که باعث شد دوباره به دوران خوبم برگردم.

مگر چه حرفی به تو زد؟
 گفت تو تمرین کن، تلاش کن، خدا تلاشت را می‌بیند و می‌توانی با اتکا به او باز هم به دوران اوج برگردی. این حرف او نقش فراوانی در بازگشت من داشت. تلاش کردم، انرژی گذاشتم و در نهایت توانستم مقابل روبین کازان گل بزنم.

آیا کسی از بین دوستانت از تو انتقاد کرد که چرا گل نمی‌زنی؟
 فقط خانواده و مربیانم می‌توانند در این مورد نظر بدهند. آنها حق انتقاد دارند چون همیشه کنارم بوده و از من حمایت کرده‌اند. بخصوص خانواده‌ام که نقش فراوانی در پیشرفت من ایفا کرده‌اند.

در این مدت که گل نمی‌زدی، سایر مهاجمان تیم ملی نظیر رضا قوچان نژاد، مهدی طارمی و حتی کریم انصاری فرد روزهای موفقی را پشت سر گذاشتند. حالا تو هم به روزهای آمادگی برگشته‌ای و البته کی‌روش هم حساب ویژه‌ای روی تو باز کرده است. به نظرت این ترافیک در خط حمله باعث پیشرفت مهاجمان می‌شود یا افت آنها را به دلیل نیمکت نشینی در پی خواهد داشت؟

ترافیک فقط در خط حمله تیم ملی وجود ندارد. درون دروازه، خط دفاع و خط هافبک هم بازیکنان باکیفیتی در تیم ملی حضور دارند که می‌توانند در ترکیب اصلی بازی کنند. این کار بر عهده سرمربی است که چه بازیکنانی را در ترکیب قرار بدهد و کدام‌ها را نه. اینها در تمرین مشخص می‌شود اما رقابت در خط حمله تیم ملی سالم است. این را بدانید که همه مهاجمان با هم رفاقت هم دارند و هر کس بهتر تمرین کند در ترکیب قرار می‌گیرد.